Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Muzeum Zamek w Oświęcimiu na turystycznej mapie Polski
Po załamaniu w czasie pandemii COVID-19 frekwencja odwiedzających Muzeum Zamek w Oświęcimiu szybko rośnie, co potwierdziły minione wakacje.


- W tym czasie odwiedziło nas 10 tys. osób z kraju i zagranicy - podkreśla Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Najwyraźniej oświęcimski zamek wpisał się w turystyczną mapę Polski. Potwierdzeniem tego jest, że wśród odwiedzających zamek są osoby z całej Polski i rośnie liczba cudzoziemców zainteresowanych dziejami zabytku i całego miasta. Dla wielu zaskoczeniem jest, że liczy sobie już ponad 800 lat historii, a pierwsza wzmiankowana w kronikach data dotycząca Oświęcimia to 1177 rok.


Do głównych atrakcji muzeum należy obronna wieża zamkowa wzniesiona na początku XIV wieku. Warte podkreślenia jest to, że wybudowana została z cegły w przeciwieństwie do większości zachowanych wież z XIII i pierwszej połowy XIV wieku wykonanych z kamienia. Z najwyższej kondygnacji wieży rozciąga się panorama miasta.


Równie dużym zainteresowaniem turystów cieszą się tunele pod wzgórze zamkowym oddane w 2020 roku, których zwiedzanie połączone jest z grą interaktywną.
Pierwszy pamięta czasy zaboru austriackiego. Jak podaje jedno ze źródeł, miał powstać już pod koniec XVIII wieku. Przecina wzgórze ze wschodu na zachód, ok. 12 metrów pod dziedzińcem zamkowym. Drugi poprzeczny został wydrążony w czasie okupacji niemieckiej w latach 1940-44.
Placówka posiada bardzo bogatą stałą ekspozycję pokazującą Oświęcim w różnych okresach dziejów. Coraz więcej turystów przyciąga także dawny ratusz na Rynku, który jest częścią muzeum. Tam mają okazję poznać historię miasta w krótszej formie.
Padnie roczny rekord frekwencji na zamku w Oświęcimiu
Po udanym sezonie wakacyjnym placówka spodziewa się, że padnie także roczny rekord frekwencji. W ub. roku oświęcimskie muzeum odwiedziło 31 tys. osób. W tym do końca sierpnia było ich ponad 23.620, w tym przeszło 1180 z zagranicy.
- Mamy taką nadzieję, tym bardziej, że w planach mamy jeszcze kilka wydarzeń, które dodatkowo przyciągają turystów, tak jak to się dzieje w maju podczas Jarmarku Kasztelańskiego - dodaje Wioletta Oleś.
Wielu turystów, którzy przyjeżdżają do Oświęcimia wiąże zwiedzanie miasta i jego zabytków z pobytem w Rodzinnym Parku Rozrywki Energylandia oraz odwiedzeniem Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Na stacji w Oświęcimiu powstał niezwykły mural. Ma 200 metrów długości!
- Dwie nowe ulice w Oświęcimiu otrzymały nazwy znanych patronów
- Zbiórka po wypadku w Harmężach. OSP otrzymały potrzebny sprzęt
- Pijana matka w Oświęcimiu miała pod opieką dziecko
- Seniorzy pokazali w Oświęcimiu wysoką formę. Były emocje i dobra zabawa
- Wacław Prorok o pobiciu piłkarza Orła Ryczów w Jawiszowicach. WIDEO
