https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem. Apel o wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe

Grzegorz Skowron
Szefowie gmin Metropolii Krakowskiej apelują o wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe. Liczą, że rozwiązanie mające ułatwić walkę ze smogiem, wejdzie w życie już we wrześniu tego roku.

We wtorek 14 maja szefowie piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską podpisali apel do premiera Rzeczpospolitej Polskiej o wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe.

„Skuteczne działania, związane z likwidacją kotłów na paliwa stałe, wymagają wiedzy o liczbie i stanie technicznym kotłów. Gminom brakuje narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania. Już dziś wszystkie gminy Metropolii przeprowadzają inwentaryzację palenisk węglowych, jednak w kolejnych latach dane te powinny być stale aktualizowane, tymczasem brakuje odpowiednich przepisów dających uprawnienie do systematycznego pozyskiwania od właścicieli informacji o sposobie ogrzewania budynku. Bez odpowiednich narzędzi prawnych ciężko będzie prowadzić skuteczną walkę o poprawę, jakości powietrza” – mówią szefowie gmin Metropolii Krakowskiej.

Wprowadzenie nowych przepisów wspiera gmina miejska Kraków, która jest krajowym liderem w likwidacji kotłów węglowych i pieców. - Pamiętajmy, że od września 2019 w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Wiemy jak bardzo potrzebna jest aktualna informacja o liczbie i stanie technicznym urządzeń grzewczych, dlatego miasto Kraków wspiera gminy sąsiadujące w zabieganiu o zmiany prawne, dające możliwość pozyskania tych informacji.” – mówi Prezydent Jacek Majchrowski.

Szefowie gmin liczą na to, że nowe rozwiązania wejdą w życie już we wrześniu 2019 r.

WIDEO: Krótki wywiad: Zadzwonił na Straż Miejską. Powiedzieli, żeby pisał. Napisał. Odpisali, żeby dzwonił

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Cudowna wiadomość, że wielki piec przestanie dymić. Wszyscy płaczą zamiast się cieszyć. Teraz Kraków będzie uzdrowiskiem. Ale przecież nie o to chodzi, aby smogu nie było. Trzeba ludzi strzyc, aby się dobrze czuli. Stąd wmawianie o smogu z pieców. Owszem stare dymią przy rozpalaniu, ale na ekogroszek to prawie bezdymne. Gaz jest za drogi. Czemu nie przejść na koks ? Ale wtedy nie będzie interesików, dotacji i zleceń dla znajomych królika. Taka nasza rzeczywistość.
o
olo
A może szefowie gmin zainteresują się tym, że w niektórych miejscach nie za bardzo jest alternatywa do węgla? Gazu nie ma, gazownia twierdzi, że może będzie za dwa lata, albo później, albo wcale. Koszty prądu nie pozwalają na ogrzewanie. Łatwiej napisać jakieś bzdurne pismo z apelem niż realnie coś zrobić
g
gosc
A ja liczę bardziej na to, że szefowie gmin zwrócą się do rządu o obniżenie cen gazu. Na którą składają się akcyza, vat, podatki, cena za przesył i inne daniny, w sumie pewnie ponad 70%.

No ale łatwiej obywatela sprawdzać, kontrolować i łupić na każdym kroku niż obniżyć ceny o 70%, wtedy nikt by nie palił węglem.

Z tym że wtedy też trzeba by pozamykać kopalnie i przygotować się nie przyjazd górników do Warszawy.

Więc znów lepiej okradać szarego obywatela.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska