Urlop bezpłatny a świadczenia zdrowotne
Mateusz z Nowego Sącza: Czy na urlopie bezpłatnym mam prawo do ubezpieczenia zdrowotnego?
- Pracownik, który za zgodą pracodawcy korzysta z urlopu bezpłatnego, traci prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia takiego urlopu. Jeśli pracownik wziął dłuższy urlop od tego okresu, to aby mieć prawo do świadczeń zdrowotnych może zostać zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny, np. ubezpieczy go pracujący małżonek, a jeżeli to nie wchodzi w grę, pozostaje złożenie w oddziale NFZ wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym do czasu powrotu pracownika do pracy.
Renta rodzinna nie dla każdego wdowca
Krzysztof: Czy mężowi po zmarłej żonie, która pobierała rentę, też przysługuje takie świadczenie? Czy w takiej samej wysokości jak pobierała je zmarła żona? Czy fakt, że sąd na pół roku przed śmiercią żony orzekł nasz rozwód ma znaczenie?
- Wdowcowi prawo do renty rodzinnej po zmarłej żonie, która pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy, przysługuje pod warunkiem, że w chwili śmierci małżonki ma ukończony co najmniej 50. rok życia. Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwało zmarłemu. W przypadku osób rozwiedzionych, które przed śmiercią małżonka nie pozostawały z nim we współwłasności małżeńskiej, to mogą one liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie renty rodzinnej, jeżeli w dniu śmierci małżonka miały prawo do alimentów ustalonych przez sąd.
Kara porządkowa ulega zatarciu po roku
Agata: Półtora roku temu dostałam karę porządkową, która nadal figuruje w moich aktach osobowych. Czy taka kara nie powinna zostać usunięta z akt osobowych po roku?
- Tak, zgodnie z Kodeksem pracy na zatarcie kary porządkowej jest rok. Po roku nienagannej pracy karę porządkową uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu pracownika musi zostać usunięty z jego akt pracowniczych. Rok to termin maksymalny. Są przypadki, kiedy okres zatarcia kary może zostać skrócony. Może to nastąpić z inicjatywy pracodawcy, który oceni nienaganną pracę podwładnego lub na wniosek zakładowej organizacji związkowej.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
<