1 lipca 2023 r. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem organizuje XII edycja Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem. W ramach tegorocznych zawodów pasjonaci biegów wysokogórskich będą mierzyć się z 32-kilometrową, legendarną już trasą XV Wysokogórskiego Biegu im. druha Franciszka Marduły, będącego jednocześnie XI Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning. O trudności trasy niech świadczy jej przebieg. Start będzie na ul. Krupówki, a dalej ul. Zamoyskiego, Rondo Jana Pawła II, Aleja Przewodników Tatrzańskich, Nosal (od strony tamy), Nosalowa Przełęcz, Kuźnice, Dolina Jaworzynka, Schronisko Murowaniec, Czarny Staw Gąsienicowy, Przełęcz Karb, Czerwone Stawki, Świnicka Przełęcz, Przełęcz Liliowe, Beskid, Sucha Przełęcz, Kasprowy Wierch, Myślenickie Turnie, Kuźnice, Kalatówki, Ścieżka nad Reglami, Dolina Białego, Droga Do Białego, ul. Grunwaldzka, ul. Staszica, Park Miejski.
- W ciągu kilkunastu lat bieg, który początkowo był niewielką kameralną imprezą organizowaną przez pasjonatów dla pasjonatów, znacznie się rozrósł, ciągle ewoluując i podnosząc swoją rangę. ZWBzS to obecnie wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz zawodów miłośników biegów górskich – informuje TG „Sokół”.
W zeszłorocznej edycji ZWBzS, obejmującym wówczas 2 biegi, wystartowało 389 zawodników. - W tym roku odbędzie się tylko jeden bieg. Tylko na te zawody uzyskaliśmy zgodę od Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pozostałe dwa znów wrócą w przyszłym roku – informuje „Sokół”. Chodzi o Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, a także o Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km.
Sama historia zawodów i TG „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, które powstało w 1894 r. sięga przełomu XIX i XX wieku. W 1925 r. członkowie „Sokoła” zorganizowali pierwszy w Tatrach i w Polsce bieg górski. Odbył się on na dystansie 25 km i z ponad tysiącmetrowym przewyższeniem, a nazwany został „Chodem Tatrzańskim”. Ta nowatorska idea nie doczekała się od razu kontynuacji, ale sekcja lekkoatletyczna Sokoła organizowała biegi na terenie Zakopanego.
Natomiast Tatry jeszcze przed II wojną światową były miejscem trudnych biegowych treningów organizowanych przez druha Franciszka Mardułę (1909 – 2007) – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, od 1927 r. członka TG „Sokół” w Zakopanem i późniejszego jego prezesa. Do tych właśnie treningów nawiązuje trasa upamiętniającego tę niezwykłą postać wysokogórskiego biegu. Jego pierwsza edycja wówczas na dystansie 21 km odbyła się we wrześniu 2008 r. Wzięło w niej udział 77 zawodników. W 2011 r. zdecydowano o połączeniu kilku imprez biegowych w jedną całość nazwaną „Zakopiańskim Weekendem Biegowym z Sokołem”. W kolejnych latach Bieg Marduły został wydłużony do 32 km.
Tatra Fest Bieg. Pokonali 65 kilometrów po Tarach w nieco po...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]