"Jesteśmy gotowi takie szkolenie prowadzić. Zaproponowałem, żeby takiego rodzaju szkolenie zostało zaliczone do szkoleniowej misji unijnej, która jest prowadzona w Polsce" - poinformował Błaszczak.
Chciałbym podkreślić bardzo wysoką ocenę tej misji dokonaną przez agendy UE. To świadczy o dużym przygotowaniu naszych instruktorów. (...) Jest to przykład znakomitej współpracy państw europejskich na rzecz wsparcia dla Ukrainy. Jest to narzędzie, które pozwoli na refundację ponoszonych kosztów podczas szkolenia żołnierzy ukraińskich - dodał szef MON.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell informował przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów członkowskich, że Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Pytany, jakie państwa miał na myśli, wymienił Polskę. "Czy te szkolenia już się rozpoczęły?" - padło pytanie. "Tak" - odpowiedział.
Jednak rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat zaprzeczył doniesieniom, jakoby ukraińscy piloci uczyli się już pilotować myśliwce F-16. Powiedział - jak pisze "The Kyiv Independent" - że przygotowania do programu wciąż trwają.
Podczas szczytu G7 w Hiroszimie Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt poparły m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od swych zachodnich partnerów. Przy tym zastrzegł, że Kijów nie wie, ile samolotów mógłby w przyszłości otrzymać. Kanclerz Niemiec zapowiedział, że jego kraj myśliwców F-16 nie przekaże.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
rs
Źródło: