FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Ceny mieszkań na rynku wtórnym zawsze na Widoku należały do najwyższych w Krakowie
Osiedle "Widok" zbudowane zostało w połowie lat 70. XX wieku, w technologii wielkiej płyty. Autorem pierwotnego projektu architektonicznego i urbanistycznego był Krzysztof Bień. Od momentu wybudowania do lat 90. XX w. osiedle nosiło nazwę Widok (od dawnej nazwy ulicy Jabłonkowskiej). Nazwa ta używana jest przez mieszkańców potocznie do dzisiaj.
- Powody do satysfakcji są. Jednym z nich było choćby to, że ceny mieszkań na rynku wtórnym zawsze na Widoku należały do najwyższych w Krakowie. Ludzie, po prostu, chcą tam mieszkać. Zawsze było tak, że kiedy prezes spółdzielni wystawiał mieszkanie na aukcję, to miał pewność, że zostanie ono sprzedane i to za dobrą cenę - powiedział w wywiadzie dla portalu Krowoderska.pl Krzysztof Bień.
Przykładowo 52-metrowe mieszkanie na osiedlu Widok wystawione jest na sprzedaż za 499 tys. złotych. Za 55 metrów musimy już zapłacić 520 tys. Zbyt wielu ofert nie ma.
Wszystko, czego potrzeba
Dlaczego ludziom tak dobrze mieszka się na tym osiedlu? Odpowiedź jest prosta. Mają tam wszystko, czego potrzebują. Jest gdzie pospacerować, wyjść z psem, usiąść, a młodzież ma nawet gdzie pograć w kosza. Do tego wokół znajduje się cała niezbędna infrastruktura.
Na terenie Bronowic Nowych znajduje się Szkoła Podstawowa Nr 153 im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz XVIII Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego. Na zachodnim skraju osiedla znajduje się pętla tramwajowa i autobusowa - Bronowice Małe. Do tego mamy piekarnię, sklepy spożywcze, warzywniak, sklep mięsny, bar, czy knajpę, a nawet świetną włoską pizzerię La Siciliana prowadzoną przez Włocha. Docierają głosy, że to jedna z lepszych pizzerii w Krakowie.
Na osiedlu Widok można też "swobodnie oddychać". Nie da się ukryć, że tak duże przestrzenie między blokami, jak tam, to dziś ogromna rzadkość w Krakowie. W jaki sposób udało się je uzyskać? - Pomyślałem, że połączę budynki. Dzięki temu mogłem jednocześnie dać tyle mieszkań na hektar, ile było wymagane i powiększyć odległości pomiędzy kolejnymi blokami. I to udało mi się zrobić, chociaż nie obeszło się bez oporów - wyjaśnił Bień w tym samym wywiadzie.
Znacie inne krakowskie osiedla, na których mieszka się równie dobrze? Dajcie znać w komentarzach.
Stadiony w Krakowie z lotu ptaka cz. 1 [ZDJĘCIA Z DRONA]
