Spotkanie odbędzie się w piątek 15 grudnia 2023 roku od godz. 17 w Magistracie Podgórskim w Krakowie.
Jak informuje Adrian Musiał, dyrektor generalny Fundacji Amici Pauperis - wydarzenie jest organizowane w związku z wydaniem przez Fundacji Amici Pauperis publikacji, przedstawiającej dzieje zapomnianego podkrakowskiego uzdrowiska w Jaśkowicach w gminie Skawina i ma na celu pokazanie krakowianom bogactwa kultury wiedeńskiej obecnej w uzdrowiskach dawnej Galicji na przełomie XIX i XX wieku. Będą tu podkreślane artystyczne tradycje Wiednia i historyczne więzy łączące od wieków Kraków ze stolicą Austrii.
Przy organizacji tego przedsięwzięcia fundację wspiera Młodzieżowa Rada Krakowa (jako miejski organ doradczy złożony z przedstawicieli uczniów szkół średnich). Patronatem honorowym objęli ten wieczór - konsul generalny Republiki Austrii w Krakowie oraz Towarzystwo Polsko-Austriackie w Warszawie.
Artystyczny program spotkania
Program Wieczoru Wiedeńskiego w Krakowie obejmuje kilka punktów związanych z prezentacjami artystycznymi. Przygotowany został przez uczniów krakowskich szkół muzycznych oraz studentów Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.
- Będzie można usłyszeć najpiękniejsze utwory wiedeńskich kompozytorów m.in. W. A. Mozarta i J. Straussa II.
- Zostanie przedstawiona twórczość śląskiego poety Tomasza Krzysztofa Janowskiego, także w tematyce Wiednia.
- Zaprezentowana zostanie (wydana przy wsparciu finansowym Fundacji Amici Pauperis) publikacja pt. "Pozdrowienie z Jaśkowic" - przedstawiająca dzieje zapomnianego podkrakowskiego uzdrowiska w Jaśkowicach w gminie Skawina, które na przełomie XIX i XX wieku było jednym z najmodniejszych kurortów w całej dawnej Galicji.
- Zaprezentuje się Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar, które zajmuje się promocją kultury międzywojennej w Małopolsce. Wystąpi z pokazem pięknej mody, która panowała w tamtych okresie.
- Będziemy gościć Grupa Rekonstrukcji Historycznej "KuK Sturmtruppen", zajmującą się odtwarzaniem Armii Austro-Węgierskiej, walczącej na frontach I wojny światowej.
Dom Apolonii ze skansenu pod Krakowem stanął w ogniu. Drewni...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę
