Wieczysta powstała pięć lat wcześniej (1942), w roku 1947 brała udział w rozgrywkach krakowskiej klasy A. Tamto nazewnictwo nijak ma się jednak do obecnego, do obecnej struktury rozgrywek. No bo grając wtedy w klasie A można było wywalczyć sobie miejsce w ekstraklasie - formującej się na pierwszy powojenny sezon 1948.
Krakowska klasa A składała się z trzech grup. Wieczysta zajęła 1. miejsce w grupie, w której grały też TS Mościce (czyli Unia Tarnów), Fablok Chrzanów i Łobzowianka Kraków. Co było potem? Potem nastąpiły rozgrywki w celu wyłonienia mistrza krakowskiej klasy A. I to już ta historia, którą dziś nazwalibyśmy barażami.
Wieczysta Kraków. Tak piłkarze i kibice fetowali zdobycie Pu...
Zwycięzcami dwóch pozostałych grup klasy A były Tarnovia oraz Dąbski Kraków, czyli sąsiad Wieczystej. A więc trzy drużyny, między każdą odbyły się po dwa mecze. Wszystko działo się od 16 czerwca do 3 lipca 1947 roku, czyli 75 lat temu.
"Pierwsze spotkanie międzygrupowe o mistrzostwo krakowskiej klasy A dało zwycięstwo lepszej technicznie Wieczystej ze strzałów Kawuli 3, Michalika, Piekarskiego i Walickiego" - pisał "Dziennik Polski" po meczu wygranym przez Wieczystą 6:2. Po drugim, też zwycięskim - 3:2, stało się jasne, że na placu boju zostały już tylko Tarnovia i Wieczysta. "W razie jednego zwycięstwa nad Tarnovią będzie mistrzem" - pisano w "DP".
Mecz w Tarnowie był trudnym przeżyciem dla krakowian - 0:5. Mistrza klasy A miał wyłonić pojedynek, w którym Wieczysta 3 lipca 1947 pełniła rolę gospodarza na stadionie Wisły Kraków.
Wieczysta Kraków zdobyła Puchar Polski w Małopolsce. W final...
Edward Nocek (bramkarz), Edward Michalik, Tadeusz Morawa, Marian Piekarski, Ignacy Piekarski, Stanisław Górecki, Antoni Kawula, Zdzisław Dwernicki, Ludwik Walicki, Władysław Kurek, (?) Guzik - to skład, w jakim Wieczysta wystąpiła w tym decydującym meczu, a przypomniał go niedawno w dokumencie "Zbój - Wieczysta historia Antoniego Kawuli" zajmujący się historią klubu Krzysztof Baranowski.
Na stadionie Wisły padł jeden gol, zdobył go z rzutu wolnego Roik. "Dziennik Polski" pisał o "niskim, lecz zasłużonym" zwycięstwie Tarnovii.
Tarnowski zespół, zostając mistrzem krakowskiej klasy A, zakwalifikował się do dalszej fazy kwalifikacji do ekstraklasy (wówczas nazywanej I ligą). I ostatecznie wywalczył sobie w niej miejsce.
A Wieczysta? Nigdy później nie była już tak blisko ekstraklasy. Pierwszy w swojej historii mecz na szczeblu ogólnopolskim rozegrała dopiero 29 września 2021 roku, kiedy - dzięki wygraniu wcześniej rozgrywek Pucharu Polski w Małopolsce - znalazła się na szczeblu centralnym tych rozgrywek. W debiucie, w 1/32 finału, pokonała I-ligowego Chrobrego Głogów. W kolejnej rundzie odpadła w starciu z Garbarnią Kraków.
Teoretycznie, zakładając awanse sezon po sezonie, do ekstraklasy Wieczysta może dojść w 2025 roku. Teraz przed nią barażowe mecze o III ligę z Bruk-Betem Termaliką II: 25 czerwca w Krakowie (godz. 15) i 28 czerwca w Niecieczy (godz. 17).
Wisła Kraków. Byli piłkarze i trenerzy "Białej Gwiazdy" zmie...
