WIDEO: Barometr Bartusia
Wieliczka i Niepołomice zdecydowały się sprawdzić, czym palą mieszkańcy i jak dużo pieców węglowych jest do wymiany, bo dotychczasowe dane dotyczące tego problemu były tylko szacunkowe i często bardzo rozbieżne.
Gminia Niepołomice ma już twarde dane. Liczenie pieców trwało tu od maja 2018 r. Pracownicy magistratu chodzili od domu do domu pytając mieszkańców o źródła ciepła, termomodernizację budynków i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.
Zinwentaryzowano 7750 gospodarsw. Okazało się, że w 3057 z nich (ok. 40 proc.) znajdują się kotły na paliwo stałe, będące przyczyną zanieczyszczenia powietrza. W 4677 domach pracują piece gazowe, a w 16 budynkach są to pompy ciepła i inne urządzenia najnowszej generacji (np. piece klasy V).
W gminie Wieliczka akcja odbywa się nieco innym trybem niż w Niepołomicach. O wypełnianie tematycznych ankiet proszą tu mieszkańców m.in. sołtysi. Można także pobrać stosowny formularz ze strony internetowej www.wieliczka.eu i przesłać go do urzędu.
Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Wieliczce mówi, że inwentaryzacja źródeł ciepła zmierza do półmetka. - Mamy ponad 6000 ankiet (w gminie jest ok. 15 tys. budynków mieszkalnych - red.). Wynika z nich, że stare piece węglowe są w około 60 proc. domach - podaje Krzysztof Kałuża.
Inwentaryzacji palenisk towarzyszy akcja informacyjna o możliwości uzyskania dotacji z różnych programów m.in. na wymianę pieców i termomodernizację budynków. W gminie Niepołomice wymieniono w ostatnich trzech latach z pomocą unijną 420 kopciuchów (I i II etap, część inwestycji jest jeszcze w toku) Są pieniądze z tej samej puli na likwidację kolejnych 250 węglowych kotłów (III etap).
- To dofinansowanie do wykorzystania w latach 2020-2021. Jesteśmy umówieni z Urzędem Marszałkowskim na wykonanie w najbliższych miesiącach pierwszych 150 audytów energetycznych w domach, których właściciele zgłoszą chęć udziału w projekcie. Liczymy, że uda się wykorzystać także tę dotację, czekamy na wnioski od mieszkańców, ale na razie nie wpłynęło ich zbyt dużo - powiedział nam Stanisław Nowacki, kierownik Referatu Energii Odnawianej i Gospodarki Komunalnej niepołomickiego magistratu
W gminie Wieliczka zlikwidowano do tej pory ponad 700 starych pieców, a w okresie 2020-2021 ma zniknąć ich jeszcze 420 (z pomocą unijną), wnioski o wymianę pieca można składać w Urzędzie Miasta).
W przyszłym roku Wieliczka i Niepołomice zamierzają przystąpić także do rządowego programu „Stop Smog”, z którego można otrzymać dofinansowanie pokrywające do 70 proc. kosztów wymiany pieców oraz termomodernizacji budynków mieszkalnych.
