https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielickie gminy liczą piece. Szykują się do projektu „Stop Smog”

Jolanta Białek
Piotr Krzyżanowski
W gminie Niepołomice kopci 3057 pieców węglowych - wynika z zakończonej już inwentaryzacji źródeł ciepła. W gminie Wieliczka takie liczenie jeszcze trwa, ale dotychczasowe dane pokazują, że kopciuchów jest tu zdecydowanie więcej (procentowo) niż w rejonie niepołomickim. Jednocześnie pojawiają się nowe pieniądze na walkę ze smogiem.

WIDEO: Barometr Bartusia

Wieliczka i Niepołomice zdecydowały się sprawdzić, czym palą mieszkańcy i jak dużo pieców węglowych jest do wymiany, bo dotychczasowe dane dotyczące tego problemu były tylko szacunkowe i często bardzo rozbieżne.

Gminia Niepołomice ma już twarde dane. Liczenie pieców trwało tu od maja 2018 r. Pracownicy magistratu chodzili od domu do domu pytając mieszkańców o źródła ciepła, termomodernizację budynków i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Zinwentaryzowano 7750 gospodarsw. Okazało się, że w 3057 z nich (ok. 40 proc.) znajdują się kotły na paliwo stałe, będące przyczyną zanieczyszczenia powietrza. W 4677 domach pracują piece gazowe, a w 16 budynkach są to pompy ciepła i inne urządzenia najnowszej generacji (np. piece klasy V).

W gminie Wieliczka akcja odbywa się nieco innym trybem niż w Niepołomicach. O wypełnianie tematycznych ankiet proszą tu mieszkańców m.in. sołtysi. Można także pobrać stosowny formularz ze strony internetowej www.wieliczka.eu i przesłać go do urzędu.

Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Wieliczce mówi, że inwentaryzacja źródeł ciepła zmierza do półmetka. - Mamy ponad 6000 ankiet (w gminie jest ok. 15 tys. budynków mieszkalnych - red.). Wynika z nich, że stare piece węglowe są w około 60 proc. domach - podaje Krzysztof Kałuża.

Inwentaryzacji palenisk towarzyszy akcja informacyjna o możliwości uzyskania dotacji z różnych programów m.in. na wymianę pieców i termomodernizację budynków. W gminie Niepołomice wymieniono w ostatnich trzech latach z pomocą unijną 420 kopciuchów (I i II etap, część inwestycji jest jeszcze w toku) Są pieniądze z tej samej puli na likwidację kolejnych 250 węglowych kotłów (III etap).

- To dofinansowanie do wykorzystania w latach 2020-2021. Jesteśmy umówieni z Urzędem Marszałkowskim na wykonanie w najbliższych miesiącach pierwszych 150 audytów energetycznych w domach, których właściciele zgłoszą chęć udziału w projekcie. Liczymy, że uda się wykorzystać także tę dotację, czekamy na wnioski od mieszkańców, ale na razie nie wpłynęło ich zbyt dużo - powiedział nam Stanisław Nowacki, kierownik Referatu Energii Odnawianej i Gospodarki Komunalnej niepołomickiego magistratu

W gminie Wieliczka zlikwidowano do tej pory ponad 700 starych pieców, a w okresie 2020-2021 ma zniknąć ich jeszcze 420 (z pomocą unijną), wnioski o wymianę pieca można składać w Urzędzie Miasta).

W przyszłym roku Wieliczka i Niepołomice zamierzają przystąpić także do rządowego programu „Stop Smog”, z którego można otrzymać dofinansowanie pokrywające do 70 proc. kosztów wymiany pieców oraz termomodernizacji budynków mieszkalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gwarek
29 listopada, 7:22, PolakPatriota:

w koncu! tam w zimie przy braku wiatru nie da sie oddychac.

29 listopada, 15:49, ree:

słusznie - instalacja pieców na 3x droższy gaz spowoduje że zacznie wiać wiatr ...

kolejny eko terrorysta

To nie chodzi że 3 razy droższy bo to i tak jest nie prawda. Gaz nie jest aż tak droższy. Tylko spaliny z pieców gazowych nie są tak szkodliwe i śmierdzące. Ponadto wydobywa się ich duuuuużo mniej. Rzekomo węglem jest taniej. To też nie prawda bo ludzie nie palą tylko węglem, ale wszelkiej maści darmowym szajsem. Plastikami, butami, starymi meblami, szmatami, trocinami nasączonymi starym olejem, zanieczyszczonym i przepracowanym olejem. Te dodatki do węgla ludzie czasami mają za darmo lub za koszty transportu, bo to są odpady nadające się tylko do utylizacji, która niestety nie co kosztuje, a tego nikt nie chce już płacić więc lepiej spalić w piecu i się cieszyć. Tylko nie wiem z czego. Ludzie nie płaczcie potem, że ktoś z waszych rodzin zachoruje na raka płuc.

G
Gwarek

W miejscowości Czarnochowice wieczorami jak zapalą w piecach to nie widać kolegi, który idzie obok, a na przystanku autobusowym koło cmentarza na przeciwko zakładu wulkanizacyjnego to bez maski nie wytrzymasz tak ludzi dusi. Pod względem ilości węglowych pieców to wieliczka chyb nadal jest w czołówce trucicieli smogowych. Zresztą większość obszarów wiejskich nadal jest w poprzedniej epoce. Znam też takich mieszkańców Wieliczki co przerobili piec gazowy na węglowy bo ponoć taniej. Dlaczego na to pozwolono??? O to jest pytanie. Jeśli gaz byłby tańszy ludzie sami by przechodzili na gaz, a tak ludzie dalej palą wszelkim syfem nie węglem.

G
Gość

Sposób na zlikwidowanie palenia węglem, drzewem czy śmieciami jest bardzo prosty: gaz musi być tańszy, dużo tańszy. Nie będzie się opłacało wtedy palić paliwem stałym.

G
Gość

W Wieliczce w zimie smrod wieczorem miejscami jest duszacy.Z kominow wali czarnym dymem , smierdzi plastykiem i guma.Masakra

R
Rafał

Zapraszam do Niepołomic jak jest zimniej i bez wiatru, to dopiero zobaczycie co to smog chyba smok.

H
Homo Plastikus

Jeśli Niepołomice będą dalej zatrowane przez firmy że strefy toksycznymi związkami, chodzi o zakłady przeróbki tworzyw sztucznych , to niebawem rasa homo sapiens zniknie A zastąpi ja homo plastikus . Od kilku lat jestem zmuszony wdychac paskudne opary topionego plastiku ponieważ mieszkam blisko Niepolomickiej strefy przemysłowej. I myślę że mogę określić już siebie mianem Homo plastikus

G
Gość

Największe spustoszenie w przyrodzie i w ludzkim organizmie powodują opary z przerabianych tworzyw sztucznych. W Niepolomickiej strefie przemysłowej znajdują się firmy które przerabiaja właśnie plastik i to jest największe źródło zanieczyszczenia środowiska. Na Podgrabiu smród z topionego plastiku to już normalność, szkoda tylko dzieci bo cóż one zawiniliy że od najmłodszych lat są faszerowane toksycznymi związkami.

r
ree
29 listopada, 7:22, PolakPatriota:

w koncu! tam w zimie przy braku wiatru nie da sie oddychac.

słusznie - instalacja pieców na 3x droższy gaz spowoduje że zacznie wiać wiatr ...

kolejny eko terrorysta

G
Gość

Nie ma "odnawialnych" źródeł energii. Skończcie z tą głupotą!

Ciekawe, czym ci mieszkańcy będą grzali w zimie?

Podłączenie do ciepłowni to są olbrzymie koszty, które trzeba rozłożyć na lata.

G
Gość

"... pojawiają się nowe pieniądze na walkę ze smogiem"

A bardziej konkretnie ile, gdzie?

G
Gość

Wieliczka też mogłaby wybudować jedną, miejską ciepłownię, opalaną czystym (błękitnym) węglem lub koksem, wyposażoną we wszelkie możliwe filtry na kominach i do niej podłączyć możliwie jak najwięcej budynków (ideałem byłoby wszystkie). Podobnie mogłyby zrobić Niepołomicę - podłączyć budynki do ciepłowni przy którejś z tamtejszych fabryk.

z
zenek

najpierw wycięli drzewa potem kupili stare niemieckie samochody następnie zaczęli kupowac ruski węgiel a teraz mówią o smogu

i jeszcze jedna uwaga w stosunku do poprzednich lat wymieniono ileś piecy na gazowe a smog jak był tak jest

a niemcy swoją technologię sprzedają

M
Mieszkaniec gm.Wieliczka

Jeszcze szybciej powinno sie zareagowac . Nasze dzieci sie dusza ! 3mam kciuki zlikwidowac szybciej !

P
PolakPatriota

w koncu! tam w zimie przy braku wiatru nie da sie oddychac.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska