Budowa ogromnego obiektu handlowo-usługowego na atrakcyjnym terenie przy drodze krajowej 94 na granicy Wieliczki i Krakowa, na obszarze nazywanym Polami Półchłopka, trwa od lata 2017 roku. W ostatnich tygodniach rozpoczęto wznoszenie wiaduktu (powstają jego podpory) nad drogą 94, który ma być dojazdem do Galerii Wieliczka. Nowe rozwiązanie komunikacyjne jest warunkiem otwarcia tych obiektów. Taką klauzulę umieszczono w pozwoleniu na budowę na Polach Półchłopka galerii handlowo-usługowej oraz pawilonu handlowego, wydanym przez wielickie starostwo w listopadzie 2016 roku.
Rafał Szymański, pełnomocnik inwestora, menedżer projektu Centrum Handlu Zdrowia i Usług „Galeria Wieliczka” mówi, że pawilon handlowy, w którym będzie market budowlany Leroy Merlin oraz nowa infrastruktura drogowa zostaną otwarte jeszcze w tym roku. - Natomiast otwarcie drugiego obiektu jest planowane w roku 2021 - podaje Szymański.
Cała Galeria Wieliczka ma liczyć 42 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej oraz rekreacyjnej. Leroy Merlin zajmie pawilon mający 10 tys. mkw., a w drugim obiekcie przewidziano ponad 80 lokali. Mają być tam m.in.: market spożywczy (ok. 2 tys. mkw.), sklepy z branży drogeryjnej (1300 mkw.), klinika medyczna (ok. 30 gabinetów, z niezależnym wejściem, windą i apteką), strefa relax-fitness (ok. 3 tys. mkw.), plac zabaw. Przy galerii zaprojektowano podziemny parking dla ok. 600 aut.

Robert Szymański zapewnia, że zainteresowanie wynajmem lokali w galerii przy DK94 jest bardzo duże. Podaje, że kompleks jest skomercjalizowany już w 90 proc., a rozmowy z kolejnymi firmami są bardzo zaawansowane. Zaznacza jednak, że na razie nie może zdradzić jakie konkretnie sklepy i punkty usługowe będą w obiekcie, który ma zostać otwarty w 2021 roku.
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Wielickiej Izbie Gospodarczej protestowali przeciwko inwestycji na Polach Półchłopka od jesieni 2016 roku. Kupcy obawiają się, że powstanie dużego kompleksu handlowego na granicy Wieliczki i Krakowa będzie równoznaczne z upadkiem wielu miejscowych, rodzinnych firm i sklepów. Jednak kierowane w tej sprawie protesty m.in. do wojewody oraz prokuratury (oskarżające burmistrza Wieliczki o przekroczenia uprawnień; sprawa została umorzona) nie przyniosły efektu.
Tymczasem przed miesiącem pojawiła się informacja, że na Polach Półchłopka planowane są kolejne obiekty handlowo-usługowe. Spółka holdingowa KG Group ogłosiła, że wybuduje tam centrum handlowe Atut Wieliczka o powierzchni blisko 18 tys. mkw. w którym będzie niemal 30 lokali. Ta galeria ma powstać na terenie, który należał kiedyś do rzeszowskiej firmy, która chciała budować tam ogromny kompleks handlowy, ale ogłosiła upadłość (lata 2008-2009).
Z zapowiedzi wynika, że wśród najemców centrum handlowego Atut Wieliczka mają być m.in.: duży operator spożywczy, znane marki modowe, popularne sieci dyskontowe, drogeria, księgarnia, sklepy z elektroniką i wyposażeniem wnętrz, a także centrum fitness (2 tys. mkw.) oraz duże kino.
Procedury związane z wydawaniem zgód i pozwoleń dla realizacji tego przedsięwzięcia są w fazie początkowej. Jesienią 2018 roku wpłynął do Urzędu Miasta w Wieliczce wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej dla tej inwestycji (procedowanie takich pozwoleń trwa około roku).
Bogdan Śmigielski z Wielickiej Izby Gospodarczej, którego zapytaliśmy, czy przedsiębiorcy planują podejmować działania, by zablokować budowę na Polach Półchłopka kolejnej galerii, stwierdził, że sprawa jest nowa i zarząd WIG będzie omawiał ją podczas spotkania pod koniec kwietnia. Zaznaczył przy tym, że już dziś można być pewnym, że otwarcie nawet jednego obiektu handlowego na Polach Półchłopka spowoduje w tej części Wieliczki „koszmar komunikacyjny”, więc strach myśleć o sytuacji, gdy będzie ich więcej.
Drogowego horroru za sprawą galerii obawiają się nie tylko przedsiębiorcy, ale i inni mieszkańcy miasta. - Nie dopuścimy do powstania kolejnego obiektu handlowego, jeśli jego inwestor nie sfinansuje odpowiednich rozwiązań drogowych w tym rejonie - zapewnia z kolei burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Wielickie Pola Półchłopka - do trzech razy sztuka
Mające 16 hektarów Pola Półchłopka, to atrakcyjny komercyjnie teren wzdłuż drogi krajowej 94. Jednak w Wieliczce ta nazwa kojarzy się źle. Zaczęło się w 1998 roku od kuriozalnej umowy zawartej przez ówczesnego burmistrza z prywatnym przedsiębiorcą, na mocy której gmina użyczyła „Pola” w wieczystą dzierżawę (na 99 lat).
Dzierżawca miał wybudować tam m.in. obiekty handlowe i szpital. Nic z tego nie wyszło, tak samo jak z prowadzonej latami sądowej batalii o odzyskanie tego terenu przez gminę.
Można powiedzieć: „do trzech razy sztuka”. Bo powstająca od kilkunastu miesięcy Galeria Wieliczka jest właśnie trzecim „podejściem” do ulokowania tam dużych obiektów handlowych. Projekty z lat 2004-2005 (miało powstać m.in. Makro Cash and Carry) oraz z 2008 roku skończyły się fiaskiem po protestach wielickich kupców.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
ZNP apeluje o zaniechanie szykan wobec strajkujących nauczycieli
Źródło: TVN24/x-news
