Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Kopalnia Soli podsumowała 2021 rok: prawie 700 tys. turystów, wiele kosztownych inwestycji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W 2021 wielicką Kopalnię Soli odwiedziło prawie 700 tys. turystów. Minionych 12 miesięcy to czas także licznych inwestycji w solnych podziemiach oraz naziemnej infrastrukturze kopalni
W 2021 wielicką Kopalnię Soli odwiedziło prawie 700 tys. turystów. Minionych 12 miesięcy to czas także licznych inwestycji w solnych podziemiach oraz naziemnej infrastrukturze kopalni fot. Rafał Stachurski
693,6 tys. - tylu turystów zwiedziło w ubiegłym roku Kopalnię Soli w Wieliczce. To wynik znacznie lepszy niż w pierwszych 12 miesiącach „z covidem” (w 2020 roku), ale jednocześnie o wiele gorszy niż w czasach przed pandemią. W 2021 roku kopalnia zrealizowała także wiele prac zabezpieczających, górniczych i inwestycyjnych za dziesiątki milionów złotych.

FLESZ - Co nas czeka w turystyce kosmicznej w 2022 roku?

od 16 lat

Prawie 700 tys. gości w wielickich podziemiach w minionych 12 miesiącach, to o ponad 57 proc. zwiedzających więcej niż w roku 2020, ale jednocześnie tylko 37 proc. ruchu turystycznego z rekordowego 2019 roku (wtedy było ponad 1 mln 863 tys. turystów). Dla przypomnienia: w 2021 roku Trasa Turystyczna była zamknięta przez 77 dni, w rok wcześniej - przez 140 dni. Natomiast Trasa Górnicza pozostaje zamknięta od wiosny 2020 roku.

W okresie pandemii Wieliczkę odwiedzają głównie turyści krajowi. W 2021 roku było ich 69 proc., przy 31 proc. gości zagranicznych (głównie z Europy, przede wszystkim z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii), podczas gdy przed erą koronawirusa proporcje w tym względzie były odwrotne.

Z prognoz wynika, że w 2022 roku turyści jeszcze liczniej wrócą do kopalni i podkrakowskiego miasta.

- W 2022 założyliśmy dalszy wzrost odwiedzających, do poziomu 46 proc. liczby gości w roku sprzed pandemii. Prognozujemy, że w tym roku podziemia odwiedzi około 850 tys. osób. Szczególnie liczymy na rodziny z dziećmi i grupy szkolne. Pod tym właśnie kątem rozwijać się będzie oferta i programy zwiedzania – zapowiada Damian Konieczny, dyrektor wykonawczy Kopalni Soli w Wieliczce.

Zwraca on także uwagę, że prowadzone przez solną spółkę analizy pokazują jak bardzo pandemia wpłynęła na zmianę zachowań konsumenckich.

- Turyści indywidualni zakupili w 2020 roku 78 proc. biletów na zwiedzanie tras, a w 2021 roku – 77 proc., podczas gdy w 2019 aż 45 proc. tej „puli” stanowiły grupy zorganizowane. W roku ubiegłym nastąpił wyraźnie widoczny rozkwit turystyki rodzinnej, a w kilku ostatnich miesiącach także szkolnej. Od stycznia do grudnia 2021 grupy stanowiły zaledwie 23 proc. (w 2020 roku – 22 proc.), w tym wycieczki szkolne 8 proc. (w 2020 roku – 1,4 proc.) ruchu turystycznego – wylicza Damian Konieczny.

Natomiast z tężni solankowej w Parku św. Kingi skorzystało w ubiegłym roku ponad 123 tys. osób (to o 10 proc. mniej niż rok wcześniej).

Inwestycje 2021 w wielickiej Kopalni Soli. Przebudowa 11 komór i 32 chodników. Modernizacja szybów górniczych. Zabezpieczanie podziemi

W szybie św. Kingi przebudowano podszybia na poziomie VI oraz wymieniono zbrojenia między poziomami V i VIII, a w szybie Wilson zmodernizowano stację wentylatorów głównych. Przebudowano także szybik Geramb, łączący poziom III z IV.

Natomiast w ostatnim kwartale 2021 roku rozpoczął się remont górnego odcinka - do głębokości 30 metrów - drewnianej obudowy szybu Daniłowicza, celem poprawy bezpieczeństwa szybu i jego funkcjonalności. Do czasu zakończenia tych prac turyści udają się na zwiedzanie kopalni szybem Paderewskiego, a wyjeżdżają szybem Regis.

Przez cały ubiegły rok w kopalni prowadzono także prace zabezpieczające, warte dziesiątki milionów złotych.

– W 2021 roku kopalnia prowadziła prace zgodnie z Programem Zabezpieczenia na lata 2021-2027. Zrealizowano roczny plan działalności zabezpieczającej, zadania te były finansowane z dotacji budżetowej w wysokości 85 mln zł. Dodatkowo udało się nam pozyskać 38,7 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dla projektów związanych z zabezpieczeniem wyrobisk – podaje Paweł Nowak, prezes zarządu wielickiej Kopalni Soli.

W ostatnich 12 miesiącach prace zabezpieczające i górnicze prowadzono w 11 komorach, m.in. grotach: Kuchnia, Margielnik, Geramb, Freitag. Zabezpieczano także rejon unikatowych w skali świata Grot Kryształowych.

- W listopadzie 2021 r. rozpoczęło się także zabezpieczanie północnego ociosu w kaplicy św. Kingi. Solna ściana jest wzmacniana za pomocą kotew ze stali nierdzewnej. Prace w tym miejscu wymagają szczególnej precyzji i ostrożności z uwagi na niepowtarzalny charakter kaplicy. Nad ich przebiegiem czuwa konserwator dzieł sztuki – informuje Biuro Prasowe kopalni.

To nie koniec. W 2021 przebudowano także 32 podziemne chodniki, m.in. podłużnie Baum, Geramb, Hauer, Wiszyn i Layer oraz poprzecznie Albrecht, Aleksander, Lillienbach, Król Saski i August, a także dojścia do wycieków wód w rejonie zachodnim kopalni (na poziomie V i VI).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska