Wieliczka. Kopalnia Soli podsumowała 2021 rok: prawie 700 tys. turystów, wiele kosztownych inwestycji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W 2021 wielicką Kopalnię Soli odwiedziło prawie 700 tys. turystów. Minionych 12 miesięcy to czas także licznych inwestycji w solnych podziemiach oraz naziemnej infrastrukturze kopalni
W 2021 wielicką Kopalnię Soli odwiedziło prawie 700 tys. turystów. Minionych 12 miesięcy to czas także licznych inwestycji w solnych podziemiach oraz naziemnej infrastrukturze kopalni fot. Rafał Stachurski
Udostępnij:
693,6 tys. - tylu turystów zwiedziło w ubiegłym roku Kopalnię Soli w Wieliczce. To wynik znacznie lepszy niż w pierwszych 12 miesiącach „z covidem” (w 2020 roku), ale jednocześnie o wiele gorszy niż w czasach przed pandemią. W 2021 roku kopalnia zrealizowała także wiele prac zabezpieczających, górniczych i inwestycyjnych za dziesiątki milionów złotych.

FLESZ - Co nas czeka w turystyce kosmicznej w 2022 roku?

Prawie 700 tys. gości w wielickich podziemiach w minionych 12 miesiącach, to o ponad 57 proc. zwiedzających więcej niż w roku 2020, ale jednocześnie tylko 37 proc. ruchu turystycznego z rekordowego 2019 roku (wtedy było ponad 1 mln 863 tys. turystów). Dla przypomnienia: w 2021 roku Trasa Turystyczna była zamknięta przez 77 dni, w rok wcześniej - przez 140 dni. Natomiast Trasa Górnicza pozostaje zamknięta od wiosny 2020 roku.

W okresie pandemii Wieliczkę odwiedzają głównie turyści krajowi. W 2021 roku było ich 69 proc., przy 31 proc. gości zagranicznych (głównie z Europy, przede wszystkim z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii), podczas gdy przed erą koronawirusa proporcje w tym względzie były odwrotne.

Z prognoz wynika, że w 2022 roku turyści jeszcze liczniej wrócą do kopalni i podkrakowskiego miasta.

- W 2022 założyliśmy dalszy wzrost odwiedzających, do poziomu 46 proc. liczby gości w roku sprzed pandemii. Prognozujemy, że w tym roku podziemia odwiedzi około 850 tys. osób. Szczególnie liczymy na rodziny z dziećmi i grupy szkolne. Pod tym właśnie kątem rozwijać się będzie oferta i programy zwiedzania – zapowiada Damian Konieczny, dyrektor wykonawczy Kopalni Soli w Wieliczce.

Zwraca on także uwagę, że prowadzone przez solną spółkę analizy pokazują jak bardzo pandemia wpłynęła na zmianę zachowań konsumenckich.

- Turyści indywidualni zakupili w 2020 roku 78 proc. biletów na zwiedzanie tras, a w 2021 roku – 77 proc., podczas gdy w 2019 aż 45 proc. tej „puli” stanowiły grupy zorganizowane. W roku ubiegłym nastąpił wyraźnie widoczny rozkwit turystyki rodzinnej, a w kilku ostatnich miesiącach także szkolnej. Od stycznia do grudnia 2021 grupy stanowiły zaledwie 23 proc. (w 2020 roku – 22 proc.), w tym wycieczki szkolne 8 proc. (w 2020 roku – 1,4 proc.) ruchu turystycznego – wylicza Damian Konieczny.

Natomiast z tężni solankowej w Parku św. Kingi skorzystało w ubiegłym roku ponad 123 tys. osób (to o 10 proc. mniej niż rok wcześniej).

Inwestycje 2021 w wielickiej Kopalni Soli. Przebudowa 11 komór i 32 chodników. Modernizacja szybów górniczych. Zabezpieczanie podziemi

W szybie św. Kingi przebudowano podszybia na poziomie VI oraz wymieniono zbrojenia między poziomami V i VIII, a w szybie Wilson zmodernizowano stację wentylatorów głównych. Przebudowano także szybik Geramb, łączący poziom III z IV.

Natomiast w ostatnim kwartale 2021 roku rozpoczął się remont górnego odcinka - do głębokości 30 metrów - drewnianej obudowy szybu Daniłowicza, celem poprawy bezpieczeństwa szybu i jego funkcjonalności. Do czasu zakończenia tych prac turyści udają się na zwiedzanie kopalni szybem Paderewskiego, a wyjeżdżają szybem Regis.

Przez cały ubiegły rok w kopalni prowadzono także prace zabezpieczające, warte dziesiątki milionów złotych.

– W 2021 roku kopalnia prowadziła prace zgodnie z Programem Zabezpieczenia na lata 2021-2027. Zrealizowano roczny plan działalności zabezpieczającej, zadania te były finansowane z dotacji budżetowej w wysokości 85 mln zł. Dodatkowo udało się nam pozyskać 38,7 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dla projektów związanych z zabezpieczeniem wyrobisk – podaje Paweł Nowak, prezes zarządu wielickiej Kopalni Soli.

W ostatnich 12 miesiącach prace zabezpieczające i górnicze prowadzono w 11 komorach, m.in. grotach: Kuchnia, Margielnik, Geramb, Freitag. Zabezpieczano także rejon unikatowych w skali świata Grot Kryształowych.

- W listopadzie 2021 r. rozpoczęło się także zabezpieczanie północnego ociosu w kaplicy św. Kingi. Solna ściana jest wzmacniana za pomocą kotew ze stali nierdzewnej. Prace w tym miejscu wymagają szczególnej precyzji i ostrożności z uwagi na niepowtarzalny charakter kaplicy. Nad ich przebiegiem czuwa konserwator dzieł sztuki – informuje Biuro Prasowe kopalni.

To nie koniec. W 2021 przebudowano także 32 podziemne chodniki, m.in. podłużnie Baum, Geramb, Hauer, Wiszyn i Layer oraz poprzecznie Albrecht, Aleksander, Lillienbach, Król Saski i August, a także dojścia do wycieków wód w rejonie zachodnim kopalni (na poziomie V i VI).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie