FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

Jak podaje uczelnia, na inwestycję ze wsparciem ze strony NFOŚiGW złoży się m.in. nowy system centralnego ogrzewania oparty o nowoczesną kotłownię gazową, izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa, niezbędne ocieplenie dachów, poprawę izolacyjności termicznej okien, drzwi, ścian i stropów. Należący do AGH w Krakowie od 2018 roku pałac oraz zabytkowy budynek „Oficyny Zegarowej” w bezpośrednim sąsiedztwie zostaną poddane termomodernizacji, co w znacznym stopniu poprawi walory użytkowe tych obiektów. Łączna powierzchnia budynków poddanych termomodernizacji wyniesie prawie 3 tys. mkw. Dodatkowo pałac oraz oficyna zostaną wyposażone w instalację fotowoltaiczną i system inteligentnego zarządzania zużyciem energii. Przewidywany całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to prawie 14 mln zł.
Dzięki instalacji fotowoltaicznej możliwe ma być wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na poziomie ponad 8 MWh na rok. Ponadto - jak informuje Anna Żmuda-Muszyńska rzeczniczka prasowa AGH - dzięki termomodernizacji uda się zmniejszyć zużycie nieodnawialnej energii o prawie 70 proc. oraz emisji CO2 o prawie 80 procent.
- Dotacja z NFOŚiGW pozwoli nam w istotny sposób zmodernizować pałac i oficynę w Młoszowej. Dzięki tej realizacji uda nam się z pewnością poprawić sprawność energetyczną tego obiektu. W praktyce oznacza to, że będziemy w stanie zwiększyć wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszyć emisję CO2 oraz zmniejszyć, dzięki termomodernizacji, zapotrzebowanie na energię cieplną. Warto dodać, że prace te są kluczowe w zakresie dostosowania pałacu do planowanych funkcji. W perspektywie najbliższych lat chcielibyśmy, aby obiekty były naszym zapleczem naukowo-badawczym, laboratoryjnym, edukacyjnym, wystawienniczym czy również konferencyjnym - wymienia prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.
Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stwierdził z kolei: - Wspieramy finansowo niezwykłe przedsięwzięcie, a przewidywane efekty ekologiczne termomodernizacji zabytkowych obiektów w Młoszowej są dla nas ważne. Gdzie jak nie tu - pod okiem specjalistów, naukowców i innowatorów z zespołu AGH - stosować inteligentny system zarządzania energią w obiektach. Dzięki inwestycji uczelnia będzie mogła uruchomić komfortowe zaplecze naukowe i konferencyjne, w pięknym otoczeniu terenów zielonych, w wyremontowanych, historycznych obiektach związanych z narodową kulturą - podobnie jak robią to najlepsze uczelnie na całym świecie. Jesteśmy w NFOŚiGW dumni, że możemy w tym choć odrobinę pomóc.
Dotychczasowe prace w obiekcie obejmowały przede wszystkim rozpoczęcie modernizacji systemu ogrzewania - poprzez zastąpienie kotłowni węglowej nowoczesną instalacją gazową. Ponadto zabezpieczono obiekty przed dalszą degradacją techniczną, uporządkowano przylegający teren i drzewostan. - Warto przypomnieć, że sam pałac otoczony jest parkiem o powierzchni 11 ha z ponad 2200 drzewami, z czego kilka to pomniki przyrody - zwraca uwagę rzeczniczka AGH.
Kolejne etapy działań w zespole płacowo-parkowym w Młoszowej to m.in.: prace adaptacyjne i wykończeniowe pałacu i oficyny, remont muru, bramy wjazdowej i mostu, przebudowa części dachu, budowa windy osobowej, wymiana instalacji elektrycznej, remont podłóg, modernizacja kaplicy, a także konserwacja rzeźb w parku.
Uczelnia podkreśla, że wszystkie obecne i przyszłe działania mają na celu nie tylko przywrócenie dawnej świetności Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej, ale również wykorzystanie i rozszerzenie jego pełnego potencjału.
- Kiełbasa swojska, pieczona szynka, wędzony boczek prosto od rolnika. Drogo?
- Te znaki zodiaku w 2022 roku czekają wielkie zmiany!
- Wielka aukcja 44 aut odholowanych z ulic. Wiemy, ile zarobiło miasto
- Budowa trasy S7. Odcinek Widoma - Kraków zaczyna nabierać kształtów
- Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. TOP 30 FIRM 2021