Wielka kłótnia o podwyżki w Krakowie: radni skoczyli Majchrowskiemu do gardła

P. Rąpalski, M. Wrzos
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa Jan Hubrich
Sytuacja Krakowa jest poważna. Brakuje pieniędzy na nowe inwestycje i bieżące wydatki. Prezydent chce ratować miejskie finanse podwyżkami, m.in. cen biletów MPK, podatku od nieruchomości, a nawet ponownym wprowadzeniem opłaty za posiadanie psa.

Wczoraj na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radni skoczyli prezydentowi do gardła. Planu ratunkowego dla miasta nie stworzono. Choć budżet miasta wynosi aż 3,5 mld złotych, to ledwo pokrywa wydatki. A te ciągle rosną wraz z podwyżkami cen energii, paliw, VAT. Dochody miasta natomiast spadają (w ciągu ostatnich dwóch lat wpływy z podatku PIT i CIT zmniejszyły się o 65 mln zł).

Podwyżki dałyby miastu dodatkowe 140 mln zł. To nie spowoduje skoku gospodarczego, a pozwoli miastu przetrwać - dotować policję, straż pożarną, miejsca w żłobkach, czy skracane ostatnio z powodu braku pieniędzy linie autobusów.

Czytaj także:**Kraków: pies zwymiotował, więc wyrzucił go przez balkon**

- Jeśli chcemy realizacji nowych zadań, musimy myśleć realnie - przekonuje prezydent Jacek Majchrowski i domaga się wzrostu wielu opłat, bo, jak twierdzi, są one najniższe w Polsce. - Jesteśmy podatkową zieloną wyspą w kraju - kwituje.

Radni jednak nie chcą zgodzić się na proponowane podwyżki. Ci z PiS mówią większości z nich kategoryczne "nie". - Nie da się trudnej sytuacji Krakowa nie łączyć z negatywnym działaniem rządu - twierdzi Andrzej Duda, szef klubu PiS, który w czasie sesji, wzorem swojego partyjnego lidera, zrobił zakupy w sklepie spożywczym, by pokazać, że wzrosły ceny. - Nie możemy bardziej obciążać obywateli - grzmiał Duda.

Politycy PO też nie godzą się na taki wzrost opłat jak chce prezydent. - Wiemy, że nie da się uniknąć podwyżek, ale jest ich stanowczo za dużo - twierdzi radny Andrzej Hawranek (PO).
Radni PO i PiS skłonni są zaakceptować podwyżki opłat za parkowanie w strefie i zmiany cennika biletów, do którego jednak już zgłosili poprawki.

Najtrudniej będzie wprowadzić zmiany w czynszach mieszkań komunalnych (stawka za mkw. ma wzrosnąć z 7 do 11 zł). - To zbyt duża podwyżka. Nie poprę propozycji prezydenta - mówi Dominik Jaśkowiec (PO). Radni Platformy głównie zarzucali prezydentowi, że w ogóle nie szuka oszczędności. - Chcieliśmy alternatywy dla podwyżek, a wydaje się, że prezydent nie przewiduje żadnych cięć - zarzuca Hawranek.

Szef klubu PO w Radzie Miasta Grzegorz Stawowy proponuje, aby zastanowić się nad innymi sposobami zwiększenia dochodów. - Zarząd Infrastruktury Miejskiej i Transportu przyznał, że zrezygnował z wpływów z reklam na pojazdach MPK. Szkoda, bo jestem pewien, że mieszkańcy woleliby widzieć oklejone plakatami autobusy niż płacić więcej za bilety - podkreśla Stawowy.
Mimo, że nadzwyczajna sesja była wspólnym pomysłem radnych PO i prezydenta Majchrowskiego nie doszło na niej do zgody. Los pierwszych podwyżek w strefie parkowania i biletach rozstrzygnie się w głosowaniu za dwa tygodnie. PO mająca większość w radzie prawdopodobnie przeforsuje swoje postulaty.

Czytaj także:**Zobacz, jakie ryby pływają w Wiśle**

Piwo, zabawa, śpiew. Zobacz, jak bawią się krakowscy studenci**Juwenalia 2011 na zdjęciach**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? Rozdajemy bilety.**Rozdajemy bilety**

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Ile miejsc płatnego parkowania zastawiono rurkami które kosztują też?

G
GRANIWID SIKORSKI

Forum w Obronie Godności Kraków, 12 grudnia 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jan Dworak
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Skwer Kardynała Wyszyńskiego 01-015 Warszawa

Szanowny Panie Przewodniczący

Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych otrzymało odpowiedź z reprezentującej Oddział Terenowy Telewizji Polskiej w Krakowie Spółki Stelmach, Dziewałtowski &Wspólnicy. Z odpowiedzi wynika, że Telewizja Kraków całkowicie podtrzymało swoje stanowisko zaprezentowane pismem z dnia 17 listopada br. uznając jednocześnie prowadzenie dalszej korespondencji za bezprzedmiotowe. Z tego stanowiska wynika jasno, że OTVP Kraków nie chce i nie zamierza wyjaśnić, ani sprostować podania nieprawdziwej informacji w dniu 6 lipca 2011 r. dotyczącej podwyżki czynszów dla mieszkańców lokali komunalnych.
Forum kilkakrotnie zwracało się w tej sprawie do Telewizji Kraków, KRR i T, oraz Pana Mariana Zalewskiego – Członka Zarządu TVP S.A.
Niestety nasze starania do tej pory nie przyniosły rezultatu.
Jeszcze raz dziwimy się uporowi TVP, które zamiast rzetelnie wyjaśnić sprawę i podać rzeczywiste przesłanki swojej decyzji, odmawia dalszej dyskusji w tej sprawie.
TVP Kraków nie wzięło przy tym pod uwagę zaprezentowanej przez Przewodniczącego
KRR i T opinii, że „Dla mediów publicznych widzi kilka wyzwań ,- Przede wszystkim większą przejrzystość w ocenie programów dopuszczonych na antenę, jasny system oceniania dziennikarzy i twórców”.
Podstawą działania mediów publicznych winna być misja publiczna i prawda.
W tej sytuacji odmowa OTVP Kraków dalszej korespondencji z Forum dziwi , bulwersuje
i oburza. Trzeba zadać sobie pytanie – co zamierza się ukryć przed opinią publiczną.
Także wbrew treści pisma Telewizji z dnia 17 listopada br. stwierdzamy, że redakcja „Kroniki” i „Tematów Dnia” TVP Kraków nie informują na bieżąco o Okrągłym Stole Mieszkaniowym. Jedynym wyjątkiem były wydania z 8 listopada 2011 r.
Po tym terminie redakcja w tej sprawie zamilkła. Nie poinformowała o debacie mieszkaniowej w dniu 22 listopada br. która dotyczyła tak nabrzmiałych spraw jak nielegalne przejmowanie kamienic w Krakowie.
Strona społeczna „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” w Krakowie powołała szereg zespołów problemowych jak: do spraw prywatnych kamienic, omówienia polityki mieszkaniowej
w Krakowie, Spółdzielni Mieszkaniowych i oczekujących na mieszkanie, posiadaczy książeczek mieszkaniowych, zasad i podstaw ustalania czynszów, gminnego zasobu mieszkaniowego, byłych mieszkań zakładowych i TBS, profilaktykę zagrożeń utraty lokali mieszkalnych oraz sytuację osób bezdomnych, zespół strategii mieszkaniowej.
Czyżby te doniosłe problemy TVP Kraków nie interesowały.
Zdumienie Forum budzi także fakt, że w chwili gdy Telewizja Polska S.A. uskarża się na brak pieniędzy odpowiedzi w jej imieniu udziela „Kancelaria Radców Prawnych Stelmach, Dziewałtowski &Wspólnicy”. Czyżby sama Telewizja na te problemy nie potrafiła odpowiedzieć.
Składamy skargę na działalność Oddziału TVP Kraków i oczekujemy, że KRR i T przyglądnie się tym zgłoszonym przez Forum problemów i uwzględni je w swoich wnioskach.

Załączniki:
1.Pismo z dnia 17 listopada 2011 r. spółki Stelmach, Dziewałtowski & Wspólnicy
2.Pismo Kancelarii Radców Prawnych Stelmach, Dziewałtowski &Wspólnicy z 1 grudnia 2011 r.
3.Harmonogram debat merytorycznych Okrągłego Stołu Mieszkaniowego

Za Forum: Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1x adresat
1x Pan Marian Zalewski Członek Zarządu TVP S.A. ul. Jana Pawła Woronicza 17, 00- 999 Warszawa
1 x a/a

G
Graniwid Sikorski

Forum w Obronie Godności i Kraków, 19 lipca 2011r.
Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Stanisław Kracik
Wojewoda Małopolski
31-156 Kraków ul. Basztowa 22

Dotyczy: uchylenia Uchwały nr XXI/239/11

Szanowny Panie Wojewodo
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych wnosi o kontrolę w trybie nadzoru administracyjnego i uchylenie Uchwały Nr XXI/239/11 z dnia 06 lipca 2011 r. Uchwała dotyczy wyrażenie zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowych zabudowanych budynkami mieszkalno – usługowymi przy Małym Rynku nr 5 i nr 6 wpisanych do rejestru zabytków pod nr A-346 i A-347, stanowiących własność Gminy Kraków, oraz ustalenie wysokości bonifikaty.

UZASADNIENIE

Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych uważa, że w obecnej sytuacji wyrażenie zgody na sprzedaż tych kamienic w drodze przetargu ustnego jest nieuzasadnione i zagraża ekonomicznym, społecznym i kulturowym interesom Gminy Kraków. Poprzez poprzedniej Sesji Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pani radna Małgorzata Jantos występowała przeciw sprzedaży tych kamienic wskazując na zagrożenie dla interesów Gminy Kraków z tym związane. Po jej wystąpieniu Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider stwierdził, że sprawę winien zbadać prokurator. Pani Radna Małgorzata Jantos, powtórzyła swoje wnioski podczas Sesji w dniu 6 lipca 2011r. Pomimo jej ostrzeżeń uchwała została przegłosowana. Forum ze swej strony uważa to za rzecz niekorzystną i zagrażającą interesom i przyszłości Gminy Kraków.
Te obiekty winny być wykorzystane na cele naukowe, kulturalne i służyć rozwijaniu inicjatyw społecznych i obywatelskich. Bulwersuje także sam fakt ustalenia przetargu ustnego, jak i zastosowanie niejasnych zasad bonifikat przy sprzedaży tych kamienic. To bulwersuje i przeraża. Obawiamy się samego przebiegu tego przetargu i czy nie jest on faktycznie ustawiony ?
Pytamy się jakie przeznaczenie będą miały sprzedane kamienice i czy faktycznie ich zabytkowy charakter zostanie utrzymany. Dotychczasowa praktyka w tym zakresie nie nastraja niestety optymistycznie. Kamienice są przejmowane przez „pseudo właścicieli” którzy następnie wyrzucają lokatorów, korzystając jednocześnie z różnych dotacji i ulg podatkowych tak od Państwa jak i Gminy.
Czy też tak będzie w tej sytuacji ?
Zgadzamy się w pełni z Panią Radną Małgorzatą Jantos i wnosimy o uchylenie wejścia tej uchwały w życie. Sprawa winna być dogłębnie wyjaśniona.
Oto wnioskujemy i prosimy.

Za Forum: Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x Adresat
1 x Regionalna Izba Obrachunkowa Józefa Ignacego Kraszewskiego 36
Kraków
1 x a/a

G
Graniwid Sikorski
Forum w Obronie Godności i Kraków, 20 lipca 2011r.
Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Głos – Tygodnik Nowohucki
Redaktor Naczelny Jan Leszek Franczyk
Al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków

Szanowny Panie Redaktorze
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych dziękuje za zamieszczenie w numerze nr 29 /1058/ GTN z dnia 15 lipca 2011 r. naszego listu dotyczącego sytuacji mieszkaniowej w Krakowie. Doceniamy zamieszczenie listu jako wyraz dobrej woli redakcji. To właśnie troska o sytuację mieszkaniową w Krakowie skłoniła Forum do wysłania listu do redakcji. Podzielamy także pogląd Pana Redaktora Sławomira Pietrzyka , że warunkiem powodzenia sytuacji mieszkaniowej musi być odpowiednia polityka mieszkaniowa państwa, która będzie preferować budownictwo komunalne i przekazywać tanie środki bądź to w postaci kredytów lub subwencji, a takiej polityki obecnie nie ma.
Winna temu towarzyszyć polityka mieszkaniowa samorządu preferująca rozwiązywanie problemów mieszkaniowych, zwłaszcza budownictwo komunalne i wykorzystanie pustostanów. Dodać tutaj musimy także o potrzebie odpowiedniej legislacji dotyczącej mieszkalnictwa. Bardzo poważnym problemem w tym zakresie jest też działalność Sądów, Prokuratury, Organów Kontroli, organów nadzoru budowlanego i sanitarnego jak i rządowej administracji terenowej. To ogrom zagadnień i w pełni zdajemy sobie sprawę ze skali zaniedbań jak i potrzeb. Właśnie skala zaniedbań spowodowała, iż uważamy że konieczne jest zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” tak w skali Państwa jak i w Krakowie. Kierujemy się przy tym dobrą wolą, gdyż innej drogi nie widzimy. Uważamy że warto, a nawet trzeba rozmawiać na tematy mieszkaniowe. Trzeba też przyspieszyć zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” w Krakowie. Swoje uwagi przesłaliśmy na ręce Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jacka Majchrowskiego.
O przyspieszenie zwołania „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” zamierzamy także zaapelować do wszystkich klubów radnych w Radzie Miasta Krakowa. W dniu 14 lipca 2011r. podczas demonstracji i pikiety delegację Forum przyjęła Z-ca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pani Małgorzata Jantos, której przedstawiliśmy nasze postulaty. Tak, chcemy zorganizować efektywną platformę interwencyjną.
Cieszymy się z deklaracji Pana Sławomira Pietrzyka iż „ze swej strony i na miarę swoich możliwości będzie wspierał politykę mieszkaniową mającą na celu obronę ludzi pokrzywdzonych przez los”.
Liczymy także na dalsze publikacje GTN w tym zakresie.

Za Forum : Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x Adresat
1 x Z-ca Przewodniczącego RMK Pan Sławomir PIETRZYK
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek MAJCHROWSKI
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x a/a
G
Graniwid Sikorski
Forum w Obronie Godności Kraków, 19 lipca 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Leszek Dziura
Pełniący Obowiązki Dyrektora Oddziału Telewizji Polskiej „SA”
ul. Krzemionki 30, 30 – 955 Kraków

Dotyczy: Sprostowania treści przekazu informacyjnego.

Szanowny Panie Dyrektorze
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych prosi o sprostowanie treści przekazu informacyjnego. W dniu 14 lipca 2011r. poinformowano podczas emisji „ Kroniki” o godz. 18.30 o protestach dotyczących spopielarni zwłok w Podgórkach Tynieckich. Pokazano wypowiedź przedstawicielki organizacji Stowarzyszenia „Nasza Mała Ojczyzna Kraków –Sidzina Podgórki Tynieckie” protestującej przeciw budowie oraz przemarsz demonstrantów pod budynek Urzędu Miasta. Przekazano też inne opinie dotyczące budowy spopielarni zwłok w Podgórkach Tynieckich.
W związku z tym przekazem chcemy stwierdzić co następuje:
Demonstracja i pikieta została zorganizowana wspólnie przez Stowarzyszenie „Nasza Mała Ojczyzna” i Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych. Demonstranci protestowali zarówno przeciw budowie spopielarni w Podgórkach Tynieckich jak i polityki mieszkaniowej w Krakowie. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych popiera protest mieszkańców przeciw budowie spopielarni w Bielańsko – Tynieckim parku krajobrazowym. Manifestanci udali się pod budynek „Magistratu” po drodze zatrzymując się przed kamienicami, gdzie mieszkają gnębieni lokatorzy. Po przybyciu pod Urząd Miasta demonstranci utworzyli pikietę. Delegację przyjęła Z-ca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pani Małgorzata Jantos. Rozmowa dotyczyła zarówno budowę spopielarni w Podgórkach Tynieckich jak i problemów mieszkaniowych w Krakowie. Przedstawicielka Stowarzyszenia „Nasza Mała Ojczyzna” po raz kolejny przedstawiła argumenty przeciw budowie spopielarni w Podgórkach Tynieckich. Pani Przewodnicząca Jantos podtrzymała swoje pozytywne stanowisko względem budowy spopielarni, deklarując jednocześnie chęć dalszego dialogu z mieszkańcami. Następnie przedstawiciele organizacji lokatorskich zaapelowali do Pani Przewodniczącej o przyspieszenie rozpoczęcia „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” oraz wskazywali na tragiczną sytuację lokatorów w prywatnych kamienicach. Pani Przewodnicząca stwierdziła, że osobiście opowiada się za przyspieszeniem „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Przedstawiciel Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych przekazał pisma Pani Przewodniczącej Małgorzacie Jantos. Dotyczyły one zarówno przyspieszenia „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”, poparcia mieszkańców i Stowarzyszenia „Nasza Mała Ojczyzna” przeciw budowie spopielarni jak i poparcia lokatorów mieszkań przy ul. Św. Krzyża 10/3 oraz Floriańskiej. Szczególnie zła rysuje się sytuacja lokatora przy ul. Św. Krzyża 10/3. Jest on gnębiony przez właściciela kamienicy jak i nie uzyskuje należytego wsparcia ze strony organów Państwa jak i samorządowych władz Gminy.
Prosimy zatem o sprostowanie treści informacji gdyż była to wspólna demonstracja przeciwników spopierlarni jak i braku polityki mieszkaniowej w Krakowie. Wnioskujemy także o zainteresowanie się sytuacją lokatora przy ul. Św. Krzyża 10/3

Załączniki:
1.Pismo do Prezydenta Miasta Krakowa z dn. 09 lipca 2011 r.
2.Pismo do Prezydenta Miasta Krakowa z dn. 12 lipca 2011 r.

Przewodniczący Forum
Za Forum:
Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław KRACIK
1 x Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław KOŚMIDER
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PO Pan Grzegorz STAWOWY
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PIS Pan Andrzej DUDA
1 x Przewodniczący Klubu Radnych Przyjazny Kraków Pan Bartłomiej GARDA
1x Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek MAJCHROWSKI
1 x a/a
G
Graniwid Sikorski
Forum w Obronie Godności Kraków, 09 lipca 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jan Rojek
Dyrektor Oddziału Telewizji Polskiej „SA”
ul. Krzemionki 30, 30 – 955 Kraków

Szanowny Panie Dyrektorze
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych domaga się sprostowania podanej przez TVP Kraków nieprawdziwej informacji. W dniu 8 lipca 2011r. podczas emisji „Kroniki” o godz. 18.30 podano informację o oczekujących krakowian podwyżkach cen i opłat uchwalonych podczas XXI sesji Rady Miasta Krakowa. Informacje te były powtórzone w „Kronice” o godz. 21.45. Wśród tych podwyżek wskazano opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania, za usługi przewozowe, podwyżkę czynszów i inne. W związku z powyższym chcielibyśmy wyjaśnić, że wśród uchwał przyjętych podczas tej sesji nie było punktu o podwyżce czynszów w lokalach komunalnych. Podczas sesji istotnie były rozpatrywane projekty uchwał dotyczące spraw mieszkaniowych. Wszystkie trzy projekty uchwał Rada Miasta Krakowa odesłała do projektodawcy celem uzyskania opinii „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”. Jeden z tych projektów uchwał stanowił „Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Kraków na lata 2011 – 2016”. Dział II tego projektu w Oddziale IV stanowił, że Prezydent w drodze zarządzenia określa stawki czynszu z tytułu najmu 1m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych wchodzących w skład zasobu, zasady zmiany stawki czynszu najmu wchodzących w skład zasobu. Natomiast Oddział I tego Działu stanowił, że każdorazowo Prezydent informuję Radę Miasta Krakowa w przedmiocie aktualizacji stawki czynszu do 14 dni przed planowym terminem podpisania zarządzenia, dotyczącego aktualizacji stawek czynszu. Z tego co się dowiedzieliśmy Prezydent na podstawie tego projektu uchwały zamierzał od 1 stycznia 2012r. podnieść stawki czynszu o około 30 %. Najwyższa stawka czynszu miała wzrosnąć z 7.87 zł. za m2 do około 10.00 zł. za m2. Ponieważ obowiązuje trzech miesięczny okres wypowiedzenia Zarządzenie należało wydać odpowiednio wcześniej. Jednakże wobec faktu, że ten projekt Uchwały nie został przyjęty przez Radę Miasta Krakowa należy mniemać że, projektowana przez Prezydenta wielkość podwyżki czynszu, jak i termin jej wprowadzenia w życie jest już nieaktualny. Co prawda Przewodniczący Pan Andrzej Duda jako wnioskodawca Uchwały wskazywał na niebezpieczeństwo, że podobne zasady ustalania stawek czynszowych obowiązują dotychczas i w związku z tym należy szybko zwołać „Okrągły Stół Mieszkaniowy” do 15 września 2011r.. Jednakże w odpowiedzi Przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Pan Grzegorz Stawowy stwierdził, że tego niebezpieczeństwa nie ma, gdyż odesłanie projektu Uchwały wnioskodawcy przesądza o tym, że ewentualne podwyżki czynszów nie są aktualne, ponieważ zasady ich ustalania muszą być skonsultowane z „Okrągłym Stołem Mieszkaniowym”.
Przeciw temu stwierdzeniu radnego Stawowego przedstawiciele Zarządu Miasta nie oponowali. Zatem Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych uznaje to wystąpienie za zobowiązanie się do niepodwyższania czynszów w tym okresie. Tak też poinformował w dniu 07 lipca 2011r. „Dziennik Polski”, który podał że „Radni zgodnie zrezygnowali na razie z debatowania w sprawie czynszów”.
Dlatego też prosimy o sprostowanie podanej nieprawdziwej informacji o czekających podwyżkach czynszów, gdyż takowe zmiany nie zostały uchwalone. Dziwi nas także fakt, że TVP Kraków w dniu 6 lipca 2011r. zarówno w „Kronice” jak i „Tematach dnia” nie zauważyła , że Radni Miasta Krakowa tego dnia podjęli Uchwałę o „Ustaleniu kierunków działania Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących powołania „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”. Radni PO powołując się na wybory parlamentarne zadecydowali o jego zwołaniu na dzień 15 listopada 2011r., zamiast 15 września 2011 r. jak chcieli wnioskodawcy – grupa radnych PIS. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych „Okrągły Stół Mieszkaniowy” winien się rozpocząć natychmiast. Skala oczekiwań, zaniedbań i nieprawidłowości w tym zakresie powoduje że, nie można dłużej z tym zwlekać. Utwierdza nas w tym ostatni raport NIK, który dobitnie świadczy o złej polityce Państwa, a właściwie jej braku w tym zakresie. Podobne odczucia mamy, co do sytuacji w tym zakresie w Krakowie.
Mamy tylko nadzieję, że podana nieprawdziwa informacja przez TVP Kraków o podwyżce czynszów, zostanie sprostowana. Chcemy wierzyć, że wynikło to tylko z zaniedbań warsztatowych, a nie było to świadomą decyzją władz telewizji.
Trzeba wrócić do polityki informowania o rzeczywistych problemach społecznych. Taką tematyką jest niestety pogarszająca się sytuacja mieszkaniowa a także materialna osób o niskich i średnich dochodach. A że tak można, świadczy o tym program zrealizowany w 2009 roku „To nie jest kraj dla starych ludzi” który opisywał sytuację eksmitowanej lokatorki z ul. Zamenhoffa 9. Los tej starej kobiety do dzisiaj nie jest uregulowany.
Tego oczekujemy i o to prosimy.

Przewodniczący Forum
Za Forum:
Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław KRACIK
1 x Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław KOŚMIDER
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PO Pan Grzegorz STAWOWY
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PIS Pan Andrzej DUDA
1 x Przewodniczący Klubu Radnych Przyjazny Kraków Pan Bartłomiej GARDA
1x Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek MAJCHROWSKI
1 x a/a
G
Graniwid Sikorski

Kraków, dnia 05.07.2011 r.

Pan Prof. Dr Hab. Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych 3 / 4

Szanowny Panie Prezydencie
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i
Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych organizuje wiec przeciwko naruszaniu praw lokatorów zamieszkałych przy ul. Floriańskiej 4 i ul. św. Krzyża 10.
Prawa tych lokatorów są systematycznie gwałcone, i nie otrzymują oni należytego wsparcia ze strony władz samorządowych miasta Krakowa jak i organów Państwa.
Należy przy tym dodać, że ci lokatorzy zajmują od kilkudziesięciu lat te mieszkania.
Dąży się do ich wyrzucenia z mieszkań i utrudnia się im warunki bytowania.
Przeciw tym praktykom Forum chce zaprotestować.
Chcemy także ponownie zaprotestować przeciw polityce mieszkaniowej Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jacka Majchrowskiego jak i większości radnych Rady Miasta Krakowa z jej przewodniczącym Panem Bogusławem Kośmider na czele.
Dążą oni faktycznie do pozbawienia lokatorów należnych ich praw, co w konsekwencji doprowadzi do ich bezdomności.
Służy temu zaprezentowany program mieszkaniowy na lata 2011 – 2016 oraz zapowiadane podwyżki czynszów, opłat komunalnych, biletów komunikacji miejskiej a także podatków i opłat lokalnych.
Wiec rozpocznie się w dniu 14 lipca /czwartek/ 2011 roku o godz. 14.00. w Rynku Głównym przed Ratuszem w Krakowie. W manifestacji weźmie udział około 300 osób, które będą się porozumiewać w języku polskim i przejdą kolumną z transparentami przed kamienice przy ul. Floriańskiej 4, ul. św. Tomasza, przed kamienice przy ul. św. Krzyża 10, ul. Sienną, Rynek Główny, ul. Grodzką przed Urząd Miasta przy ul. Wszystkich Świętych ¾ gdzie delegacja wręczy petycje Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa Panu Bogusławowi Kośmider i Prezydentowi Miasta Krakowa Panu Jackowi Majchrowskiemu po czym nastąpi rozwiązanie wiecu o godz.17.00.
Organizacje wystawią własne służby porządkowe, nie mniej jednak proszą o ochronę policyjną.
Odpowiedzialny za wiec: Sikorski Graniwid urodzony 18.05.1955 r.
zamieszkały w Krakowie Al. Pokoju 26/102 tel.(012)413-01-87 kom.604-489-954.
Otrzymują:
1.Adresat
2.Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
3.Zca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pani Małgorzata Jantos
4.Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
5.Komenda Miejska Policji.
6.Z.I.K.I.T.
7.Magnus Hammar P.O. BOX 7514 103 92 STOCHOLM SWEDE
8.Prasa
9.Polska Agencja Prasowa.
10.TVP.
11.a/a.

Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

G
Graniwid Sikorski

Kraków, dnia 05.07.2011 r.

Pan Prof. Dr Hab. Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych 3 / 4

Szanowny Panie Prezydencie
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i
Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych organizuje wiec przeciwko naruszaniu praw lokatorów zamieszkałych przy ul. Floriańskiej 4 i ul. św. Krzyża 10.
Prawa tych lokatorów są systematycznie gwałcone, i nie otrzymują oni należytego wsparcia ze strony władz samorządowych miasta Krakowa jak i organów Państwa.
Należy przy tym dodać, że ci lokatorzy zajmują od kilkudziesięciu lat te mieszkania.
Dąży się do ich wyrzucenia z mieszkań i utrudnia się im warunki bytowania.
Przeciw tym praktykom Forum chce zaprotestować.
Chcemy także ponownie zaprotestować przeciw polityce mieszkaniowej Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jacka Majchrowskiego jak i większości radnych Rady Miasta Krakowa z jej przewodniczącym Panem Bogusławem Kośmider na czele.
Dążą oni faktycznie do pozbawienia lokatorów należnych ich praw, co w konsekwencji doprowadzi do ich bezdomności.
Służy temu zaprezentowany program mieszkaniowy na lata 2012 – 2014 oraz zapowiadane podwyżki czynszów, opłat komunalnych, biletów komunikacji miejskiej a także podatków i opłat lokalnych.
Wiec rozpocznie się w dniu 14 lipca /czwartek/ 2011 roku o godz. 14.00. w Rynku Głównym przed Ratuszem w Krakowie. W manifestacji weźmie udział około 300 osób, które będą się porozumiewać w języku polskim i przejdą kolumną z transparentami przed kamienice przy ul. Floriańskiej 4, ul. św. Tomasza, przed kamienice przy ul. św. Krzyża 10, ul. Sienną, Rynek Główny, ul. Grodzką przed Urząd Miasta przy ul. Wszystkich Świętych ¾ gdzie delegacja wręczy petycje Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa Panu Bogusławowi Kośmider i Prezydentowi Miasta Krakowa Panu Jackowi Majchrowskiemu po czym nastąpi rozwiązanie wiecu o godz.17.00.
Organizacje wystawią własne służby porządkowe, nie mniej jednak proszą o ochronę policyjną.
Odpowiedzialny za wiec: Sikorski Graniwid urodzony 18.05.1955 r.
zamieszkały w Krakowie Al. Pokoju 26/102 tel.(012)413-01-87 kom.604-489-954.
Otrzymują:
1.Adresat
2.Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
3.Zca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pani Małgorzata Jantos
4.Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
5.Komenda Miejska Policji.
6.Z.I.K.I.T.
7.Magnus Hammar P.O. BOX 7514 103 92 STOCHOLM SWEDE
8.Prasa
9.Polska Agencja Prasowa.
10.TVP.
11.a/a.

Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

G
Graniwid Sikorski

Kraków, dnia 05.07.2011 r.

Pan Prof. Dr Hab. Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych 3 / 4

Szanowny Panie Prezydencie
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i
Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych organizuje wiec przeciwko naruszaniu praw lokatorów zamieszkałych przy ul. Floriańskiej 4 i ul. św. Krzyża 10.
Prawa tych lokatorów są systematycznie gwałcone, i nie otrzymują oni należytego wsparcia ze strony władz samorządowych miasta Krakowa jak i organów Państwa.
Należy przy tym dodać, że ci lokatorzy zajmują od kilkudziesięciu lat te mieszkania.
Dąży się do ich wyrzucenia z mieszkań i utrudnia się im warunki bytowania.
Przeciw tym praktykom Forum chce zaprotestować.
Chcemy także ponownie zaprotestować przeciw polityce mieszkaniowej Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jacka Majchrowskiego jak i większości radnych Rady Miasta Krakowa z jej przewodniczącym Panem Bogusławem Kośmider na czele.
Dążą oni faktycznie do pozbawienia lokatorów należnych ich praw, co w konsekwencji doprowadzi do ich bezdomności.
Służy temu zaprezentowany program mieszkaniowy na lata 2012 – 2014 oraz zapowiadane podwyżki czynszów, opłat komunalnych, biletów komunikacji miejskiej a także podatków i opłat lokalnych.
Wiec rozpocznie się w dniu 14 lipca /czwartek/ 2011 roku o godz. 14.00. w Rynku Głównym przed Ratuszem w Krakowie. W manifestacji weźmie udział około 300 osób, które będą się porozumiewać w języku polskim i przejdą kolumną z transparentami przed kamienice przy ul. Floriańskiej 4, ul. św. Tomasza, przed kamienice przy ul. św. Krzyża 10, ul. Sienną, Rynek Główny, ul. Grodzką przed Urząd Miasta przy ul. Wszystkich Świętych ¾ gdzie delegacja wręczy petycje Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa Panu Bogusławowi Kośmider i Prezydentowi Miasta Krakowa Panu Jackowi Majchrowskiemu po czym nastąpi rozwiązanie wiecu o godz.17.00.
Organizacje wystawią własne służby porządkowe, nie mniej jednak proszą o ochronę policyjną.
Odpowiedzialny za wiec: Sikorski Graniwid urodzony 18.05.1955 r.
zamieszkały w Krakowie Al. Pokoju 26/102 tel.(012)413-01-87 kom.604-489-954.
Otrzymują:
1.Adresat
2.Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
3.Zca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pani Małgorzata Jantos
4.Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
5.Komenda Miejska Policji.
6.Z.I.K.I.T.
7.Magnus Hammar P.O. BOX 7514 103 92 STOCHOLM SWEDE
8.Prasa
9.Polska Agencja Prasowa.
10.TVP.
11.a/a.

Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Z
Zofia

Ratujcie nas mądrzy Panowie Radni Królewskiego Miasta Krakowa. Jeśli pozwolicie skrzywdzić i tak już uciemiężonych krakusów to marny nasz wspólny los. Padniemy z wycieńczenia i nędzy, a na Was nie będzie miał kto głosować, bo ci co pozostaną przy życiu, zagłosują na partię Palikota. Liczyć każdy grosz, patrzyć prezydentowi i urzędnikom na ręce, odchudzić magistrat. Kraków dla krakowian, a nie dla prezydenta i jego świty!

M
Marek

Najpierw rozrzutnie wydają pieniądze na Sylwestrowych niepotrzebnych didżejów i jakąś tam zagraniczną gwiazdę/jakby polskich artystów nie było/, zatrudniają wiceprezydentów z funkcją głównie reprezentacyjną i absolwentów dawnej KSW, a potem szykują podwyżki dla biedaków z Krakowa. Oszczędności a nie marnotrawienie wspólnych pieniędzy pomogą wyjść z długów.

G
Graniwid Sikorski

Forum w Obronie Godności Kraków, 22 maja 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Prezydencie

Przerażeni i oburzeni zapowiadanymi podwyżkami: czynszów, cen usług komunalnych, opłat podatków lokalnych oraz realizowaną polityką mieszkaniową i socjalną.
Zwracamy się po raz kolejny o zmianę polityki władz miasta. Dotyczy to realizowanej polityki mieszkaniowej, jak i pogarszającej się sytuacji emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych jak i bezdomnych. Sposób działania władz samorządowych w Krakowie kreuję nędze i bezdomność znacznego odłamu mieszkańców Krakowa. Koszty i skutki tej polityki są przerzucane na najsłabszych i średniozamożnych mieszkańców miasta.
Forum od kilku lat wskazuje na te bolące problemy, stara się pokazywać drogi wyjścia z tej sytuacji. Wielokrotnie zwracaliśmy się do Pana Prezydenta oto, żeby Pan osobiście wziął odpowiedzialność za politykę mieszkaniową. Występowaliśmy też do wojewody małopolskiego, jak i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa w tych sprawach.
Opiniowaliśmy także projekt zmian w zakresie spraw mieszkaniowych. Wskazywaliśmy, że jest to dokument groźny i zapowiadający dalszą pauperyzację dużych grup ludności miasta, jak i nasilenie bezdomności. Nie ma w tych projektach uchwał definicji lokalu komunalnego, zapowiada się drastyczną podwyżkę czynszów, wynajmowanie lokali komunalnych jedynie na czas określony, utrzymano pojęcie lokalu o obniżonym standardzie, utrzymano zaniżone kryterium dochodowe oparte na najniższej emeryturze, przydzielania lokali komunalnych dla osób zamieszkujących w Krakowie i innych miejscowościach. Także inne proponowane rozwiązania są zagrożeniem dla lokatorów. A przecież czynsz i kryteria pomocy mieszkaniowej winny być realne i rozsądne. Negatywnie zaopiniowaliśmy te projekty.
Zwracaliśmy także uwagę na gwałtownie rosnące ceny usług komunalnych takich jak:
koszty ogrzewania mieszkań, dostaw wody i oczyszczanie ścieków, usług cmentarnych i innych. Organizowaliśmy też demonstracje i wiece mające na celu uzmysłowienie władzom grozy sytuacji. Występowaliśmy również do rządu i innych władz państwowych pismami o zmianę realizowanej przez nie polityki społecznej i mieszkaniowej.
Wszystkich do których zwracaliśmy się prosiliśmy, o dialog społeczny. Formą tego dialogu jest zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Podczas manifestacji 19 kwietnia 2011r. uzyskaliśmy poparcie i obietnicę ustną wicewojewody małopolskiego Pana Andrzeja Harężlaka. W dniu 16 maja 2011r. podczas manifestacji spotkał się z nami Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider.
Niestety jego wystąpienie było butne i konfrontacyjne. Chwalił się liczbą oddanych na siebie głosów podczas wyborów samorządowych i nie chciał podjąć dialogu z manifestantami.
A przecież gdyby to nawet była prawda, to o poziomie demokracji świadczy stosunek do mniejszości o czym Pan Przewodniczący zdaje się zapominać. Nie baczył przy tym na to, że nawet Pan Premier Donald Tusk zdaje się rozumieć te problemy powołując w ostatnim czasie Pana Bartosza Arłukowicza na stanowisko Pełnomocnika ds. osób wykluczonych. Zdawał się także nie być przygotowany do rozmów. Wskazywał przy tym jako odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową i społeczną w mieście Pana Prezydenta. Mówił, że Rada Miasta uchwala budżet w zakresie polityki mieszkaniowej nawet wyższy niż proponuje Pan Prezydent.
Co do „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” stwierdził, że może go zwołać Pan Prezydent
Majchrowski, tak jak w przypadku spalarni śmieci.

Panie Prezydencie
Zagrożona jest egzystencja znacznej części mieszkańców Krakowa i zaproponowana cała fala podwyżek powoduje, że zwracamy się ponownie o zmianę polityki mieszkaniowej i społecznej w mieście. Żądamy ponownie wstrzymania planowanych podwyżek opłat komunalnych, czynszów za mieszkania kwaterunkowych, wody, wywozu śmieci, komunikacji, podatku od nieruchomości i innych zaproponowanych przez Pana Prezydenta.
Niech Pan Prezydent wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa nie idzie tą drogą, gdyż sieje ona zgrozę. Jakże modlimy się, aby Pan Prezydent wraz z Radą Miasta Krakowa tak jak Szaweł który na drodze do Damaszku dostał olśnienia i jako święty Paweł z Tarsu rozwijał się i żył sprawiedliwie, bogobojnie i napełniał się pociechą Ducha Świętego i wrócił na drogę wiary. Jeszcze raz prosimy i błagamy o wycofanie się z planowanych podwyżek cen , opłat i taryf miejskich. Trzeba dostrzec ten dramat ludności miasta i wrócić na drogę dialogu społecznego. Domagamy się aby Pan wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa zwołał „Okrągły Stół Mieszkaniowy” gdzie zamierzamy poruszać zagadnienia takie jak:
rozwój budownictwa komunalnego, zagospodarowanie pustostanów, sprawdzenie legalności przejęcia kamienic a także pozostałe problemy mieszkaniowe, popieranie działań obywateli zmierzających do uzyskania własnego mieszkania, natychmiastowego zaprzestania dzikich eksmisji lokatorów, wysokości czynszów mieszkaniowych oraz innych.
Żądamy poszanowania praw emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i bezdomnych, podjęcie rzeczywistej walki z ubóstwem, wykluczeniem społecznym, bezdomnością, zdecydowaną poprawę działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wprowadzenie rzeczywistego nadzoru i współpracy z Grodzkim Urzędem Pracy, zapewnienie rzeczywistej pomocy bezrobotnym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym, kontrolę działalności noclegowni i zapewnienie realnej opieki tej grupie wykluczonych, zapewnienie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej.
Trzeba jasno powiedzieć, że kontynuowanie dotychczasowej polityki to wpędzanie wielu ludzi w nędze i upokorzenie. Trzeba w końcu temu powiedzieć DOŚĆ. Władze miasta argumentują, że realizują zadania, które zostały przekazane samorządowi przez władze rządowe, ale nie dały na to całości środków finansowych na ich realizację. Forum zwracało w przeszłości uwagę na ten problem. Dotyczy to zwłaszcza edukacji, gdzie przez lata kolejni prezydenci tolerowali tą sytuację i nie protestowali przeciw niej. Mało tego, z własnej inicjatywy dokładali środki do zadań rządowych. Przyzwyczaili tym władze centralne do przerzucania zadań bez zapewnienia odpowiednich środków finansowych.
Dzisiaj padają ofiarą takiej polityki. Nie można jej dłużej tolerować. Należy bezwzględnie przyjąć zasadę, tyle uprawnień ile odpowiedzialności i środków finansowych na nią przeznaczonych. Oszczędności trzeba zacząć od budowy pomników i tablic, które w dobie kryzysu są zbędne.
Jeszcze raz prosimy i wzywamy trzeba iść drogą dialogu społecznego. Tego Forum życzy i oczekuje.

Załącznik:
1.Pismo Forum do Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa Pani Katarzyny Bury
z 18 grudnia 2010 r. dotyczące zmiany przepisów w zakresie spraw mieszkalnych.

Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x Adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
1 x Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Z-ca Przewodniczącego RMK Pani Małgorzata Jantos
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Z-ca Przewodniczącego RMK Pan Józef Pilch
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Z-ca Przewodniczącego RMK Pan Sławomir Pietrzyk
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PO Pan Grzegorz Stawowy
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PIS Pan Andrzej Duda
1 x Przewodniczący Klubu Radnych Przyjazny Kraków Pan Bartłomiej Garda
1 x Pełnomocnik Rządu ds. Wykluczenia Pan Bartosz Arłukowicz
1 x a/a

w
www

No to zapłacę za psa, więcej za przejazd tramwajem, wyższy podatek od nieruchomości. Normalnie się cieszę. Dziecka nie mam, dotowaną Straż czy Policję na mojej ulicy widuję baaaaardzo rzadko (może raz na rok. Więc z dotacji miasta nic nie będę miała. Jeżeli miasto ma problemy finansowe, to może najpierw skasować zarobki tych, którzy nieudolnym działaniem wpędzili miasto w kłopoty? Albo pociągnąć ich do odpowiedzialności FINANSOWEJ za średnio trafione decyzje (np piękna droga donikąd). Dlaczego MY mamy odpowiadać za czyjąś nieudolność?

p
podatnik

dosyć wspaniałomyślności w traktowaniu olbrzymiej czeredy psów w Krakowie idącej w setki tysięcy nie zidentyfikowanych i nie obciążonych wysokim podatkiem oraz poza nadzorem weterynaryjnym - sta- nowiących realne zagrożenie chorobami dla dzieci na zieleńcach i placach zabaw. To z tych wysokich opodatkowań można stworzyć budżetowe wsparcie dla małych obywateli miasta w rozbudowie przedszkoli.....

a
aecjusz

Mpk, likwidacja niepotrzebnych stanowisk urzędniczych! Drastycznie ciąć koszty i zmniejszyć podatki, to jest droga do rozwoju miasta i utrzymania jego dochodów ;) czy panom u władzy brakuje pomyślunku, czy odwagi? A może obu tych rzeczy na raz?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3