Obraz, który jest wierną kopią wizerunku Pana Jezusa Miłosiernego z kaplicy klasztornej w Krakowie-Łagiewnikach, przez dwa lata nawiedzał parafie archidiecezji krakowskiej. Pobłogosławił go w 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie.
- Z prośbą o to, aby obraz mógł nawiedzić także parafie diecezji tarnowskiej, zwrócił się do kardynała Dziwisza poprzedni ordynariusz tarnowski, arcybiskup Wiktor Skworc. Odpowiedź była na tak - mówi ks. Jan Bartoszek z wydziału duszpasterstwa ogólnego tarnowskiej kurii.
Jak wyjaśnia, obraz przewożony w specjalnym samochodzie-kaplicy będzie gościł w każdej parafii przez dobę, a jego odwiedziny poprzedzone zostaną nowennami, rekolekcjami, a w niektórych przypadkach nawet misjami świętymi. - Efektem peregrynacji ma być bowiem odnowa duchowa wiernych w diecezji, a także włączenie się większej liczby osób w charytatywny wymiar parafialnej posługi wśród biednych i potrzebujących - dodaje.
Wraz z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego przewożone będą także relikwie św. siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II. - Pamiętam, jakim wydarzeniem w naszej parafii była poprzednia peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ludzie stroili okna w domach, a nawet drogi, którymi miał jechać cały orszak. Mocno to przeżywali - opowiada Anna Mikrut z Tuchowa.
Peregrynacja rozpocznie się w sobotę przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu. Do podtarnowskich parafii obraz dotrze w maju przyszłego roku. Jego wędrówka zakończy się za dwa lata w kościele bł. Karoliny w Tarnowie, drugim miejscu w diecezji, w którym gościł papież Polak. W międzyczasie obraz odwiedzi nie tylko kościoły, ale zatrzyma się również w szpitalach i DPS-ach. Prawdopodobnie przez kilka godzin będzie wystawiony także na dziedzińcu zakładu karnego w Tarnowie.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+