Wielki przyjaciel sądeczan - Izaak Goldfinger nie żyje

  Wielki przyjaciel sądeczan - Izaak Goldfinger nie żyje

  Wojciech Chmura

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Izaak Goldfinger w rozmowie z prałatem Stanisławem Czachorem

  Izaak Goldfinger w rozmowie z prałatem Stanisławem Czachorem ©Fot. Archium Liceum Akademickiego

  Zmarł po godz. 7 rano w szpitalu w Tel Awiwie. Do końca była przy nim żona Sara. Stan zdrowia Izaaka Goldfingera pogarszał się od dłuższego czasu. W piątek pożegnał się z sądeckimi przyjaciółmi Zbigniewem i Jagodą Malinami. Przyjechali specjalnie w tym celu do Izraela.
  Izaak Goldfinger w rozmowie z prałatem Stanisławem Czachorem

  Izaak Goldfinger w rozmowie z prałatem Stanisławem Czachorem ©Fot. Archium Liceum Akademickiego

  Nowy Sącz zawsze traktował jak swoje miasto rodzinne. Podstawowe wykształcenie uzyskał w szkole im. A. Mickiewicza. Ukończył też szkołę talmudyczną. Był jednym z garstki, która pamiętała likwidację sądeckiego getta. Przeżył obóz koncentracyjny Auschwitz. Zsumowane cyfry jego numeru obozowego dają liczbę 18, co w języku hebrajskim oznacza "życie". Zawsze powtarzał, że przetrwanie Holocaustu miał wypisane na ręce. W pamięci pozostanie jako orędownik i propagator zbliżenia narodów polskiego i żydowskiego.

  W Nowym Sączu miał bardzo wielu przyjaciół. Był stałym gościem Gimnazjum i Liceum Akademickiego im. Króla Bolesława Chrobrego.

  - Człowiek wyjątkowo serdecznego charakteru, skromny, nigdy nie zabiegający o zaszczyty - wspomina dyrektor tej szkoły Bogusław Kołcz. - Dopóki pozwalało mu zdrowie, krążył nieustannie między Izraelem, gdzie mieszkał od dziesiątków lat, a Nowym Sączem.

  Był inicjatorem nawiązania stosunków partnerskich między Nowym Sączem a izraelską Netanią. Przez wiele lat organizował wyjazdy sądeczan do Ziemi Świętej, opiekował się sądeckimi wycieczkami uczniów do Izraela. Był aktywnym działaczem i ambasadorem tamtejszego Ziomkostwa Sądeczan.

  Jest bohaterem niezliczonych artykułów, książek i filmu dokumentalnego. Sądeczanin Andrzej Gieniec napisał o nim pracę magisterską. W latach 90. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  [*]

  Sadeczanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Mialam okazje poznac oraz wysluchac i obejrzec film o jego zyciu.Naprawde był wielkim człowiekiem.Niech spoczywa spokoju .[*]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo