Uroczystości przygotował zakopiański oddział Związku Podhalan w Zakopanem. Jak co roku, rozpoczęły się one od zapalenia zniczy na grobach mieszkańców Kościeliskiej pochowanych na Pęksowym Brzyzku. Potem przyszedł czas na uroczystą mszę świętą w starym kościółku - mszy w intencji mieszkańców.
Po nabożeństwie odbył się uroczysty przejazd zaprzęgów konnych po ulicy Kościeliskiej. Korowód dojechał do Chałupy Gąsieniców Sobczaków, filii Muzeum Tatrzańskiego. Tam na gości czekał poczęstunek.
Zabawy i wspólne biesiadowanie odbywa się w ogrodach willi Koliba – pierwszym domu wybudowanym w stylu zakopiańskim, który obecnie stanowi filię Muzeum Tatrzańskiego. W trakcie święta każdy może wziąć udział w kuratorskim oprowadzaniu po Chałupie Gąsieniców Sobczaków, a także po willi Koliba.
W dorocznym święcie Kościeliskiej bierze udział wielu mieszkańców tej ulicy, ale także inni zakopiańczycy, czy turyści. Pojawił się także Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego.
Ulica Kościeliska to najstarsza ulica Zakopanego, zwana zakopiańską starówką z zabytkową drewnianą zabudową. Dawniej ta część Zakopanego nosiła nazwę Nawsie. Najstarsze domy pochodzą z XIX w.
Najazd na Zakopane i Tatry. To efekt pogody, ale i - niestet...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
