Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, co będzie się działo w Gorlicach na stulecie bitwy!

Halina Gajda
fot. Marcin Makówka
Wczoraj rano wszystkich zelektryzowała informacja o tym, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam ponad 176 tysięcy złotych dofinansowania na obchody stulecia Bitwy pod Gorlicami. Wniosek w tej sprawie został złożony przez Gorlickie Centrum Kultury w listopadzie ubiegłego roku. Uzyskał wysoką ocenę zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjno-finansowym. Wsparcie Ministerstwa zostanie przekazane w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe – Miejsca Pamięci Narodowej”. Obejmie blok wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych oraz międzynarodowe uroczystości poświęcone upamiętnieniu rocznicy jednego z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.

O przygotowaniach do majowych uroczystości mówiliśmy do tej pory głównie w kontekście Sękowej i Łużnej. Ratusz milczał zasłaniając się rozmowami, planowaniem. Teraz wreszcie uszczknął rąbka tajemnicy. Zwłaszcza, że dostaliśmy dofinansowanie na ten cel.

Najważniejszym przygotowywanym zadaniem w ramach przyznanych środków jest koncert Cztery Strony Karpat.
– Wydarzenie, podczas którego artyści inspirujący się muzyką tradycyjną narodów, które brały udział w Bitwie Gorlickiej zaprezentują się na jednej scenie, wykonując wspólnie koncert muzyki typowej dla ich regionów. Wydarzenie ma na celu promocję wielokulturowości, otwartości na inne narody i ich kulturę oraz promocję pokoju pomiędzy narodami, które niegdyś były sobie wrogie i walczyły przeciw sobie w I Wojnie Światowej - poinformował nas Łukasz Bałajewicz, przedstawiciel ratusza.

Drugim przygotowywanym zadaniem jest widowisko słowno-muzyczne inaugurujące obchody 100. Rocznicy Bitwy Gorlickiej w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego przy udziale aktorów, chórów, solistów oraz filharmoników rzeszowskich.

W planach jest także międzynarodowa konferencja naukowa obejmująca różnorodne aspekty Bitwy Gorlickiej oraz operacji gorlicko-tarnowskiej, a także ślady działań wojennych w postaci nekropolii – ich architektury, działań konserwatorskich itp. Materiały pokonferencyjne mają zostać wydane jako pamiątki obchodów, zamieszczone zostaną również w internecie.

- Na Górze Cmentarnej odprawione zostanie nabożeństwo z udziałem przedstawicieli narodów – uczestników Bitwy Gorlickiej oraz grup rekonstrukcji w mundurach z epoki. Religijną i ekumeniczną wymowę wydarzenia podkreśli obecność przedstawicieli duchowieństwa wyznań biorących udział w Bitwie Gorlickiej: rzymskokatolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego, protestanckiego, judaizmu oraz - jeśli będzie taka możliwość - imama. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że uczestniczył w historycznym poświęceniu Cmentarza nr 91 w 1915 roku - dodaje.

Obok duchownych planuje się zaproszenie do udziału w nabożeństwie przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, korpusu konsularnego, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i związków kombatanckich, instytucji naukowych i edukacyjnych, uczniów i studentów oraz młodzieży reprezentującej narody biorące udział w Bitwie Gorlickiej. Po zakończeniu obrzędów religijnych planowany jest apel poległych oraz złożenie wieńców i wiązanek na Cmentarzu nr 91. Na zakończenie uroczystości nastąpi uroczysty przemarsz z towarzyszeniem orkiestry wojskowej z rejonu Cmentarza nr 91 na gorlicki Rynek, gdzie będzie miała miejsce paradna musztra grup rekonstrukcji oraz koncert orkiestr wojskowych.

Trwają również przygotowania do musztry paradnej oraz koncertu orkiestr wojskowych w wykonaniu członków grup rekonstrukcji z Austrii, Węgier, Niemiec, Rosji oraz innych państw zamieszkiwanych przez narody które brały udział w Bitwie Gorlickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska