Samorząd
Mamy plany rozwoju powiatu
Rada Powiatu przyjęła Zintegrowaną Strategię Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2015-2020, która powstała w oparciu o programy strategiczne i Kontrakt Terytorialny, nabory do Banku Projektów Regionalnych oraz propozycje samorządów. W strategi znalazło się kilkadziesiąt zadań z zakresu ochrony środowiska, zdrowia, edukacji, polityki społecznej, transportu, komunikacji, ekologii, które są planowane do wykonania w najbliższych sześciu latach. Oczywiście przy pomocy funduszy unijnych.
Zarządzanie kryzysowe
Akcja "Woda 2014"
Woda 2014 to kryptonim akcji, która potrwa w Małopolsce do 17 października. Cała akcja to ćwiczenia dotyczące realizacji zadań zarządzania kryzysowego w sytuacji wystąpienia zagrożenia powodziowego lub powodzi. Na terenie powiatu gorlickiego ćwiczenia odbędą się 14 października. Analizowany będzie sposób informowania i ostrzegania o zagrożeniach, ewakuacji ludności i mienia, a także sposób realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej i medycznej, zaopatrzenia w wodę do picia i żywność, likwidacji skutków powodzi.
Inicjatywy
Zwycięzcy znani w tym tygodniu
W czwartek zakończyło się głosowanie nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego Gorlic na 2015 rok. Trwa procedura weryfikacji głosów oddanych za pośrednictwem poczty elektronicznej, przede wszystkim zgodności danych personalnych i poprawności wypełnionych formularzy. Potrwa do połowy tygodnia. Wówczas głosy, zarówno te oddane w Pawilonie Historii Miasta, jak i tych oddanych przez internet, zostaną podliczone. Zwycięzców głosowania poznamy więc ok. 16 - 17 października.
Praca
Pieniądze na własny biznes do wzięcia
33 bezrobotnych ma szanse uzyskać nawet 21 tysięcy dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Urząd Pracy ogłosił właśnie nabór wniosków. Preferowane będą osoby bezrobotne do 25. roku życia, które nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu oraz pozostają w ewidencji osób bezrobotnych krócej niż 4 miesiące, osoby po 50+ oraz kobiety. Termin składania wniosków mija 23 października.
Inwestycje
Chodnik do poprawy kłopot z autem
Rozpoczyna się remont chodnika przy ulicy Kromera po stronie bloków. Kierowcy muszą liczyć się tam z utrudnieniami w parkowaniu. Prace prowadzi MZUK.