Wieża widokowa na Łysuli w Dominikowicach bije rekordy popularności nie tylko wśród mieszkańców powiatu gorlickiego, ale przede wszystkim turystów i miłośników gór oraz pięknych widoków.
- Tylko od dnia oficjalnego otwarcia do dzisiaj (9 sierpnia) odwiedziło ją 12206 osób, co z wcześniejszymi wejściami daje sumę ponad 22 tys. wejść - podaje Magdalena Czech, zastępca wójta Gminy Gorlice.
Wieża widokowa na Łysuli w powiecie gorlickim ma 32 metry. Taras widokowy, z którego można obserwować panoramę Beskidu Niskiego, posadowiony jest na 28 metrach. O ile, by na niego wejść, trzeba pokonać 160 stopni, to amatorzy ostrych wrażeń na pewno będą mieli frajdę z drogi powrotnej. Oczywiście z wieży można zejść tradycyjnie, ale można też skorzystać z niezwykłej, bo aż 54-metrowej zjeżdżalni, jedynej takiej w Małopolsce. Nie bez znaczenia na frekwencję na wieży jest fakt, że wejście na nową atrakcję i zjazdy zamontowaną na niej zjeżdżalnią są bezpłatne.
Rekord popularności nowego obiektu na gorlickich szlakach turystycznych padł w minioną niedzielę. Wówczas na wieżę weszło 2592 osoby. Duży ruch wygenerował problemy. Droga dojazdowa do parkingów, zarówno tego usytuowanego niżej, jak i już przed samym wejściem na szlak została zablokowana. W pewnym momencie bezradni kierowcy zostawiali swoje samochody na poboczu drogi prowadzącej przez las i dalej szli pieszo. Dopiero przy samej wieży okazało się, że do jej wejścia czeka długa na kilkadziesiąt metrów kolejka, która tak naprawdę nie rusza z miejsca. Co bardziej zdesperowani czekali w niej blisko trzy godziny. Wielu zrezygnowało, albo nie znajdując parkingu, albo nie widząc najmniejszych nawet szans na podziwianie widoków z platformy i zjazd zjeżdżalnią.
W trwający weekend, ale też długi weekend świąteczny (15-18 sierpnia) sytuacja ma się zmienić. Gmina Gorlice znalazła sposób, by z atrakcji mogli skorzystać wszyscy, bez długiego oczekiwania w kolejne.
- By zminimalizować czas oczekiwania na wejścia na wieżę, w sytuacji kumulacji liczby odwiedzających, pracownik gminy ograniczał będzie liczbę zjazdów na zjeżdżali - zapowiada Magdalena Czech. - W dni weekendowe planujemy w związku z tym dyżury pracowników -prze dodaje.
Rozwiązaniem na stałe mogłaby stać się modernizacja samego wejścia na wieżę. Obecna bramka mogłaby wpuszczać turystów na wieżę, ale wówczas konieczne byłoby wydzielenie strefy wyjścia i montaż drugiej bramki, która wyprowadzałaby zjeżdżających poza obiekt, nie dając im możliwości na kolejne zjazdy jeden po drugim. Po każdym zjeździe trzeba byłoby po prostu iść na koniec kolejki.
- Nie planujemy ingerencji w obiekt, ponieważ w dni poza weekendowe nie występują długie kolejki oczekujących na wejście - tłumaczy zastępca wójta Gminy Gorlice.
Miejsce budowy wieży w Dominikowicach zostało wybrane po rekonesansie w terenie z wykorzystaniem drona, który wznosił się kolejno na wysokość 30, 40 i 50 metrów. Chodziło o to, by wybrać pułap z najciekawszym widokiem. Łysulę znają także pątnicy. Kilka lat temu powstała tutaj bowiem plenerowa Droga Krzyżowa.
Łysula to szczyt w Beskidzie Niskim w gminie Gorlice. Wzniesienie (551 m n.p.m.) jest gęsto zalesione i od północnego zachodu graniczy z Dominikowicami (Gmina Gorlice), a od północnego wschodu z Krygiem (Gmina Lipinki). Przez szczyt przebiega zielony szlak prowadzący do Wapiennego - najmniejszego uzdrowiska w Polsce, ale też do wieży widokowej na górze Ferdel (648 m n.p.m.), dostępnej dla turystów już od pięciu lat.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?