Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 r. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się 20-latka, Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta szukają pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.
Na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Adrian Panek zdobył nagrodę za reżyserię, a Antoni Komasa-Łazarkiewicz za najlepszą muzykę m.in. do filmu „Wilkołak”. Film ten był też nagradzany na wielu festiwalach zagranicznych.
Film kręcony był m.in. na terenie parku i pałacu w Bulowicach (pow. oświęcimski) i Górach Sowich.
Pałac w Bulowicach został wybudowany w 1882 r. na polecenia Edmunda Larischa dla swojej żony Jessy. Zgodziła się ona zamieszkać w Polsce pod warunkiem, że mąż wybuduje jej taki sam zamek w jakim dotychczas mieszkała w Szkocji. Budynek w stylu angielskiego neogotyku jest kopią szkockiego Huntle Castle.
W czasie II wojny światowej rodzinę eksmitowano z zamku i stworzono tam sierociniec dla esesmańskich dzieci. Od 19478. roku było tam sanatorium dla chorych na gruźlicę a potem oddział odwykowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie.
Spadkobiercy Larischów pałac odzyskali w 2013 r.
W filmie występuję m.in. Nicolas Przygoda (Janek), Kamil Polnisiak (Władek), Sonia Mietielica (Hanka), Danuta Stenka (Jadwiga), Werner Daehn (w roli esesmana). Producentkami filmu są Magdalena Kamińska i Agata Szymańska.
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Świat tonie w śmieciach - jak temu zaradzić?
