https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W obronie świata roślin i zwierząt. Krakowska premiera biograficznego filmu "Simona Kossak" 19 listopada w kinie Kijów

Paweł Gzyl
"Simona Kossak"
"Simona Kossak" Jarosław Sosiński
We wtorek 19 listopada o godzinie 19 w kinie Kijów odbędzie się krakowska premiera filmu „Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka. W wydarzeniu udział wezmą twórcy i twórczynie filmu, m.in. wcielająca się w tytułową rolę Sandra Drzymalska. Koproducentem filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator Funduszu Filmowego w Krakowie.

Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu plastycznego, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta, nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach.

Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu, poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i potrzebę wolności. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.

Pomysłodawcą filmu o Simonie Kossak był reżyser i scenarzysta Adrian Panek. Ma on na swym koncie dwa fabularne obrazy kinowe – „Daas” i „Wilkołak”. Ten drugi, choć utrzymany w konwencji horroru, wykazywał fascynację swego twórcy dziką przyrodą. W pełni doszła ona do głosu dopiero w „Simonie Kossak”.

- Były dwa źródła informacji biograficznych o Simonie: nieoceniona książka Anny Kamińskiej „Simona” i spotkania z Joanną Kossak. Książka opowiada właściwie całą biografię Simony, natomiast Joanna dała nam wgląd w to, co z racji objętości materiału czy delikatności autorki było w książce miejscami tylko zasygnalizowane. Joanna jest wspaniałym opowiadaczem anegdot, kobietą, dla której dzieciństwo w Kossakówce było podobnie traumatyczne jak dla Simony i które musiała potem przerobić, więc opowiada o tych relacjach wprost, z przejmującą szczerością – mówi reżyser.

Kluczowe dla realizacji filmu o Simonie Kossak było znalezienie odtwórczyni głównej roli. W wyniku szeroko zakrojonego castingu wybrano do tego zadania Sandrę Drzymalską. To jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia, która na ostatnim festiwalu polskich filmów fabularnych w Gdyni dostała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Biała odwaga”.

- Długo się zastanawiałem, według jakiego klucza dobrać aktorkę do postaci Simony, jak opowiedzieć o traumie, ucieczce z domu, szukaniu swojego miejsca na świecie, ale też o ambicji, wielkiej inteligencji, poczuciu humoru i energii, którą miała w sobie ta kobieta. Wtedy zrozumiałem, że szukam podobnej energii, że tłumaczę na język filmu nie tylko biografię, ale też mit, którym stała się Simona. I to znalazłem w Sandrze Drzymalskiej. Gdybym miał wymienić tylko jedną cechę, która charakteryzuje Simonę, byłaby to wewnętrzna siła, która jest jakimś wyrazem optymizmu, postawą wobec świata i widać to bardzo dobrze w kreacji Sandry – tłumaczy reżyser.

Ekscentryczną matkę Simony Kossak zagrała Agata Kulesza, którą wszyscy pamiętamy z „Idy”, „Zimnej wojny” czy „Moje córki krowy”. Nieszczęśliwą siostrą głównej bohaterki została Marianna Zydek, znana z „Kamerdynera” czy serialu „Grzechy sąsiadów”. W postać fotografa Lecha Wilczka wcielił się z kolei Jakub Gierszał, mający na swym koncie występy w „Doppelganger. Sobowtór” czy „Wszystko, co kocham”.

- Na moje podejście do kwestii przyrody duży wpływ miało spotkanie z Joanną Kossak, siostrzenicą Simony, która żyje podobnie do swojej ciotki. Może nie aż tak ekstremalnie, ale również z dala od cywilizacji. Opowiadała mi o zamiłowaniu Simony do natury, o jej ogromnej wiedzy, o tym, że była to wspólna pasja jej i Wilczka, że potrafili o świecie roślin i zwierząt rozmawiać godzinami. Te historie na pewno mnie uwrażliwiły, uświadomiły kilka rzeczy. Między innymi to, jak wielki wpływ na ten świat ma ingerencja ludzi – podkreśla Jakub Gierszał.

Krakowska premiera „Simony Kossak” odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w kinie Kijów. Wieczór uświetnią swoją obecnością m.in. grająca główną rolę Sandra Drzymalska, autor zdjęć do filmu Jakub Stolecki, kierowniczka produkcji Julia Jendrysik oraz producentki Magda Kamińska i Agata Szymańska. W piątek 22 listopada „Simona Kossak” wejdzie na ekrany kin w całej Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska