Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualny finisaż w Krzysztoforach. Muzeum Krakowa żegna się z wystawą "Cyberteka. Kraków - czas i przestrzeń" [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Cyberteka w Pałacu Krzysztofory, pokazuje i przedstawia rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa.
Cyberteka w Pałacu Krzysztofory, pokazuje i przedstawia rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa. Sylwia Penc / Polskapresse
"Cyberteka" w Pałacu Krzysztofory pokazuje i przedstawia rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa. To ostatnie dni, by zobaczyć zbiory zgromadzone w ramach wystawy. Muzeum Krakowa zaprasza na wirtualne zwiedzanie.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

"Cyberteka" w Pałacu Krzysztofory to wystawa pokazująca rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa.

"Przed dziesięciu laty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa rozpoczęło prace nad rekonstrukcją i wizualizacją dawnej historycznej zabudowy Krakowa. Było to nowatorskie przedsięwzięcie w Polsce, związane z projektem wykonania makiet fizycznych Krakowa z okazji zbliżającej się 750. rocznicy Wielkiej Lokacji miasta. W 2008 r. w Pracowni Dokumentacji Architektury i Zmian Urbanistycznych Miasta Krakowa powstała sekcja wizualizacji cyfrowych pod kierunkiem Piotra Opalińskiego, która prowadzi prace nad stworzeniem trójwymiarowych modeli miasta zarówno na poziomie urbanistycznym jak i architektonicznym" - informuje o wystawie Muzeum Krakowa.

"Cyberteka" stanowi wprowadzenie do przyszłej wystawy stałej w Pałacu Krzysztofory zatytułowanej "Kraków od początku bez końca".

Prezentowana w Pałacu Krzysztofory wystawa stanowi wprowadzenie do przygotowywanej obecnie nowej, stałej ekspozycji. W ostatnich dniach listopada będzie okazja, by po raz ostatni zwiedzić wystawę w obecnym kształcie. W najbliższych dniach będzie można to zrobić wirtualnie.

Od 23 do 29 listopada na profilu Krzysztoforów na Facebooku zostaną udostępnione filmiki i ciekawostki, które przygotowali muzealnicy. Nie zabraknie także wirtualnego spaceru po wystawie oraz rozmowy na temat powstawania rekonstrukcji cyfrowych dawnej zabudowy Krakowa.

Natomiast w dwie grudniowe soboty, 5 i 19 grudnia, o godz. 11.00 ciekawi Krakowa będą mogli się udać w wirtualną podróż po Stradomiu i Plantach. Wszystko za pośrednictwem strony facebook.com/PalacKrzysztofory.

W historycznym Pałacu Krzysztofory wciąż trwa remont, dzięki któremu Krzysztofory mają zamienić się w nowoczesne muzeum. Prace objęły m.in. prace rozbiórkowe i odkrywkowe, a od piwnic po poddasze powstały nowe stropy. Z przestrzeni budynku zniknęły ściany działowe, pogłębiono część pomieszczeń piwnic, a na poddaszu powstała antresola. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do odnowionego oddziału Muzeum Krakowa zwiedzający wejdą w czerwcu przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska