- Wirtualne zwiedzanie jest możliwe w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i włoskim. Mamy nadzieję, że będzie to zachęta do odwiedzenia Centrum św. Maksymiliana i zapoznania się z wystawą osobiście – mówi kustosz Centrum o. dr Piotr Cuber.
Wirtualną wystawę przygotowali oo. Franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach wraz ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu. Podczas spaceru będzie można zapoznać się z wybranymi pracami artysty (fotografie obrazów z opisami), z historią profesora i jego dzieła oraz jego opinii na ten temat, a także z recenzjami innych osób.
Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej, a jednocześnie uwypukla heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Ekspozycja byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432, posiada również walor świadectwa. Przedstawia interpretację obozowego dramatu jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz.
Marian Kołodziej po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą plastyczną opowieść o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”. Zmusiła go do tego choroba – wylew i towarzyszący mu paraliż. W ramach rehabilitacji zaczął rysować. Rysowanie Klisz było dla Kołodzieja – jak sam wspomina – pewną formą autoterapii. Pracę nad „Kliszami Pamięci” rozpoczął w 1993 r., a zakończył w maju 2009 roku, kilka miesięcy przed śmiercią. W przeciągu szesnastu lat stworzył ponad 250 kompozycji rysunkowych różnej wielkości. Ta niezwykła i przerażająca zarazem opowieść została ukazana za pomocą najprostszych środków plastycznych.
Ekspozycja na stałe została zainstalowana pod koniec lat 90. w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, wchodzącego w skład Centrum św. Maksymiliana.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+