Wisła Kraków. Po dwóch porażkach - dwa zwycięstwa „Białej Gwiazdy" w pierwszym turnieju ekstraklasy amp futbolu

Amptuboliści Wisły Kraków bronią mistrzowskiego tytułu
Amptuboliści Wisły Kraków bronią mistrzowskiego tytułu Joanna Żmijewska/twitter.com/WislaKrakowAMP
Dwoma porażkami i dwoma zwycięstwami rozpoczęła broniąca tytułu mistrza Polski Wisła Kraków tegoroczne rozgrywki ekstraklasy w amp futbolu, czyli piłce nożnej dla osób z amputacjami lub innymi wadami kończyn. Pierwszy ligowy turniej odbył się w Poznaniu.

Ligowe zmagania w amp futbolu - w formule turniejowej - odbywają się od 2015 roku. Rywalizowało w nich po cztery lub pięć drużyn. W tym roku po raz pierwszy o mistrzostwo Polski gra sześć ekip; beniaminkiem jest Stal Rzeszów, która w pierwszym turnieju pauzuje. W ekstraklasie zadebiutował zespół Nowe Technologie Różyca, który zastąpił Widzew Łódź.

W swym pierwszym meczu broniąca tytułu Wisła Kraków przegrała 0:1 z także mającymi mistrzowskie aspiracje Kuloodpornymi Bielsko-Biała, do których po dwuletniej przerwie powrócił jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego amp futbolu Bartosz Łastowski (ostatnio grał w Legii Warszawa). I to właśnie on w 30 min strzałem zza pola karnego uzyskał zwycięską bramkę.

W drugim spotkaniu Wisła ulegała Legii 2:3. Prowadzenie dla ekipy ze stolicy uzyskał już w 1 min były wiślak Mariusz Adamczyk. Potem wynik podwyższył Mohammed Aharchi. Krakowianie odpowiedzieli bramką Marcina Guszkiewicza, ale po przerwie Aharchi ponownie trafił do wiślackiej bramki. Mistrzowie Polski odpowiedzieli tylko jednym golem - w wykonaniu Mateusza Kapłona.

W pierwszym niedzielnym meczu „Biała Gwiazda" wygrała z zespołem Nowe Technologie Różyca 4:0. Faworyzowani mistrzowie Polski zapewnili sobie zwycięstwo praktycznie już przed przerwą, kiedy to jednego gola zdobył Tomasz Pytlowski, a dwa Krystian Kapłon. Po zmianie stron wiślacy długo byli nieskuteczni, aż w końcu do siatki trafił Mateusz Łubiarz.

Występ w poznańskim turnieju krakowianie zakończyli efektowną wygraną 7:0 z jego gospodarzem, nie kryjącą przed sezonem aspiracji walki o miejsce na podium Wartą Poznań. O hat trick postarał się Marcin Guszkiewicz, dwa gole uzyskał Przemysław Świercz, a po jednym Kamil Rosiek i Bamgbopa Abayomi Alabi, dla którego była to pierwsza bramka dla Wisły w oficjalnym meczu.

Wyniki pierwszego dnia turnieju w Poznaniu

• Warta Poznań - Nowe Technologie Różyca 0:1
  • TSP Kuloodporni Bielsko-Biała - Wisła Kraków 1:0; bramka: Łastowski 30
  • Nowe Technologie Różyca - Legia Warszawa 0:4
  • Warta Poznań - TSP Kuloodporni Bielsko-Biała 2:1
  • Legia Warszawa - Wisła Kraków 3:2; bramki: Guszkiewicz 12, Kapłon 36 - Adamczyk 1, Aharchi 9 i 26.
  • Wisła Kraków - Nowe Technologie Różyca 4:0; bramki: Pytlowski 3, Kapłon 12 i 18, Łubiarz 42.
  • TSP Kuloodporni Bielsko-Biała - Legia Warszawa 1:1
  • Warta Poznań - Wisła Kraków 0:7; bramki: Guszkiewicz 12, 39 i 41, Świercz 19 i 21, Rosiek 31, Alabi 35.
  • Nowe Technologie Różyca - TSP Kuloodporni Bielsko-Biała 0:6
  • Warta Poznań - Legia Warszawa 0:2.