Nasza Loteria

Wkrótce otwarcie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. Wizualizacje, zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wizualizacja nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau Materiały Pracowania Kozień Architekci
Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz rozpocznie działalność 15 czerwca. W tym miejscu będzie się zaczynać zwiedzanie terenów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe centrum w historycznych budynkach

W muzeum tłumaczą, że budowa nowego centrum, które będzie znajdować się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55, była koniecznością. Dotychczasowe przy ul. Leszczyńskiej stało się niewystarczające przy narastającej liczbie turystów. Przed pandemią, w 2019 roku ich liczba przekroczyła 2 mln 300 tys. W związku z ograniczeniami spowodowanymi przez Covid znacznie spadła, ale teraz ponownie zbliża się do poprzedniego poziomu.

– Nowe Centrum Obsługi powstało w historycznych budynkach związanych z historią obozu, które tym samym stają się dostępne dla odwiedzających. Cała infrastruktura jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część pomieszczeń przeznaczona została na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Utworzony został także punkt informacji o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

W centrum rozpoczynać się będzie zwiedzanie Muzeum. Odwiedzający przechodzić będą na teren Miejsca Pamięci oraz wracać do budynku po wizycie, osobnymi przejściami podziemnymi.

Nowe centrum powstało w bezpośredniej bliskości historycznego terenu byłego obozu. Całość projektu obejmuje budynek wejściowy, w którym znajdują się m.in.: księgarnia i przestrzeń usług gastronomicznych oraz parking dla autokarów i samochodów osobowych wraz z przechowalnią bagażu i toaletami. Zmodernizowana została także sala kinowa, gdzie odwiedzający mogą obejrzeć film wstępny.

- Na parkingu będzie 150 miejsc dla samochodów osobowych i 50 dla autokarów - wylicza Andrzej Kacorzyk.

Jak dodaje, parking jest tak zbudowany, aby w części przeznaczonej dla autokarów, z niewykorzystanych miejsc mogli skorzystać kierowcy osobówek.

Całe przedsięwzięcie przy ul. Więźniów Oświęcimia obejmuje także nowoczesny, trzypiętrowy hostel z przeznaczeniem na bazę noclegową dla wolontariuszy, praktykantów i osób biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach. Ta część inwestycji ma być gotowa w przyszłym roku. Dzięki realizacji projektu uratowany przed zniszczeniem został historyczny budynek, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia.

Koszty całego projektu na początku jego realizacji były szacowane na ok. 59 mln zł. Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu środków rządowych, tj. dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, unijnych, osób prywatnych oraz własnych Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Oficjalne otwarcie nowego centrum zapowiadane jest 14 czerwca przy okazji obchodów 83. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. W związku z utworzeniem centrum zmienia się droga dojazdowa do muzeum. Placówka sugeruje wjazd na ul. Więźniów Oświęcimia od strony ul. Legionów w ciągu drogi wojewódzkiej 933.

Obaw związanych z powstaniem centrum i przeniesieniem obsługi odwiedzających na ul. Więźniów Oświęcimia nie kryją mieszkańcy os. Zasole, szczególnie ul. Pileckiego. Spodziewają się, że wzmożonego ruchu samochodów i jeszcze większych problemów z zajmowaniem osiedlowych parkingów przez turystów, które obecnie dają się im już we znaki. Do tematu wkrótce wrócimy.

Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska