Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe centrum w historycznych budynkach
W muzeum tłumaczą, że budowa nowego centrum, które będzie znajdować się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55, była koniecznością. Dotychczasowe przy ul. Leszczyńskiej stało się niewystarczające przy narastającej liczbie turystów. Przed pandemią, w 2019 roku ich liczba przekroczyła 2 mln 300 tys. W związku z ograniczeniami spowodowanymi przez Covid znacznie spadła, ale teraz ponownie zbliża się do poprzedniego poziomu.
– Nowe Centrum Obsługi powstało w historycznych budynkach związanych z historią obozu, które tym samym stają się dostępne dla odwiedzających. Cała infrastruktura jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część pomieszczeń przeznaczona została na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Utworzony został także punkt informacji o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.
W centrum rozpoczynać się będzie zwiedzanie Muzeum. Odwiedzający przechodzić będą na teren Miejsca Pamięci oraz wracać do budynku po wizycie, osobnymi przejściami podziemnymi.
Nowe centrum powstało w bezpośredniej bliskości historycznego terenu byłego obozu. Całość projektu obejmuje budynek wejściowy, w którym znajdują się m.in.: księgarnia i przestrzeń usług gastronomicznych oraz parking dla autokarów i samochodów osobowych wraz z przechowalnią bagażu i toaletami. Zmodernizowana została także sala kinowa, gdzie odwiedzający mogą obejrzeć film wstępny.
- Na parkingu będzie 150 miejsc dla samochodów osobowych i 50 dla autokarów - wylicza Andrzej Kacorzyk.
Jak dodaje, parking jest tak zbudowany, aby w części przeznaczonej dla autokarów, z niewykorzystanych miejsc mogli skorzystać kierowcy osobówek.
Całe przedsięwzięcie przy ul. Więźniów Oświęcimia obejmuje także nowoczesny, trzypiętrowy hostel z przeznaczeniem na bazę noclegową dla wolontariuszy, praktykantów i osób biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach. Ta część inwestycji ma być gotowa w przyszłym roku. Dzięki realizacji projektu uratowany przed zniszczeniem został historyczny budynek, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia.
Koszty całego projektu na początku jego realizacji były szacowane na ok. 59 mln zł. Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu środków rządowych, tj. dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, unijnych, osób prywatnych oraz własnych Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Oficjalne otwarcie nowego centrum zapowiadane jest 14 czerwca przy okazji obchodów 83. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. W związku z utworzeniem centrum zmienia się droga dojazdowa do muzeum. Placówka sugeruje wjazd na ul. Więźniów Oświęcimia od strony ul. Legionów w ciągu drogi wojewódzkiej 933.
Obaw związanych z powstaniem centrum i przeniesieniem obsługi odwiedzających na ul. Więźniów Oświęcimia nie kryją mieszkańcy os. Zasole, szczególnie ul. Pileckiego. Spodziewają się, że wzmożonego ruchu samochodów i jeszcze większych problemów z zajmowaniem osiedlowych parkingów przez turystów, które obecnie dają się im już we znaki. Do tematu wkrótce wrócimy.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim. Seniorzy znów przetańczyli cały dzień. ZDJĘCIA
- Park Miejski w Brzeszczach oblegany przez mieszkańców. Przyciąga mnóstwem atrakcji
- Tajemnice wzgórza zamkowego w Oświęcimiu. Historia tego miejsca liczy dziesięć wieków
- Elektrownia jądrowa koło Oświęcimia. Wiemy, jak ma wyglądać
- Oświęcim. Trzy dni ze słodkościami na Rynku. WIDEO
- Szokujące zachowanie turystki na tle Bramy Śmierci w KL Auschwitz. Muzeum apeluje!
Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu
