https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce podziemne wyburzanie szkieletora

Piotr Ogórek
Przebudowa szkieletora ruszyła pod koniec marca. Na razie to głównie prace wyburzeniowe
Przebudowa szkieletora ruszyła pod koniec marca. Na razie to głównie prace wyburzeniowe Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W lipcu wstrzymano prace przy przebudowie szkieletora. Dalsza rozbiórka odbędzie się pod ziemią. Ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

Przebudowa szkieletora, który ma się zmienić w budynek nazwany Unity Tower, ruszyła pod koniec marca. Od tego czasu wykonano kilka wyburzeń, rozebrano elementy żelbetowe po stronie zachodniej i południowej, a następnie rozpoczęto rozbiórkę konstrukcji stalowej od strony północnej. To co się najbardziej rzuca w oczy, to wyburzona już, niższa części budynku, która okalała jego wieżę.

Mniej więcej w połowie lipca prace zupełni ucichły. Częściowo było to związane ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży. Jak się dowiadujemy, wkrótce robotnicy wrócą na plac budowy, a prace rozbiórkowe zejdą pod ziemię.

- Część prac wyburzeniowych została już zakończona, a wokół trwa porządkowanie terenu. Niedługo przystąpimy do dalszych prac, ale na razie nie potrafię powiedzieć, kiedy dokładnie to się stanie. Zapewne jeszcze w sierpniu - mówi Marcin Mróz z firmy Aim Engineering, która odpowiedzialna jest za cały proces zarządzania projektem przebudowy szkieletora.

Jak dodaje, teraz trwa przygotowanie do dalszego etapu inwestycji, który będzie się toczyć w części podziemnej konstrukcji, na poziomie -2.

Szkieletor zamieni się w Unity Tower

Unity Centre zastąpi szkieletora [WIZUALIZACJE]

- Żeby to wykonać, musimy wzmocnić fundamenty pod samą wieżą. Na ten zakres prac potrzebujemy wybrać kolejnego wykonawcę. Zatem trochę przygotowań jeszcze mamy - zastrzega Marcin Mróz.

Przed firmą GD&K Group, która jest współwłaścicielem budynku, stoi jeszcze najważniejsze zadanie, czyli wybór głównego wykonawcy nowego biurowca na konstrukcji szkieletora oraz całego kompleksu Unity Centre, czyli nowych zabudowań. To jednak nie nastąpi zbyt szybko.

- Nie mamy jeszcze generalnego wykonawcy. Jego wybór to proces, który będzie rozciągnięty zapewne na kilka miesięcy - tłumaczy Marcin Mróz.

Szkieletora zastąpi kompleks pięciu budynków (Unity Centre) przy rondzie Mogilskim z głównym Unity Tower (Wieża Jedności). Całość ma być ukończona w połowie 2018 roku. Nowy wieżowiec będzie miał 102,5 metrów wysokości i 27 kondygnacji. Znajdą się tam biura do wynajęcia, a na samej górze przeszklony taras widokowy oraz restauracja. Koszt inwestycji szacuje się na 100 mln euro.

Historia szkieletora sięga 1968 roku, kiedy to postanowiono zaprojektować budynek Naczelnej Organizacji Technicznej. Zwyciężyła propozycja przygotowana przez zespół Zdzisława Arcta. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 1975 roku. Po czterech latach inwestycja została jednak wstrzymana ze względów ekonomicznych. Od tego czasu budynek stoi i straszy, będąc szpetnym symbolem miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mietek
Szkieletor jest fajny, jestem za tym zeby zostawiic szkieletora, a takze zburzyc galerie krakowska i odbudowac BAR SMOK, gdzie sie zywilem za komuny, tanio i smacznie. To byly czasy...
s
stpn
w marcu zaczęli i tak mało zrobili, w takim tempie to 2018 to pobożne życzenie, jakby naprawdę chcieli się wziąć za przebudowę to by w tej chwili prace trwaly już na wieży, to tuaj wygląda na jakieś ociąganie się znowu, więc nie zdziwię się jak obecny inwestor skończy tak jak poprzedni, czyli będzie dużo gadania, hałasu i szkielet dalej będzie straszył ;)
S
Sąsiad
Budynek wraz z działką jest używany jako lokata kapitału lub jako forma rozliczeń pomiędzy dużymi firmami. Przy okazji ruchy pozorne typu zgoda na budowę czegoś tam, wyrównanie terenu i wyrwanie chwastów, powoduje wzrost wartości tej nieruchomości. Ale na realną budowę nie ma kapitału, sił, środków i chęci.
D
Darek
Jakby to był prawdziwy biznes, to by rozbiórka trwała kilka dni (np. patrz stare budynki w centrum Warszawy, chociażby Mennica). Tutaj to wygląda na pozorowanie. Pewnie ten inwestor kasy nie ma...
S
Sfinks
Należało sprzedać to dziadostwo chińczykom, dawno stałby w tym miejscu nowiutki budynek o wysokości jakiś 100 pięter.
M
Marek
Miałem okazję rozmawiać o szkieletorze z kilkoma specjalistami budowlanymi. Jednoznacznie stwierdzili, że wykorzystanie 40-letniej konstrukcji stalowo-betonowej, niezabezpieczonej, posadowionej na fundamencie, o którym dziś w zasadzie nic nie wiadomo a będącego fragmentem fundamentu całego budynku wraz z częścią niską, jest szaleństwem i nie może się udać. Dodać jeszcze należy jakość prac i materiałów stosowanych na początku lat 70-tych, aby mieć pewność, że budynek nadaje się jedynie do wyburzenia.
n
nn
Pozwolenie na budowe jest wydane na konkretny projekt i dla konkretnego podmiotu (wlasciciela gruntu). Nie wiem czy ktos inny kupi ta dzialke ze swiadomoscia ile problemow z otrzymaniem pozwolenia mial obecny wlasciciel.
@miki
A mury pną się do góry?
S
Sąsiad
Dwie koparki popracowały przez dwa miesiące. Wartość terenu wzrosła pewnie o 30-50%. Spodziewajcie się sprzedaży szkieletora kolejnemu "inwestorowi" za jakieś pół roku. Robota już nie ruszy. Dziękuje za uwagę ;)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska