Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Dąbrowy Tarnowskiej chcą przebudować rynek. Pytają mieszkańców, jak ma wyglądać centrum miasteczka [WIZUALIZACJE]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tak wygląda jedna z koncepcji przebudowy dąbrowskiego Rynku
Tak wygląda jedna z koncepcji przebudowy dąbrowskiego Rynku dabrawatar.pl
Powraca pomysł przebudowy Rynku w Dąbrowie Tarnowskiej. Projekt zagospodarowania centrum miasta powstał już ponad 10 lat temu, ale inwestycji nie udało się zrealizować. Teraz mieszkańcy mogą sami zaproponować, jak ma wyglądać dąbrowski Rynek.

FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

Drugie podejście do przebudowy rynku jest związane z otwartą w ubiegłym roku obwodnicą Dąbrowy Tarnowskiej. Spowodowało to, że ciężki i uciążliwy dla mieszkańców ruch pojazdów wyniósł się z centrum miasta. Obecnie drogą obok dąbrowskiego rynku przejeżdża o wiele mniej samochodów. Otwarcie obwodnicy sprawiło również, że biegnąca przez miasto droga krajowa nr 73 ma wkrótce stać się drogą gminną.

- Ta droga w przeciągu najbliższych miesięcy będzie w naszych rękach. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście rynku, bo pod tą drogą znajduje się mnóstwo różnej infrastruktury i jakiekolwiek wcześniejsze działania byłyby trudne do uzgodnienia - podkreśla Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Władze Dąbrowy Tarnowskiej mają już projekt, ale jest już on trochę podstarzały

Projekt zagospodarowania rynku powstał w 2009 roku. Zakładał m.in. utwardzenie znacznej jego części płytami kamiennymi i kostką imitującą stary bruk. Planowano także budowę kawiarni w kształcie małej rotundy z parasolami. Na placu przewidziano także rzeźby z mosiądzu przedstawiające ludzi stojących przy studni, nabierających wodę i gawędzących, fontannę z “nosiwodą” oraz zaprzęg konny z wozem pełnym kwiatów.

Brak wystarczających funduszy pokrzyżował jednak plany inwestycji. Władze miasta chcą teraz na bazie starego projektu stworzyć nową koncepcję przebudowy rynku.

- Projekt jest już lekko podstarzały i zmieniły się trochę oczekiwania mieszkańców. Teraz ludzie chcą więcej zieleni, a mniej betonowania. Są tacy, którzy mówią żeby nic nie zmieniać, bo to nasza historia, ale większość jednak z tego co słyszymy chce jednak, aby to miejsce wyglądało inaczej - zaznacza burmistrz Kaczmarski.

Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej mogą przedstawić własny projekt

Władze Dąbrowy Tarnowskiej chcą więc poznać zdanie mieszkańców i czekają na ich propozycje dotyczące zmian rynku. Dąbrowianie mogą wybierać z pośród kilku wariantów przebudowy centrum miasta, które proponują urzędnicy. Pierwszy z nich, to przygotowany już projekt z 2009 roku. Drugi mówi o obecnym układzie rynku z drobną kosmetyką. Trzy kolejne warianty mówią już o zupełnie nowej wizji rynku. Jedna z nich zakłada stworzenie miejsca z dużą ilością zieleni oraz ograniczenia ruchu wokół plant. Inna mówi o miejscu rekreacji z sezonowym lodowiskiem czy stanicą rowerową. W kolejnym wariancie urzędnicy proponują budowę na dąbrowskim rynku małego amfiteatru.

Mieszkańcy mogą również złożyć do urzędu miejskiego własny projekt, nie sugerując się podpowiedziami urzędników.

- Wszystko będziemy brali pod uwagę - przekonuje Krzysztof Kaczmarski.

Samorząd ze stolicy Powiśla będzie starał się o dotację

Sama przebudowa rynku w zależności od wybranego wariantu może kosztować od 5 do 7 mln zł. Sama realizacja inwestycji do najłatwiejszych należeć nie będzie.

- Na samym rynku jest dużo infrastruktury elektrycznej, która zasila sąsiednie budynki. Więc jeśli myślimy o tej inwestycji, musimy w jej ramach na nowo podłączyć budynku mieszkalne i usługowe do sieci elektrycznej - zaznacza burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Samorząd ze stolicy Powiśla z własnego budżetu nie jest w stanie wykonać tak kosztownej inwestycji. Władze Dąbrowy Tarnowskiej zgłosiły ją do tarczy antykryzysowej dla samorządów. Jeśli nie uda się zdobyć rządowej dotacji, to miasto będzie się o nią starało z funduszy unijnych.

Warianty przebudowy dąbrowskiego Rynku

  • Wariant 1 - wybrana propozycja w roku 2009 – z rzeźbami: fontanna nosiwoda i zaprzęg konnym oraz rotundą/kawiarnią, z zadaszonym wejściem od strony zachodniej
  • Wariant 2 - zachowanie obecnego układu zieleni z drobną kosmetyką ciągów komunikacyjnych
  • Wariant 3 - Zupełnie nowej wizji Rynku (wymaga nowego projektu) - jako miejsca wypoczynku (duża ilość zieleni, kwiaty, krzewy, ograniczenie ruchu wokół plant)
  • Wariant 4 - Zupełnie nowej wizji Rynku (wymaga nowego projektu) - miejsce do rekreacji (sezonowe lodowisko, fontanna płaska, stanica rowerowa, pkt. obsługi turystów)
  • Wariant 5 - Zupełnie nowej wizji Rynku (wymaga nowego projektu) - jako miejsca spotkań (budowa amfiteatru/małej sceny do org. imprez, aranżacja miejsca pod pub/kawiarnię)
  • Wariant 6 - Zupełnie nowej wizji Rynku (wymaga nowego projektu) – mam własny pomysł na Rynek Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej – opis z grafikami na [email protected]
  • Wariant 7 - Rynek nie wymaga żadnych zmian

Ankieta dotycząca wyboru odpowiedniego wariantu dostępna jest na stronie dabrawatar.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska