FLESZ - Kolejna próba oszustwa w sieci

Dwie wybitne osobowości: poetka i pisarz. Obdarzeni talentem, wrażliwością, poczuciem humoru i rozbrajającą autoironią. Dzieliło ich ponad dwadzieścia lat, lecz łączyło więcej: miłość do literatury i zabawy słowem, umiejętność wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Ich korespondencja z lat 80. XX wieku to nie tylko zapis wyjątkowej przyjaźni i zmagań z codziennością, ale również portret ówczesnego życia literackiego Polski i Krakowa.
- Stanisław Lem pisał przez tzw. kalkę. W ten sposób zachowały się jego listy do mnie. Poza tymi najbardziej znanymi powieściami Stanisława Lema, najbliższe były mi jego książki filozoficzne. Ale nie mieliśmy potrzeby pisania o tym. Więcej rozmawialiśmy niż pisaliśmy - opowiada Ewa Lipska w Radiu Kraków.
Słuchowisko „Włamanie do przeszłości” w reżyserii Ewy Ziembli oparte jest na książce "Boli tylko, gdy się śmieję...", która ukazała się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. W role poetki i pisarza wcielają się Lidia Bogaczówna i Juliusz Chrząstowski.
- Zależało mi, aby nie było to odczytywanie cudzych listów, chociaż zaglądanie do cudzej korespondencji jest zawsze fascynujące. A my mamy takie prawo - bo wyszła przecież najpierw książka. To oczywiście żart. Ale chciałam żeby była to rozmowa bliskich sobie osób, lubiących się i myślących podobnie - tłumaczy Ewa Ziembla.
- Żeby nie zwariować w rzeczywistości lat 80., to nasz naród ratował humor. Wszystko obracaliśmy w żart. I tutaj właśnie w tych listach jest ten inteligentny żart. Dobrze, że po drugiej stronie jest Stanisław Lem, którego inteligencja dorównywała co najmniej inteligencji Leonardo da Vinci. W związku z tym państwo świetnie do siebie pasują - podkreśla Lidia Bogaczówna.
- Tam jest takie zdanie, że nikt już dziś takich listów nie pisze. I to prawda. Dzięki nim możemy zajrzeć do świata, który minął bezpowrotnie. Taka sztuka epistolarna już nie funkcjonuje. Pisanie listów zamieniliśmy bowiem na sms-y i maile - dodaje Juliusz Chrząstowski.
Premiera słuchowiska „Włamanie do przeszłości” na podstawie listów Ewy Lipskiej i Stanisława Lema na antenie Radia Kraków 13 września w stulecie urodzin autora „Solaris”.