"System monitoringu jest zasadny z uwagi na niekorzystne przekształcenia stosunków wodnych w przestrzeni miejskiej wynikające z rozwoju miasta, niekorzystne skutki zmian klimatycznych oraz ze względu na liczne przypadki zgłaszania zanieczyszczeń cieków powierzchniowych przez mieszkańców Krakowa" - zaznaczyli radni w projekcie uchwały.
W uzasadnieniu zapisali natomiast m.in.: "Stan środowiska wodnego na terenie miasta Krakowa, ogólnie uznać należy za zły. Wynika to z wieloletnich zaniedbań w kwestii ochrony wód powierzchniowych i podziemnych. Te niezwykłe ważne elementy środowiska, są niestety traktowane jako miejsce odprowadzania rosnących stale ilości ścieków bytowych i przemysłowych. Tak dzieje się z każdą rzeką przepływająca przez teren miasta Krakowa, gdzie ulega postępującej degradacji pod względem jakościowym. Dlatego ważnym jest, aby reagować odpowiednio szybko na zgłoszenia mieszkańców, którzy wielokrotnie alarmują i informują władze miasta o problemach jakości krakowskich rzek".
Zdaniem wnioskodawców system monitoringu wód powierzchniowych na terenie miasta Krakowa należy stworzyć i rozwijać w miarę posiadanych środków finansowych. "Początkowo może się składać z kilku -kilkunastu punktów z zamontowanymi automatycznymi miernikami wielkości przepływu oraz podstawowych cech fizykochemicznych wód. Szczegóły konfiguracji sieci monitoringowej oraz zakres mierzonych parametrów powinien zostać ustalony przez specjalistów z zakresu hydrologii i gospodarki wodnej" - zaznaczyli radni w uzasadnieniu.
Brak snu wpływa na empatię i hojność

- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia lotnicze dwóch odcinków zakopianki! Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu