Prąd ze ścieków. Wodociągi Chrzanowskie inwestują kogeneratory biogazu. Będą przyjmować odpady z zewnątrz
Będzie to już trzeci kogenerator biogazu w największej oczyszczalni ścieków eksploatowanej przez Wodociągi Chrzanowskie. Umożliwi on dodatkową produkcję własnej energii elektrycznej i cieplnej z biogazu uzyskiwanego z osadów ściekowych. Po zakończeniu inwestycji, zespół kogeneratorów będzie w stanie produkować ok. 80 proc. energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni Roczne zapotrzebowanie oczyszczalnie na prąd to 2 GWh. W sytuacji wzrostów ceny energii elektrycznej, taka inwestycja przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych oczyszczalni.
Spółka dąży do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej i planuje kolejne inwestycje związane z optymalizacją procesów technologicznych i wymianą urządzeń wysokoenergetycznych na nowoczesne o niskim zużyciu energii elektrycznej. Mowa tu m.in. o modernizacji układu mieszania komór fermentacyjnych. Zabieg ten pozwoli na wyłączenie z eksploatacji starych pomp służących do mieszania, które są nieefektywne. Pozwoli to także na zwiększenie ilości produkowanego biogazu, a co za tym idzie większej ilości energii.
Wodociągi Chrzanowskie, by w pełni wykorzystać potencjał posiadanej instalacji zamierzają także przyjmować odpady organiczne z zewnątrz. Mowa tu o odpadach z przemysłu spożywczego, głównie serwatce i produktach tłuszczowych, które są bogate w składniki energetyczne, które w procesie fermentacji będą w stanie dostarczyć większą ilość biogazu. Tu pojawiają się jednak obawy mieszkańców, czy nie spowoduje to dodatkowych uciążliwości zapachowych.
Wykorzystywać będziemy instalację, która jest przystosowana do przetwarzania odpadów tego typu. Przetwarzane będą bez jakichkolwiek uciążliwości zapachowych. Odpady będą bezpośrednio wtłaczane do instalacji, nie będą magazynowe - zapewnia Szymon Wyrwik. dyrektor ds. technicznych Wodociągów Chrzanowskich.
Spółka planuje także budowę kolejnych mikroelektrowni fotowoltaicznych, a niewykluczone że w przyszłości zakup czwartego kogeneratora biogazu. Koszt jednego kogeneratora wynosi ok. 700 tys. zł. Przewidywany zwrot ze względu na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej to ok. 2,5 roku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Zniknął jeden z symboli Chrzanowa. Zabytkowa nastawnia kolejowa została rozebrana
- Ostatni zabytkowy dom mieszczan chrzanowskich ukryty pośród kamienic
- Park Wodny Libiąż cieszy się popularnością. Nie obejdzie się jednak bez dopłaty gminy
- Atak nożownika w komendzie policji w Chrzanowie. Padły strzały
- Małopolski Festiwal Smaku w Trzebini. Wielkie kulinarne święto. Zobacz ZDJĘCIA
Najpiękniejsze punkty widokowe na świecie
