https://gazetakrakowska.pl
reklama
II tura wyborów - pasek artykułowy

Mieszkańcy Rabki-Zdrój nabrali się na fake newsy. Wojewoda: Nie ma żadnych planów sprowadzenia tu uchodźców

Łukasz Bobek
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar na briefingu prasowym ws. uchodźców z Rabce-Zdrój
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar na briefingu prasowym ws. uchodźców z Rabce-Zdrój Urząd Wojewódzki w Krakowie
"Nie będzie sprowadzania uchodźców do Rabki-Zdrój. Urząd Wojewódzki nie szuka na terenie uzdrowiska miejsc zakwaterowania uchodźców". Taką deklarację złożył Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski. To jego odpowiedź na pojawiającej się od kilku dni informacje w mediach społecznościowych, jakoby w Rabce miały być poszukiwane pensjonaty dla uchodźców. Niektórzy mieszkańcy zaczęli już zbierać podpisy przeciwko takim działaniom.

Informacja o uchodźcach elektryzowała lokalną społeczność od ostatnich dni. Mieszkańcy w internecie rozsyłali między sobą petycje, w których wyrażali swój sprzeciw wobec ulokowania uchodźców w uzdrowisku. W informacjach wskazywane były już nawet konkretne obiekty, które rzekomo miały być wybrane do zasiedlenia przez uchodźców.

Urząd miasta zdementował informacje

Doszło do tego, że plotki krążące po lokalnych stronach internetowych zdementował urząd miasta w Rabce-Zdrój. Burmistrz Leszek Świder wydał oświadczenie w tej sprawie.

- Z całą stanowczością i pełną odpowiedzialnością oświadczam, że nie podejmowałem, nie podejmuję i nie zamierzam podejmować żadnych działań zmierzających do przyjęcia imigrantów ani do tworzenia jakichkolwiek lokali umożliwiających ich osiedlenie się w Rabce-Zdroju. Bezpieczeństwo, spokój i dobro mieszkańców Gminy Rabka-Zdrój są moim nadrzędnym priorytetem – poinformował mieszkańców.

Żeby dodatkowo uspokoić rabczan, burmistrz wystosował pismo do wojewody małopolskiego, by również ustosunkował się do tej kwestii.

Wojewoda: to całkowita nieprawda

W środę rano wojewoda zwołał w Krakowie briefing prasowy specjalnie w tej sprawie. - Małopolski Urząd Wojewódzki nie podejmuje jakichkolwiek działań w sprawie tworzenia lub planowania utworzenia ośrodków dla imigrantów na terenie gminy Rabka-Zdrój. To, co pojawiło się w przestrzeni medialnej i w mediach społecznościowych, to całkowita nieprawda – poinformował Krzysztof Jan Klęczar.

Ośrodki dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej prowadzi Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. - Urząd do Spraw Cudzoziemców nigdy nie podejmuje działań zmierzających do uruchomienia nowych ośrodków dla cudzoziemców bez wcześniejszych konsultacji z władzami lokalnymi. Od 2021 r. nie planowaliśmy i nie otwieraliśmy nowych ośrodków. Jeśli samorządy nie otrzymały od nas żadnych informacji na ten temat, oznacza to, że nie mamy takich planów – przytoczył komunikat urzędu wojewoda małopolski.

Kto może legalnie przebywać w Polsce?

- Aby obywatel państwa trzeciego mógł legalnie przebywać i pracować w Polsce musi posiadać ważną wizę lub inny dokument uprawniający go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także odpowiednią podstawę prawną do wykonywania pracy na terytorium Polski, np. stosowne zezwolenie na pracę. Każda sprawa w przedmiocie przyznania prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest rozpatrywana indywidualnie. Jeżeli cudzoziemiec nie spełnia warunków do uzyskania stosownego zezwolenia, otrzymuje decyzję odmowną – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W uzasadnionych przypadkach wojewoda może odmówić udzielenie zezwolenia na pobyt lub nawet cofnąć udzielone zezwolenie (np. gdy pobyt cudzoziemca zagraża bezpieczeństwu publicznemu). Wydanie takiej decyzji jest równe pozbawieniu cudzoziemca tytułu pobytowego, co oznacza deportację takiego człowieka.

W 2024 roku Wydział Spraw Cudzoziemców MUW wydał 1430 decyzji o odmowie udzielenia zezwolenia z różnych przyczyn (podanie nieprawdziwych informacji, zagrożenie dla bezpieczeństwa, niespełnianie przesłanek do udzielenia zezwolenia) oraz 438 decyzji o cofnięciu udzielonego przez wojewodę zezwolenia na pobyt, np. ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego lub wpis danych cudzoziemca do wykazu osób, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany.

W Rabce przebywają jedynie uchodźcy wojenni z Ukrainy

- Na teren powiatu nowotarskiego, do gminy Rabka Zdrój nie są prowadzone relokacje uchodźców. Jednocześnie podejmowana była współpraca z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej w celu aktywizacji uchodźców do usamodzielnienia się. Według ostatniego raportu na terenie Rabki-Zdroju przebywa 477 uchodźców z Ukrainy. Relokacje, które się odbywają się, mają związek jedynie z procesem wygaszania obiektów na podstawie decyzji Wojewody zgodnie z wytycznymi przesłanymi przez MSWiA, również na terenie powiatu nowotarskiego, w tym gminy Rabka Zdrój (5 takich obiektów). W gminie Rabka-Zdrój zatem na tym etapie raczej można mówić o wygaszaniu obiektów, które funkcjonowały w bazie zakwaterowania systemowego stworzonej dla uchodźców wojennych z Ukrainy – niż o uruchamianiu nowych obiektów – poinformował z kolei Andrzej Pasek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

W tejże bazie zakwaterowania systemowego dla uchodźców wojennych z Ukrainy jest obecnie w Małopolsce 247 obiektów, a przebywa w nich ok. 6,3 tys. osób, w tym ok. 1,2 tys. na terenie powiatu nowotarskiego.

Od 13 marca 2022 r. do 30 kwietnia 2025 r. w Małopolsce nadano uchodźcom prawie 180 tys. numerów PESEL, w tym 1944 w UM Rabka-Zdrój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Pokaz niemego filmu "Biały ślad" z muzyką na żywo w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Pokaz niemego filmu "Biały ślad" z muzyką na żywo w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Gigantyczna obniżka cen gazu. Zyska aż 7 milionów Polaków

Gigantyczna obniżka cen gazu. Zyska aż 7 milionów Polaków

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska