Stabilizacja osuwiska to jedno z najważniejszych zadań infrastrukturalnych na terenie gminy Rabka-Zdrój, które będzie realizowane w najbliższym czasie. Pozwoli uporać się ze skutkami i zagrożeniami, jakie stworzyło osuwisko uaktywnione w 2022 r. Gmina najpierw otrzymała środki na wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (ponad 121 tys. zł). Dodatkowo samorząd z własnych środków zapewnił przygotowanie dokumentacji projektowo-budowlanej.
W październiku 2023 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał gminie 4,8 mln zł na właściwe prace stabilizujące osuwisko, jednakże nie udało się wyłonić wykonawcy prac. To oznaczało, że samorząd nie mógł wykorzystać przyznanych środków.
9 stycznia 2024 r. do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynął ponowny wniosek burmistrza Rabki-Zdroju o udzielenie wsparcia dla robót polegających na stabilizacji osuwiska i odbudowie drogi gminnej. Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wystąpił do ministra o możliwości ponownego przyznania środków z rezerwy celowej budżetu państwa na to zadanie. W minionym tygodniu Minister Finansów przeznaczył środki na wnioskowane zadanie.
- Siła żywiołu i skutki jego działania bywają ogromne. Osuwisko, które ujawniło się na ul. Zakopiańskiej w Rabce-Zdroju, wymaga umocnienia terenu. To zabezpieczy drogę, ale też budynki położone nad nią. Co więcej, ul. Zakopiańska zlokalizowana jest nad linią kolejową Kraków-Zakopane. Zakres planowanych prac jest znaczący i znaczące jest wyzwanie. Przyznane wsparcie daje gwarancję, że prace nie będą musiały być odsuwane w czasie – podsumowuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
- Dziękuję, że znalazłem zrozumienie. Liczę, że teraz, gdy już mamy komplet dokumentów i środki na inwestycję, uda się ją zrealizować sprawnie i szybko, czego życzę i mieszkańcom, i sobie – powiedział burmistrz Leszek Świder. - Mam nadzieję, że ta inwestycja zostanie zrealizowana w bardzo krótkim czasie. Dzisiaj udało nam się podpisać umowę z wykonawcą, który bardzo szybko wejdzie na teren inwestycji. Dla nas jest to jedna z najważniejszych dróg wjazdowych do Rabki i duże utrudnienie dla mieszkańców i tych, którzy przez nasze miasto przejeżdżają. Ale to także kwestia zabezpieczenia budynków mieszkalnych znajdujących się powyżej. Mam nadzieję, że ta inwestycja zabezpieczy przed osunięciem się domy, potem drogę, a na końcu torowisko.
Przez tunel na zakopiance przejechało już 10 milionów samoch...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
