MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rabka-Zdrój jak za dawnych lat. Mieszkańcy w strojach retro wyglądali niesamowicie! Zobaczcie zdjęcia

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tam dawniej ubierali się kuracjusze w Rabce-Zdrój. To były piękne czasy...
Tam dawniej ubierali się kuracjusze w Rabce-Zdrój. To były piękne czasy... Piotr Kuczaj/UM Rabka-Zdrój
Ależ to były eleganckie czasy! Panie paradowały w eleganckich sukienkach, a panowie w garniturach i kapeluszach na głowach. Stroje typowe dla minionych czasów znów można było podziwiać w Rabce-Zdrój - za sprawą imprezy retro Dawnej Rabki Czar. W jej tracie otwarto skwer imienia Juliana Zubrzyckiego - dziedzica Rabki-Zdroju i twórcy uzdrowiska.

Jak informuje urząd miasta w Rabce, najpierw rada miejska jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania skwerowi w Parku Zdrojowym, znajdującemu się koło pomnika i fontanny "Nerka", imienia Juliana Zubrzyckiego - dziedzica Rabki-Zdroju i twórcy uzdrowiska.

Z kolei w weekend, podczas imprezy retro Dawnej Rabki Czar, pod pomnikiem Juliana Zubrzyckiego przewodniczący rady miejskiej Rafał Hajdyła, w obecności sekretarza miasta Roberta Wodziaka i radnych, przekazał uroczyście uchwałę prezes stowarzyszenia Małgorzacie Rybińskiej. Krótką prelekcję na temat Juliana Zubrzyckiego wygłosił były przewodniczący rady i przewodnik Michał Skowron. Finałem było uroczyste przecięcie wstęgi.

Julian Zubrzycki był synem Józefa Wianiawa Zubrzyckiego, który to w połowie XIX wieku nabył dobra rabczańskie. - Ważną datą w rozwoju uzdrowiska jest rok 1858, kiedy to Komisja Balneologiczna Towarzystwa Naukowego Krakowskiego przeprowadziła pierwszą analizę chemiczną solanek. Stwierdzono, iż rabczańskie solanki zawierają m.in. jod i brom, o stężeniu które stawia je na czołowym miejscu w Europie. Wyniki badań skłoniły Komisję do wystąpienia do władz austriackich z wnioskiem o otwarcie zakładu kąpielowego - informuje Centrum Informacji Turystycznej w Rabce.

- W roku 1860 zgodę na urządzenie uzdrowiska otrzymał dziedzic Rabki - Julian Zubrzycki, a rok później oczyszczono zasypane źródła „Maria”, „Rafaela”, „Krakus”, „Kazimierz” i „Helena” oraz rozpoczęto budowę tzw. Łazienek. W 1864 roku oficjalnie otwarto uzdrowisko. Centrum uzdrowiska zlokalizowano w sąsiedztwie eksploatowanych wówczas źródeł. Największą budowlą był Dom Zdrojowy, a głównym punktem zdroju kryty deptak usytuowany równolegle do „Łazienek”. W 1889 Julian Zubrzycki przekazał parcelę pod budowę kolonii dla dzieci skrofulicznych, co zapoczątkowało specjalizację Rabki jako uzdrowiska dziecięcego - informuje dalej CIT w Rabce.

Pomnik Kurierów Tatrzańskich

W zakopiańskich Kuźnicach powstaje pomnik Kurierów Tatrzańsk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska