WIDEO: Trzy Szybkie
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik nie pozwala praktycznie nic zrobić w Krakowie. Uchyla coraz więcej decyzji Rady Miasta Krakowa. Teraz przeszedł samego siebie, bo naraz uchylił aż pięć uchwał radnych Krakowa. Wojewodzie nie spodobały się m.in. uchwały dotyczące pilotażowego programu tworzenia zielonych dachów w Krakowie czy urządzenia parku Dolina Kurczaba przy ulicy Wielickiej. Co znamienne, ta ostatnia uchwała jest autorstwa PiS. Radni wytykają wojewodzie naruszenie kodeksu postępowania administracyjnego i zapowiadają skierowanie sprawy do sądu.
Radni mówią już o "szaleństwie" wojewody. Piotr Ćwik za każdy razem w ocenie prawnej podkreśla, że rada przekracza swoje kompetencje. W środę opublikował apel do radnych, w którym jest zaniepokojony "faktem, że wadliwych uchwał Rady Miasta Krakowa jest coraz więcej".
Radni nie wyciągają wniosków
"Równie niepokojące jest to, że Rada Miasta Krakowa nie wyciąga wniosków z wydawanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie rozstrzygnięć nadzorczych. W kwestionowanych dotychczas krakowskich uchwałach kierunkowych pojawia się w zasadzie taki sam błąd. To mianowicie, że Rada Miasta Krakowa formułuje względem Prezydenta Miasta Krakowa wiążące polecenia bądź kreuje zobowiązania i zleca Prezydentowi ich wykonanie, niejednokrotnie podając konkretne formy takich obligatoryjnych działań" - tłumaczy wojewoda.
Piotr Ćwik radzi radnym, aby próbowali innych metod wyrażania swoich stanowisk, np. w formie rezolucji lub apeli.
"W rozstrzygnięciach nadzorczych zwracamy uwagę na popełniane błędy i przywołujemy orzeczenia sądowe. Z jakichś powodów nie wywołuje to jednak refleksji nad procesem legislacyjnym. Chciałbym wierzyć, że nie jest to celowe działanie – ze świadomością popełnianych błędów, które wojewoda – jako organ nadzoru – będzie musiał wytknąć i unieważnić uchwały. Jeszcze raz zachęcam radnych do głębszej refleksji nad jakością podejmowanych uchwał" - dodaje wojewoda.
Prezydent popiera wojewodę
Co ciekawe, z działaniami Piotra Ćwika zgadza się Jacek Majchrowski. Jak przyznał w rozmowie z Radiem Kraków, decyzje wojewody oznaczają, że uchwały były niezgodne z prawem, a on sam dla większości z uchylonych uchwał dawał negatywne opinie prawne.
- Ja oceniałem to merytorycznie i prawnie. Prawnicy wojewody doszli do wniosku, że są aspekty prawne, powołania na wyroki sądowe. Była uchwała dotycząca in vitro. Według wstępnych kwestii było to, że wojewoda jej nie uchyli. Ona była jednak kalką z uchwały bydgoskiej. Wypowiedział się w tej sprawie sąd i uznał ją za niegodną z prawem. Wojewoda nie miał innego wyjścia - mówił prezydent w Radiu Kraków.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
