WIDEO: Trzy Szybkie
Wydarzenie było okazją do przypomnienia historii małopolskiego sanepidu, podsumowania obecnej działalności i dyskusji o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnymi służbami sanitarnymi. W uroczystej konferencji udział wzięli byli i obecni pracownicy inspekcji sanitarnej, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz małopolskich placówek medycznych.
Uroczyste spotkanie otworzył Jarosław Foremny, Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, a swoje podziękowania pracownikom sanepidu składał m.in. wojewoda małopolski Piotr Ćwik. - O działalności służb sanitarno-epidemiologicznych słychać rzadko, co oznacza, że działają one dobrze. Bardzo się cieszę z obecności na tej konferencji, która jest podsumowaniem długiej i ciekawej historii instytucji tak ważnej, bo dotyczącej zdrowia Polaków. Życzę dalszych sukcesów w realizacji stawianych sobie celów – mówił Piotr Ćwik.
Wojewoda wspólnie z Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym wręczył również odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym pracownikom sanepidu. Wyróżnione nimi zostały osoby, które swoją wieloletnią pracą przyczyniły się do rozwoju służb sanitarnych w Małopolsce.
Historia służb sanitarnych w Polsce sięga początków II Rzeczpospolitej. Już w 1917 r. wraz z organizacją służby zdrowia podjęto również działania zmierzające do utworzenia pierwszych w wolnej Polsce służb sanitarno-epidemiologicznych. Ich zwieńczeniem było powołanie do życia 21 listopada 1918 r. Państwowego Centralnego Zakładu Epidemiologicznego (przemianowanego później na Państwowy Zakład Higieny) oraz uchwalenie ustawy sanitarnej.
W latach 30-tych ub. wieku utworzono 13 filii „warszawskiego” Państwowego Zakładu Higieny, w tym tę krakowską. Od samego startu każda z nich miała trzy działy: bakteriologiczny, badania żywności i przedmiotów użytku oraz badania wody. Struktury te przerwały lata okupacji, a w latach powojennych służby odbudowywały się biorąc czynny udział w zwalczaniu wielkich epidemii np. duru brzusznego, gruźlicy oraz błonicy.
Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej wytyczone sto lat temu do dzisiaj nie straciły na aktualności, a dodatkowo pojawiły się nowe – wiążące się z zagrożeniami cywilizacyjnymi, w tym bioterroryzmem, promieniowaniem radiacyjnym, hałasem, dopalaczami czy rosnącą liczbą chorób niezakaźnych. Sanepid m.in. nadzoruje bezpieczeństwo pomieszczeń użyteczności publicznej, zakładów pracy, wody, żywności, wykonywanie szczepień i walkę z groźnymi chorobami.
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
