FLESZ - Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń
Współpraca pomiędzy krakowskimi i małopolskimi uczelniami miała do tej pory element, którego nam brakowało. Mianowicie włączenia do niej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W podpisanych dziś porozumieniach jest mowa o trzech elementach, które inicjują tę współpracę. Mam nadzieję, że z czasem obejmie również inne sfery, bo jest ona nam potrzebna
- powiedział podczas uroczystości zawarcia współpracy rektor UJ prof. Jacek Popiel, który reprezentował uniwersytet wraz z prorektorem UJ ds. rozwoju prof. Jarosławem Górniakiem.
Na mocy podpisanych porozumień współpracę z województwem małopolskim poza Uniwersytetem Jagiellońskim rozpoczęło także 9 innych krakowskich uczelni, w tym Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Ignatianum, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronka Czecha w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy oraz 4 uczelnie spoza Krakowa - Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy, jest początkiem bezprecedensowego przedsięwzięcia. Współpraca samorządu ze środowiskiem naukowym na szczeblu akademickim jest nie tylko szansą na pobudzenie aktywności gospodarczej w regionie i podniesienie jego konkurencyjności. To także kolejny krok w przygotowaniach do Forum Gospodarczego, które odbędzie się już we wrześniu w Krynicy-Zdroju - podkreślił marszałek Małopolski Witold Kozłowski.
Porozumienia zakładają m.in. wspólne działania na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju, w tym powołanie Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych. Dotyczą również ścisłej współpracy uczelni z samorządem wojewódzkim w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 r. – w tym stworzenia bazy studentów, którzy podejmą się pracy w charakterze wolontariuszy na tym wydarzeniu. Mówią także o współpracy związanej z przygotowaniami do Europejskiego Festiwalu Biegowego.
Jesteśmy w bardzo specyficznym miejscu historii i wyjątkowym czasie. Radykalnie zmienia się gospodarka - i to nie tylko z powodu pandemii.(...) Dlatego bardzo potrzebujemy takiego miejsca, gdzie środowiska gospodarcze, intelektualne, polityczne naszego regionu spotykają się i rozmawiają o sprawach ważnych, które mają charakter strategiczny i dotyczą przyszłości regionu - podkreślił prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!
