Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolbrom. Studenci Politechniki Krakowskiej wyślą do stratosfery własną sondę. Co będzie badać? [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Studenci Politechniki Krakowskiej wyślą  do stratosfery własną sondę
Studenci Politechniki Krakowskiej wyślą do stratosfery własną sondę Materiały prasowe
Studenci z Koła Naukowego Cosmo, które działa na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej, chcą 7 maja wysłać do stratosfery zbudowaną przez siebie sondę o nazwie HABSat (ang. High Altitude Balloon Satellite) – urządzenie pomiarowe do przeprowadzania eksperymentów na wysokości ok. 30 km nad powierzchnią Ziemi. Start sondy odbędzie się w Wolbromiu.

Wolbrom. Studenci Politechniki Krakowskiej wyślą do stratosfery własną sondę. Co będzie badać?

Kilka modułów sondy pozwoli na gromadzenie danych niezbędnych do bezpiecznego wysłania, a następnie odzyskania kapsuły. Dodatkowo, urządzenie umożliwi rejestrowanie informacji bezpośrednio związanych z eksperymentem – np. wykonanie obrazowania Ziemi, stratosfery czy innych charakterystycznych dla przedsięwzięcia danych. Niezwykły projekt będzie też okazją do zdobycia doświadczania i wiedzy niezbędnej do realizacji celu, którym jest budowa nanosatelity.

Stratosfera z uwagi na warunki zbliżone do kosmosu, będzie nam służyła jako poligon treningowy – mówi Filip Zyga z KN Cosmo, koordynator grupy projektowej.

Prace nad sondą z PK trwają od listopada 2021 r. Urządzenie HABSat złożone jest z kilku modułów: komputera pokładowego, zasilania oraz eksperymentu. Nad każdym z nich pracuje inny studencki zespół z Koła Naukowego Cosmo. Moduły umożliwiają zbieranie informacji meteorologicznych, wykonanie zdjęć Ziemi oraz zdjęć i wideo horyzontalnego stratosfery. Wszystkie informacje związane z lotem, a więc wysokość, prędkość wznoszenia i opadania, kierunek przemieszczenia, lokalizacja, będą rejestrowane i przekazywane przez specjalny nadajnik radiowy. To dzięki niemu młodzi naukowcy namierzą miejsce lądowania obiektu.

Jak tłumaczy Filip Zyga, lot sondy będzie realizowany w dwóch fazach – startu oraz odzysku. – Zespół startowy będzie miał za zadanie przygotować sondę z aparaturą oraz przymocować ją do balonu stratosferycznego, wypełnionego wodorem. Z kolei zespół odzysku, po wykonaniu odpowiednich prognoz, ustawi się na trasie przelotu, aby – bezpośrednio po starcie – odzyskać kapsułę – wyjaśnia student Politechniki Krakowskiej. – Po starcie uruchomiona zostanie transmisja danych z eksperymentu oraz pocztówek SSTV, które każdy radioamator będzie mógł spróbować przechwycić własnoręcznie na częstotliwości 144.500 MHz (kodowanie Scottie 1) – dodaje.

W trakcie lotu zespoły z koła Cosmo będą starały się przechwycić dane transmitowane z sondy, a następnie udostępnić je na stronie internetowej projektu habsat.pl. Dane zebrane podczas misji posłużą udoskonaleniu projektu algorytmów sztucznej inteligencji do przetwarzania zdjęć satelitarnych oraz przygotowania kolejnych wersji sond.

Niezwykły projekt będzie okazją do zdobycia doświadczenia i wiedzy niezbędnej do realizacji celu, którym jest budowa nanosatelity. Sonda w kolejnych iteracjach ma być rozbudowywana o dodatkowe funkcje i wymagania, aby zbliżyć się do pełni funkcjonalnego satelity typu CubeSat. Żacy z PK chcą, aby przyszły satelita przetwarzał dane bezpośrednio na swoim pokładzie.

Start sondy stratosferycznej Politechniki Krakowskiej został zaplanowany na najbliższą sobotę, 7 maja o godz. 12.00 w Wolbromiu (Targowisko przy ul. Armii Krajowej). Internauci będą mogli śledzić balon poprzez stronę habsat.pl. Opcja śledzenia zostanie uaktywniona tuż przed startem.

FLESZ - Przyszłość transportu kolejowego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska