Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wózkiem inwalidzkim w góry? Dlaczego nie!

Iwona Kamieńska
Dolna stacja kolejki na na Górę Parkową pozostaje niedostępna dla niepełnosprawnych osób
Dolna stacja kolejki na na Górę Parkową pozostaje niedostępna dla niepełnosprawnych osób Stanisław Śmierciak
Otworzyć Beskid Sądecki dla osób niepełnosprawnych - to cel starań burmstrzów Krynicy-Zdroju i Muszyny oraz Jerzego Kalarusa ze spółki PTTK Karpaty. Mamy czego zazdrościć Słowakom i gminom w znacznie wyższych Sudetach.

Nasi południowi sąsiedzi posiadają w Tatrach 31 kilometrów oznakowanych tras górskich przystosowanych dla osób na wózkach inwalidzkich. Pierwsze takie szlaki pojawiły się też w Karkonoszach. W Beskidzie Sądeckim są sprzyjające warunki, ale dotąd nikt ich nie wykorzystał.

- Pierwsze kroki poczyniłem doprowadzając do tego, aby kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką miała wagonik, do którego można wjechać na wózku. I taki wagonik kursuje - mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny, który wcześniej sprawował rządy w sąsiedniej Krynicy.

Wszystkie nowo budowane i remontowane hotele oraz pensjonaty muszą być pozbawione barier architektonicznych. Bez takich barier powstaną niebawem muszyńskie "Ogrody Sensoryczne". Problem stanowią jednak obiekty już istniejące, w które nikt nie inwestuje. Na przykład obie stacje kolejki linowej na Górę Parkową w Krynicy.

- Sam deptak i sanatoria są już pozbawione barier, ale schody wiodące do parku zdrojowego i do kolejki psują pozytywny efekt - przyznaje burmistrz Krynicy Dariusz Reśko. - Mam ogromną nadzieje, że nowy właściciel majątku Polskich Kolei Linowych weźmie pod uwagę jeden z naszych głównych postulatów, aby zorganizować podjazdy i udostępnić kolejkę dla osób na wózkach.

Bariery architektoniczne zauważono także w spółce PTTK Karpaty, która zarządza beskidzkimi schroniskami.

- Planujemy likwidację tych barier, w pierwszej kolejności na Jaworzynie Krynickiej i Przehybie - deklaruje Jerzy Kalarus, szef PTTK Karpaty. - Pojawią się tam podjazdy i pokój z łazienką przystosowaną dla niepełnosprawnych osób. Mam nadzieję, że podobne inwestycje uda się niebawem zrealizować w kolejnych obiektach.

Jak przyznaje Kalarus, największym wyzwaniem będą schody wewnątrz schronisk, które prowadzą do jadalni lub łazienek.

Wśród gospodarzy beskidzkiej bazy turystycznej dojrzewa pomysł otwarcia wypożyczalni pojazdów, którymi niepełnosprawni turści mogliby samodzielnie przemierzyć szlaki. Taka wypożyczalnia działa już w Karpaczu. Jest w niej np. handbike - rower napędzany siłą rąk, który poradził sobie nawet podczas wyprawy na Kilimandżaro. Dostępny w wersji szosowej lub terenowej. Inny sprzęt umożliwia inwalidom uprawianie narciarstwa - to połączenie deski snowboardowej z siedziskiem.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska