Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpadka opozycji w trakcie sejmowego głosowania. Głosami Śledzińskiej-Katarasińskiej i Tracz przyznano 2 mld zł dla TVP

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Małgorzata Tracz
Małgorzata Tracz Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Kolejna wpadka opozycji w trakcie sejmowego głosowania. W czwartek posłowie głosowali ws. przyznania mediom publicznym - TVP i Polskiemu Radiu - ok. dwóch miliardów złotych rekompensaty za brak opłat abonamentowych. Gdyby głosów (przeciwko) nie oddały posłanki Koalicji Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska i Małgorzata Tracz, nie byłoby kworum, głosowanie byłoby nieważne. - To ewidentna wpadka - ocenił Borys Budka, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. Tracz już przeprosiła.

– Takie decyzje podejmuje się dynamicznie. To nie jest jakaś strategia opracowywana w gabinetach. Widać było na sali, zobaczyliśmy że opcja rządząca nie jest w komplecie, że brakuje premiera Morawieckiego i kilkorga posłów. To widać w głosowaniach. I dlatego spróbowaliśmy. Umówiliśmy się, że gdy będzie głosowanie dwóch miliardów dla TVP oraz zmian dotyczących nieograniczonej liczby członków zarządu mediów publicznych, to wyjmiemy karty. Jeżeli udałoby się, że w głosowaniu wzięłoby udział mniej niż połowę posłów, to wówczas takiego głosowania nie ma, bo nie ma kworum. Zarządzana jest przerwa i podejrzewam, że za 10-15 minut byłoby kontynuowane posiedzenie – wyjaśniał szef klubu KO Borys Budka w Polsacie News.

- Zabrakło refleksu dwóm osobom i to osobom, które siedzą bezpośrednio z przodu, widzą jaka jest reakcja. To nie jest kwestia dyscypliny. Dyscyplina jest wtedy, kiedy kogoś zabraknie na sali, dlatego że np. nie przyszedł. Natomiast tutaj to ewidentna wpadka - ocenił, podkreślając, że gdyby plan opozycji się powiódł, to posiedzenie byłoby przerwane tylko na kilkanaście minut, po czym odbyłoby się głosowanie.

- Mamy mniejszość głosów i nie jesteśmy w stanie uchwalić niczego wbrew opcji rządzącej - podsumował Budka.

Kworum próbowały zerwać cztery klubu - KO, Lewica, PSL-Kukiz i Konfederacja.

"Podczas głosowania nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych zagłosowałam przeciw projektowi ustawy. Nie zauważyłam możliwości zablokowania ustawy przez brak uczestnictwa w głosowaniu. Niestety nie zachowałam należytej czujności. Przepraszam" - napisała na Twitterze posłanka KO, przewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz.

Czym jest kworum?

Jednym z obowiązków poselskich jest udział w głosowaniu. Aby głosowanie było ważne, niezbędne jest kworum, które przy uchwalaniu ustaw wynosi co najmniej połowę ustawowej liczby posłów – minimum 230 posłów. Do kworum nie są jednak wliczani posłowie, którzy będąc na sali, nie podjęli żadnej decyzji, czyli nie zagłosowali ani „za”, ani „przeciw”, ani „wstrzymuję się”. Warunkiem przyjęcia ustawy jest poparcie jej przez zwykłą większość posłów (za sejm.gov.pl).

To nie pierwsza wpadka opozycji w trakcie sejmowych głosowań

Pod koniec grudnia, z powodu nieobecności sporej liczby posłów Prawa i Sprawiedliwości, opozycja miała szansę na zablokowanie projektów zmian ustaw o sądach. Tyle tylko, że aż 32 posłów opozycji nie pojawiło się na głosowaniu. Wystarczyło, by dziewięciu więcej parlamentarzystów opozycji przybyło do Sejmu i projekty PiS nie zostałyby dodane do porządku obrad.

CZYTAJ WIĘCEJ: Opozycja mogła zatrzymać PiS ws. sądów, ale posłowie nie przyszli na głosowanie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wpadka opozycji w trakcie sejmowego głosowania. Głosami Śledzińskiej-Katarasińskiej i Tracz przyznano 2 mld zł dla TVP - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska