- Z pitkników można korzystać m.in. na Błoniach, w Parku Krakowskim, w Parku Czyżyny, nad Zalewem Nowohuckim oraz na niektórych placach zabaw. Aby szybko zlokalizować pitniki, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google Maps hasła pitnik miejski lub kranowianka w restauracji lub po prostu – wodopój. Woda w pitnikach jest udostępniana nieodpłatnie. Pełnia wiosny oznacza także, że jak co roku nad Zalewem Nowohuckim pojawią się również fontanny pływające. Ten spektakularny festiwal wody, światła i muzyki dostępny będzie także pod koniec kwietnia – podają pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Pływające fontanny, sterowane za pomocą konsoli z przyciskami umieszczonej na brzegu, które co 20 minut prezentują pokazy wody, światła i muzyki, cieszą się ogromnym zainteresowaniem krakowian i turystów. Pierwsze pokazy w 2024 roku zaplanowano już na przełomie kwietnia i maja, m.in. podczas długiego majowego weekendu. Natomiast od połowy czerwca wielobarwne, ruchome fontanny – będące również sposobem oczyszczania oraz napowietrzania wody - mają już działać w trybie ciągłym. W tym terminie zapowiedziano uruchomienie także wszystkich pozostałych krakowskich miejskich fontann.
Tężnie solankowe rosną w siłę. Mieszkańcy Krakowa chcą kolejnych takich obiektów
Mikroklimat tężni sprzyja profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Powietrze w takim obiekcie nasycone jest solnym aerozolem, który ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, łagodzi stany zapalne, działa kojąco na gardło i zatoki. Tężnia solankowa to także miejsce relaksu i wypoczynku.
Pierwszą krakowską tężnię otwarto w lipcu 2020 roku nad Zalewem Nowohuckim, a kilkanaście miesięcy później, w październiku 2021 roku, solankowy obiekt pojawił się nad Bagrami. W ciągu dwóch najbliższych lat w Krakowie ma przybyć jeszcze pięć budowli „z tarniny”.
Dla tężni planowanej na osiedlu Wróblowice w Swoszowicach (w strefie C uzdrowiska) rozpoczęto już prace projektowe – warte prawie 115 tys., zł - obejmujące opracowanie wielobranżowej koncepcji architektonicznej oraz dokumentacji technicznej, a także uzyskanie pozwolenia na budowę. Ten etap przedsięwzięcia, w ramach którego powstaną także plac zabaw i plenerowa siłownia, ma zakończyć jeszcze w tym roku.
Podobny harmonogram: projekt w 2024 roku, budowa w 2025 roku, przyjęto także dla wzniesienia kolejnych czterech krakowskich tężni. O takie miejsca upomnieli się sami mieszkańcy, w ramach budżetu obywatelskiego. Duże rekreacyjno-zdrowotne solankowe obiekty mają powstać: w Parku Zaczarowanej Dorożki na Prądniku Czerwonym, w parku przy ul. Banacha na Prądniku Białym oraz w rejonie ulic Witosa i Marcowej na Podgórzu Duchackim, a mały (tzw. minitężnia) na Starym Mieście, w ogrodzie przy Centrum Młodzieży na ul. Krupniczej.
Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!
