FLESZ - Co czwarty Polak był już zakażony?
Wystawa obejmuje sześć obszarów: zagadnienie cyklu ludzkiego życia i transcendencji, odniesienia do pejzażu naturalnego i urbanistycznego, dzieła abstrakcyjne powstałe z rozmaitych inspiracji problemem czasu, nawiązania do historycznych wydarzeń, odwołania do popkultury i dzieło jako proces.
- W zaproszeniu do wystawy wystosowanym do dydaktyków Wydziału Malarstwa naszej Uczelni nie zakładaliśmy żadnej sztywnej tezy. W jej miejsce została nakreślona szeroka perspektywa możliwych odniesień. Poprosiliśmy uczestników jedynie o to, by pracy malarskiej towarzyszył odautorski komentarz w dowolnej formie, np. obiektu, grafiki, tekstu, szkicu czy zdjęcia – poszerzający pole interpretacji, pokazujący źródła inspiracji czy przybliżający proces powstawania dzieła – informują kuratorzy krakowskiej wystawy.
Na kuratorski open call odpowiedziało 40 twórców. Z nadesłanych propozycji wyłoniła się wieloraka opowieść o tym, czym jest czas w doświadczeniu indywidualnym i uniwersalnym oraz na jak wiele sposobów można go postrzegać i interpretować, a także, co najważniejsze, jak zagadnienie czasu jest wpisane na stałe w malarską materię i w coś tak nieuchwytnego jak „malarska wrażliwość”.
- Wszystkie z wymienionych części wystawy z całą pewnością nie wyczerpują możliwych ścieżek interpretacyjnych związanych z problemem czasu, ale na pewno składają się na niezwykle bogaty pod względem formalnym i znaczeniowym wielogłos. Jego wariantowość i względność wpisana jest nieuchronnie w koncepcję krakowskiego pokazu – wyjaśniają kuratorzy.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace: Karola Babicza, Piotra Błażejewskiego, Marty Borgosz, Adama Chmielowca, Jacka Dłużewskiego, Waldemara Graczyka, Marceliny Groń, Jarosława Grulkowskiego, Łukasza Huculaka, Marka Jakubka, Jacka Jarczewskiego, Pawła Jarodzkiego, Wojciecha Kaniowski, Dilay Kocogullari, Anna Kołodziejczyk, Stanisław R. Kortyka, Anna Marii Kramma, Mariana Waldemara Kuczmy, Marka Kuliga, Pawła Lewandowskiego-Palle, Wojciecha Lupy, Darii Mileckiej, Kamili Moskowczenko, Zdzisława Nitki, Joanny Nowińskiej, Jarosława Pabicha-Szmyta, Przemka Pintala, Marleny Promnej, Alicji Pruchniewicz, Wojciecha Pukocza, Bartosza Radziszewskiego, Andrzeja Rafałowicza, Patrycji Sap, Michała Sikorskiego, Krzysztofa Skarbka, Anny Kowalskiej-Szewczyk, Marty Szymczakowskiej, Piotra Tyszkowskiego, Krzysztofa Wałaszka, Mariana Wołczuka.
„O czasie” - wystawa dydaktyków Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – potrwa od 9 kwietnia do 3 maja w Białej Galerii Centrum. Wernisaż online - 9 kwietnia (piątek), g. 18.00, Facebook NCK
- Uważajcie na świąteczny makowiec! Wydano pilne ostrzeżenie!
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Na Kasprowym Wierchu pusto jak nigdy. Turystów brak. A widoki olśniewające!
- Płace w Krakowie: w których branżach zarabia się najlepiej, a w których najgorzej?
