https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla Aksamu z Polskiej Strefy Inwestycyjnej pozwala firmie na szybki rozwój po pożarze z lipca 2024 roku

Jerzy Zaborski
Adam Klęczar, szef Aksamu, szybko wyprowadza firmę na prostą po pożarze z lipca 2024 roku
Adam Klęczar, szef Aksamu, szybko wyprowadza firmę na prostą po pożarze z lipca 2024 roku Jerzy Zaborski
Aksam, producent przekąsek słonych z Malca, szybko staje na nogi po pożarze z lipca 2024 roku. Firma stawia na rozwój. Na horyzoncie są nowe inwestycje, których wartość przekracza 80 milionów złotych. Otrzymają one wsparcie z Polskiej Strefy Inwestycji za pośrednictwem Krakowskiego Parku Technologicznego.

Nowa inwestycja obejmuje rozbudowę zaplecza magazynowego, modernizację i automatyzację linii produkcyjnych oraz zakup nowoczesnych środków transportu. Na tym jednak nie koniec - firma wdroży również innowacyjne rozwiązania cyfrowe do kontroli produkcji, które pozwolą podnieść standardy jakości i bezpieczeństwa.

Modernizacja dotyczyć będzie trzech kluczowych lokalizacji zakładu - Malca, Osieka i Witkowic - tworząc spójną i nowoczesną infrastrukturę produkcyjną, która pozwoli sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

- Odbudowa zakładu to duże obciążenie, zwłaszcza że wiele działań musimy zrealizować w krótkim czasie. Dlatego wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji ma dla nas ogromne znaczenie - podkreśla Adam Klęczar, szef Aksamu.

Aksam już po raz trzeci otrzymał wsparcie z PSI. Po raz pierwszy złożył wniosek w 2023 roku. Kolejny, w 2024, był złożony po pożarze w firmie. Z kolei obecny ma zapewnić rozwój w ciągu najbliższych kilku lat. W Aksamie nie ukrywają, że to duża pomoc w rozwoju firmy, choć musi i tak musi najpierw wyłożyć swoją gotówkę na inwestycje. Dopiero po rozpoczęciu produkcji zakład może liczyć na ulgi w płaceniu podatku dochodowego.

W Aksamie szybko powstają nowe linie produkcyjne
W Aksamie szybko powstają nowe linie produkcyjne
Jerzy Zaborski

- Zakończenie inwestycji w ramach trzech złożonych przez nas projektów planowane jest na 2027 rok, oczywiście nie wszystkich w jednym terminie. Będą się rozkładać w czasie co kilka miesięcy – wyjawia Adam Klęczar.

Dzięki nowym inwestycjom, firma nie tylko umocni swoją pozycję lidera wśród producentów słonych przekąsek, ale również wyznaczy nowe standardy w branży.

- Aksam to przykład przedsiębiorstwa łączącego rozwój gospodarczy z odpowiedzialnością społeczną. Ich historia pokazuje, że warto wspierać firmy, które - mimo przeciwności - potrafią nie tylko się podnieść, ale i wznieść jeszcze wyżej – mówi Andrzej Kulig, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

Przypomnijmy, że Aksam zyskał wielką sympatię Polaków po tym, jak Adam Klęczar kilka dni po pożarze zadeklarował, że nie tylko zwolni żadnego pracownika, ale każdy dostanie pełne wynagrodzenie, choć ze względu na mniejsze zapotrzebowanie rąk do pracy, trzeba było wprowadzić rotacyjny system pracy. Mówiąc prościej, pracownicy mieli zatrudnienie przez pół miesiąca, a potem robili miejsce innym, którzy wcześniej przymusowo odpoczywali.

- Zaraz po pożarze powiedziałem, że wyjdziemy z tego wypadku mocniejsi i konsekwentnie realizujemy to zadanie. Rozwój naszej firmy przekłada się na coraz lepsze nastroje nie tylko w najbliższej okolicy, ale całej gminie – podkreśla szef Aksamu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Stabilizacja na GPW przed kluczowymi wynikami w USA

Stabilizacja na GPW przed kluczowymi wynikami w USA

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska