https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych i akcja Znicz. Gdzie możesz natknąć się na policyjną kontrolę na drodze

RED
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Które trasy w okresie Wszystkich Świętych są częściej kontrolowane przez policję? Jaka kategoria dróg jest w tym czasie najbardziej kolizyjna? Na postawie danych z systemu Yanosik można wytypować takie drogi. W Małopolsce najbardziej prawdopodobne jest spotkanie z policyjną drogówka na zakopiance między Rabką a Zakopanem (droga nr 47) i drodze wojewódzkiej 776 Kraków – Proszowice.

FLESZ - Już 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych. Co warto wiedzieć o tym dniu?

Od wielu lat w okresie Wszystkich Świętych rusza akcja Znicz. Według statystyk policji w poprzednim roku w ciągu pięciu dni wzmożonego odwiedzania cmentarzy doszło do 425 wypadków drogowych, w których zginęło 57 osób, a 528 zostały ciężko rannych.

- Yanosik to system wzajemnego informowania się kierowców o aktualnych zdarzeniach na drodze. Wśród zgłoszeń pojawiają się powiadomienia m.in. o wypadkach, remontach czy o kontrolach prędkości. Autentyczność tych ostrzeżeń weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego zgłoszenia. Dzięki takim informacjom kierowca z wyprzedzeniem może przygotować się do odpowiednich manewrów zwiększając tym samym bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego - mówi Julia Rachwalska z Yanosika.

Gdzie natkniesz się na drogówkę

Posiadając tego typu anonimowe dane, specjaliści systemu Yanosik postanowili przyjrzeć się sytuacji drogowej w okresie zeszłorocznych Wszystkich Świętych i dokonać prognozy na nadchodzący długi weekend. Pod lupę trafiły kontrole policji.

- Na wstępie sprawdziliśmy, na drogach jakich kategorii policja koncentruje swoje działania. Porównaliśmy zgłoszenia w okresie Wszystkich Świętych i zestawiliśmy je z notyfikacjami dodawanymi podczas zwykłych weekendów. Okazało się, że podczas akcji Znicz policja znacznie zwiększa swoje działania na drogach niższej kategorii –komentuje Julia Rachwalska. - Na drogach wojewódzkich odnotowaliśmy wzrost zgłoszeń dotyczących kontroli o 21 proc., powiatowych o 28 proc, natomiast na gminnych o 30 proc. Wśród dróg krajowych sytuacja związana z kontrolami prędkości jest taka sama jak podczas standardowego weekendu – wylicza Rachwalska.

Z danych systemu Yanosik wynika, że w okresie Wszystkich Świętych oprócz kontroli prędkości na drogach powiatowych i gminnych zwiększa się również liczba kolizji. Analogicznie to wzrost o 20 proc. i 18 proc. Jedynie na drogach wojewódzkich kolizyjność spada o 5 proc. Większa liczba wypadków zdarza się także na drogach ekspresowych.

Policja apeluje

W tym roku akcja „Znicz” rozpocznie się 31 października i potrwa do 3 listopada. Codziennie około 5 tysięcy funkcjonariuszy ruchu drogowego będzie patrolowało trasy w całej Polsce. W szczególności będą zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz sprawdzać stan trzeźwości kierujących pojazdami. „Pamiętajmy, że nieprzestrzeganie przepisów oraz nadmierna prędkość to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki” - apeluje policja
 
Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo i porządek zarówno na głównych trasach, jak i drogach dojazdowych do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień możemy spodziewać się kierowania ruchem przez funkcjonariuszy. W związku z tym, że w okolicach wielu cmentarzy czasowo zmieniana jest organizacja ruchu, policjanci będą informować o przewidywanych utrudnieniach, zalecanych objazdach i wyznaczonych parkingach. Duży nacisk położą na działania zapobiegawcze. Wspólne z innymi służbami patrole policyjne mają przypominać kierowcom i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego o właściwym zachowaniu.
 
„Kierowcy powinni pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym pogorszeniu ulegają warunki atmosferyczne. To w połączeniu ze wzrostem natężenia ruchu utrudnia poruszanie się kierowcom. Mgła i padający deszcz często ograniczają nam widoczność i wydłużają czas reakcji na zagrożenie na drodze. Dostosujmy więc prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży” - przypomina policja.

Weź odblask

 
Również piesi, którzy są szczególnie narażeni na udział w zdarzeniach drogowych, powinni zadbać o własne bezpieczeństwo. Przechodzenie przez jezdnię jest dozwolone tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub wyznaczonych w tym okresie miejscach.

„W porze wieczorowo-nocnej, poruszając się po drodze słabo oświetlonej, używajmy elementów odblaskowych. Odblaski sprawią, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to bardziej bezpieczni” - apelują policjanci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

trzymajmy się z Yanosikem, nie zginiemy i unikniemy mandatu

G
Gość

wkurza mnie jak ktoś mówi, że jak jadę z Yanosikem to sobie pozwalam na wuj wie jaką prędkość....można jechać normalnie i nie zbierać mandatów

G
Gość

Mogli y wreszcie przestać kontrolować szybkościm9zwłaszcza tak masowo) i odbierać prawka, natomiast powinni wreszcie zacząć wlepiać mandaty nieostrożnym pieszym i rowerzystom. Powolna jazda - czyli taka, jaka jest oficjalnie dopuszczalna na obszarze zabudowanym, to wzrost emisji spalin, a więc ofiar SMOGU. Czas skończyć z odbieraniem "prawka" za samo przekroczenie szybkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym (zwłaszcza, gdy nie towarzyszy temu coś poważniejszego, np. przejazd na czerwonym świetle, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, ta szybkość nie jest przejazdem przez skrzyżowanie), natomiast dla pieszych powinny być często wlepiane 500-zlotowe mandaty.

S
SpirytusSanktuarium

A ja mam na yanosiku średnią 3.4 :lol:?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska