Ogród Świateł krakowianie mają okazję odwiedzać już od kilku lat. Jest on okazją na przeniesienie się do świetlistego bajkowego świata. Tym razem Wonderful Lighting - organizator Ogrodu Świateł - zaprasza do niezwykłej podróży z Krakowa do Nibylandii - aby z Piotrusiem Panem, Dzwoneczkiem i kapitanem Hakiem przeżyć niezwykłą przygodę. Ogrody świateł można oglądać także w innych miastach. Postanowiliśmy zapytać organizatorów, skąd pomysł na stworzenie takich bajkowych miejsc?
- Pomysł na stworzenie Ogrodu Świateł dla polskiej publiczności zrodził się w nas kilka lat temu, podczas podróży po krajach, gdzie takie eventy cieszą się dużą popularnością. Jako twórcy Ogrodu Świateł chcemy zbliżać do siebie ludzi i za pomocą światła opowiadać im wspaniałe historie - wyjaśnia Kamil Łaszcz z Wonderful Lighting. - Wszyscy uwielbiamy historie z morałem, a Ogród Świateł, którego motywem przewodnim są znane i uwielbiane bajki, zrodził się z naszej fascynacji światłem oraz chęci stworzenia kreatywnej przestrzeni do spędzania czasu dla przyjaciół i ich rodzin - dodaje.
Kamil Łaszcz podkreśla, że Ogród Świateł jest miejscem stworzonym dla każdego - od najmłodszych członków rodziny, przez instagramerów, blogerów aż do seniorów. I zaznacza, że w tej przestrzeni każdy znajdzie swój kawałek magii.
- Ogrody Świateł to nie tylko lampiony, ale też mnóstwo widowiskowych atrakcji multimedialnych i pokazów laserowych. Oprócz tego myślę, że każdy dorosły z chęcią cofnie się w czasie i choć na chwile wróci do swojego dzieciństwa - mówi.
Jak wygląda Ogród Świateł przygotowany przez zespół Wonderful Lighting
W ogrodzie można znaleźć między innymi 30 instalacji świetlnych, a także atrakcje multimedialne, takie jak fotogeniczne tunele świetlne, pokazy laserowe z oprawą dźwiękową czy choinka multimedialna, na którą składa się 30 tyś świateł LED.
Odwiedzający mogą wziąć udział także w grze, która polega na rozwiązywaniu zagadek związanych z bajką. Gra uruchamiana jest dzięki dedykowanej aplikacji, którą uczestnicy mogą pobrać na swoje smartfony. W grze znajdują się pytania z odpowiedziami a,b,c. Przy każdym z pytań przedstawiona jest świetlna scenka z bajki dzięki, której najmłodsi uczestnicy mogą czerpać podpowiedzi. Głównym celem gry jest lepsze poznanie charakterów bohaterów bajki, a także jej historii. Na tych, którzy zdecydują się wziąć udział w grze, czekać będą niespodzianki i nagrody.
Lampiony, które można zobaczyć w ogrodzie - a które przedstawiają wybrane sceny bajki - składają się ze stalowych konstrukcji ze światłem w środku i pokryte są jedwabnym materiałem. Lampiony w procesie tworzenia na końcu są odpowiednio malowane na wybrane kolory, aby nadać wyjątkowych barw postaciom i przedmiotom. Elementy dekoracyjne stanowią natomiast aluminiowe konstrukcje ze światłem led różnego rodzaju, które czasami wypełniane są matami z łańcuchów choinkowych.
- Realizacja jednego Ogrodu Świateł to ogromne przedsięwzięcie, przy którym nieustannie pracujemy, ulepszamy, ucząc się też na własnych błędach i wyciągając odpowiednie wnioski. Stworzenie jednej indywidualnej wystawy trwa ok. 12 miesięcy zaczynając od koncepcji, projektów aż do produkcji świetlnych figur i dekoracji - mówi Kamil Łaszcz.
Dodatkowo organizator zaznaczył, że cały proces wymaga wiele zaangażowania, przez co na stałe w firmie pracuje około 20 osób, natomiast w sezonie - liczba wzrasta nawet do 100 osób.
Ogrody Świateł dla wzbudzenia poczucia wspólnoty i jedności
Organizatorzy zdradzają także, że podstawowym celem ogrodów świateł jest wzbudzenie poczucia wspólnoty i jedności. - W dzisiejszych czasach potrzeba ponownego zbliżenia do siebie wydaje się bardziej istotna niż kiedykolwiek. Nasz cel jest jasny - wzbudzić poczucie wspólnoty i wywołać mnóstwo dobrych, ciepłych emocji. Jeśli tego właśnie potrzebujesz to zapraszamy nawet codziennie - mówi nam Łaszcz.
Organizatorzy zdradzają także, że już trwają prace nad kolejnymi projektami Ogrodów Świateł, nie podają jednak szczegółów - bo jak sami informują - projekty są jeszcze tajemnicą.
Konkurs i zwycięski projekt dinozaura pływającego pod wodą
Podczas naszego spaceru w ogrodzie świateł mieliśmy okazję zobaczyć także, niezwykłą realizację, która powstała dzięki przeprowadzonemu w ubiegłym roku konkursie. Ideą konkursu było to, aby wspólnie z uczestnikami tworzyć ogrody świateł. Organizatorzy zachęcili dzieci, aby te narysowały swojego przyjaciela. W konkursie udział wzięła miedzy innymi Zuzia, której zwycięski obrazek przedstawiający dinozaura pływającego pod wodą przybrał fizyczną postać lampionu. Zuzia jako zwyciężczyni otrzymała także nagrodę w formie biletu VIP. Konkurs ma pojawić się także w tym roku, a o jego szczegółach organizatorzy będą jeszcze informować.
Gdzie i kiedy będzie można zobaczyć "Ogród Świateł"?
Ogród Świateł znajduje się w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema, przy Alei Pokoju 68. Ci którzy zdecydują się przyjechać samochodem, będą mogli skorzystać z parkingu przy centrum handlowym M1. Natomiast Ci którzy jako środek transportu wybiorą komunikację miejską - na miejsce dojadą tramwajami 1, 14 oraz 22.
Bilety będzie można nabyć w kasach na miejscu, a ich ceny - w zależności od dnia tygodnia - będą wahać się od 33 do 39 zł.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
Reakcja rynku pracy na inflację
