- No nie. Muszę przyznać, że nawet potocznie bardzo rzadko używa się sformułowania "rada sejmiku" - przyznaje. - Są radni sejmiku, jest sejmik województwa, ale rady sejmiku nie ma - tłumaczy. - Ja kandyduję do sejmiku województwa małopolskiego - dorzuca.
Zobacz także: Święto Niepodległości w Krakowie: zmiana rozkładów jazdy
Renata Godyń-Swędzioł przypomina, że w poprzednich wyborach na swoich plakatach miała identyczne sformułowanie. - To jest skrót myślowy - wyjaśnia. - Przecież sejmik województwa składa się z radnych, którzy podejmują ważne decyzje dla całej Małopolski. Moi wyborcy doskonale wiedzą, o co chodzi - mówi.
Czy przez cztery lata pracy w sejmiku nie zorientowała się, jak naprawdę się nazywa ciało, w którym zasiada? - Proszę nie być złośliwym. Dla mnie to drobiazg - mówi Renata Godyń-Swędzioł. Zajmuję się ważnymi dla mieszkańców Krakowa i Małopolski sprawami zdrowia i tylko ta praca się dla mnie liczy. Nie wiem, czy to aż tak bardzo rażący błąd. Przez cztery lata pracowałam uczciwie i z zaangażowaniem jako przewodnicząca komisji ochrony zdrowia. Proszę nie oceniać mnie tylko po napisie na wyborczym plakacie - broni się radna PiS.
Prof. Jan Miodek, wybitny językoznawca, uważa jednak, że sformułowanie "rada sejmiku" nie powinno się pojawiać w oficjalnych dokumentach i ogłoszeniach.
- Można je potraktować jako kolokwializm, ale stosowanie kolokwializmu w innej niż potoczna formie wypowiedzi jest błędem językowym. Sam sejmik jest oczywiście zgromadzeniem, które coś radzi, ale określenia "rada sejmiku" radziłbym nie używać - mówi językoznawca.
Krzysztof Sakowski
Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na prezydenta Krakowa
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**Ukradł kartę bankomatową z portfela i wypłacił całą kasęMaciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu
A może to Ciebie szukamy? Zostań**miss internetu**województwa małopolskiego