Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. Gigantyczne zainteresowanie wyborami. Tysiące ludzi dopisuje się do spisu i stara się o zaświadczenia

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Kolejki pod urzędami. Mieszkańcy chcą m.in. zaświadczenia o prawie do głosowania
Kolejki pod urzędami. Mieszkańcy chcą m.in. zaświadczenia o prawie do głosowania andrzej banas / polska press
Tłumy stojące w kolejkach do urzędu, mieszkańcy informujący o problemach z dostaniem zaświadczenia o prawie do udziału w wyborach - to wszystko pokazuje, jak gigantyczne jest zainteresowanie mieszkańców, aby wziąć udział w II turze wyborów prezydenckich. W Krakowie, na I i II turę, do tej pory do spisu wyborców dopisało się ponad 44 tys. osób. To absolutny rekord.

FLESZ - Kto wygra drugą turę?

Frekwencja w I turze wyborów prezydenckich była wysoka i wyniosła ponad 64 proc. Wszystko wskazuje na to, że w II turze może być jeszcze większe. Wskazuje chociażby na to przykład Krakowa, gdzie zainteresowanie mieszkańców udziałem w elekcji jest bardzo duże.

- Zainteresowanie jest bardzo duże. Dziennie, w Krakowie, wydawanych jest ok. 1200 zaświadczeń (o prawie do głosowania - red.), do tego dochodzi ok. 2000 osób dziennie dopisywanych do spisu wyborców i ok. 150 osób dopisywanych codziennie do rejestru wyborców. Łącznie w Krakowie (stan na 6 lipca) na obie tury wyborów mamy dopisanych do rejestru 2465 osób, do spisu 44664, wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania 8826, przyjętych zawiadomień z innych gmin 29904 - wylicza Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Tak duże zainteresowanie powoduje, że niektórzy mają problemy z uzyskaniem np. zaświadczenia o prawie do głosowania. - Mam się udać do Urzędu Miasta przy ul. Wielickiej, jednak wg informacji ze strony UM muszę się umówić na wizytę. Najbliższy wolny termin w UM jest na 13.07. To już jakby po wyborach - napisała do nas Pani Anna.

Pytamy zatem urzędników, czy taki problem można jakoś rozwiązać. - Od 1 lipca nie ma konieczności umawiania się na konkretny termin do urzędu, aby załatwić sprawę, w tym sprawę wyborczą. Każdy zainteresowany pobraniem zaświadczenia o prawie do głosowania może przyjść w godz. od 7.40 do 15 i pobrać zaświadczenie. Do spisu wyborców można się dopisać do 7 lipca - poprzez e-puap albo przychodząc osobiście do danego urzędu gminy - dodaje Dariusz Nowak.

Urzędnicy zapewniają, że w obsługę spraw wyborczych w Krakowie zaangażowana jest maksymalna ilość pracowników. - Od dawna apelujemy w komunikatach UMK, aby spraw wyborczych nie zostawiać na ostatnią chwilę - mówi Dariusz Nowak.

Przed I turą wyborów prezydenckich do UMK wpłynęło ponad 37 tys. wniosków o dopisanie do spisu wyborców. Poprzednie wybory parlamentarne były oceniane jako rekordowe, a wniosków takich było wtedy 25 tys.

Oprócz tego przed I turą do rejestru wyborców dopisały się 1993 osoby, zaświadczenia o prawie do głosowania pobrało 3471 osób, a zawiadomienia z gmin i konsulatów 20 tys. 449 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska