https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Europarlamentu 2019. Debata wyborcza w Krakowie. Starcie liderów list w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Piotr Ogórek
Debata wyborcza na Auditorium Maximum UJ
Debata wyborcza na Auditorium Maximum UJ Piotr Ogórek
W środę w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego o godzinie 11 rozpoczęła się debata wyborcza kandydatów do Parlamentu Europejskiego startujących z okręgu nr 10 obejmującego Małopolskę i Świętokrzyskie. W debacie wzięli udział kandydaci Wiosny - Maciej Gdula i Lilija Twardosz, Koalicji Europejskiej - Róża Thun, Adam Jarubas i Andrzej Szejna, Kukiz'15 - Paweł Kukiz-Szczuciński i Bawer Aondo-Akaa. Na zaproszenie w debacie nie odpowiedziało Prawo i Sprawiedliwość. Do debaty zaproszono te ugrupowania, które z uśrednionych sondaży za marzec i kwiecień mają szansę na wprowadzenie swoich kandydatów do PE.

Debatę zorganizował Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, a debatę moderował dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, prof. Zdzisław Mach. W debacie nie wziął też udział Andrzej Szejna, który się spóźnił.

Pierwsze pytanie, na które odpowiadali kandydaci, dotyczyło tego, czym będą się zajmować w PE, jeśli się do niego dostaną oraz dlaczego kandydują.

Lilija Twardosz odpowiedziała pytaniem, czy "wobec narastającego prawicowego populizmu będziemy z nim walczyć, czy schowamy głowę w piasek, czy Europa będzie konserwatywna, czy nowoczesna". Jak podkreślała, z populizmem trzeba walczyć, a Europa powinna zmierzać ku nowoczesności.

- Polska z centrum decyzyjnego w UE zeszła na margines. Kandyduję do PE, bo się na to nie godzę, musimy być w centrum UE, musimy być budowniczymi UE - powiedziała Róża Thun. - Nie możemy pozwolić rozrywać się nacjonalistom. Polska musi powrócić do roli najbardziej wpływowych państw UE. Potrzebujemy do tego wspólnego rynku, dbania o konsumentów i jakość towarów. O to dbamy, tym się zajmuję ja - przekonywała europosłanka Platformy Obywatelskiej.

Paweł Kukiz-Szczuciński zaznaczył, że nie jest zawodowym politykiem, tylko lekarzem. - Trzymam się swoich kompetencji i tego chciałbym się trzymać w PE. Zajmuje się pediatrią i psychiatrią dziecięcą, a także międzynarodową pracą wolontaryjną. Mandat PE chciałbym wykorzystać konkretnie, jeśli np. staram się o operację dziecka w Bejrucie, to jako europoseł będę miał ku temu łatwiejszą drogę - mówił kandydat z listy Kukiz'15. Oprócz tego zapowiedział, że chciałby lepszego lokowania środków unijnych, np. w celu lepszego wykrywania nowotworów u dzieci.

Adam Jarubas, kandydat PSL z listy KE, podkreślił, że startuje z szerokiej listy koalicyjnej, bo taka jest Europa – różnorodna. - Potrzebujemy pracy ponad podziałami, której brakuje zwłaszcza w Polsce. Pracowałem, zarządzając regionem (świętokrzyskie – red.), więc decentralizacja jest mi bliska i ku temu chcę dążyć - podkreślił.

Maciej Gdula zaznaczył, że UE jest w trudnej sytuacji. - Mamy ruchy populistyczne, które mówią, że UE jest problemem. Ja jednak bardziej się boję, że większość będzie traktowała UE jako pewnik i będzie obojętna, bo uważają, że Unia i tak przetrwa. UE potrzebuje jednak zmiany. Wiosna jest na to odpowiedzią. Europejczycy muszą poczuć, że UE rozwiązuje ich codzienne problemy, ale także jest jedyną sensowną odpowiedzi na zmiany w świecie. Chcemy m.in. przyznać Erasmusa nie tylko tym, którzy się uczą, ale i tym którzy pracują, żeby mogli się rozwijać i dokształcać. Chcemy Europejskiej Karty Kobiet i wspólnego paszportu - mówił kandydat Wiosny.

Bawer Aondo-Akaa podkreślił, że chciałby się zająć "powrotem UE do ich założycieli i wartości Schumanna czy Adenauera". - Chciałbym się zająć aktywnością zawodową osób z niepełnosprawnością, żeby były traktowane na równi z pełnosprawnymi, bo o to ciągle trzeba walczyć i zabiegać - zaznaczył działacz Prawicy RP.

WIDEO: Jak radzić sobie z nieuczciwym kolegą z pracy?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. Walczy o reparacje dla naszego kraju za zniszczenia w czasie II wojny światowej. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD. Teraz przecież wychodzi na jaw jak za PO przyzwalano na wyłudzanie VAT. Tak wyglądały ich rządy że mieliśmy najdroższe stadiony i autostrady w europie. Na dodatek ta "opozycja" chce sparaliżować państwo wzniecając niepokoje np strajki nauczycieli lub wykorzystując do tego osoby niepełnosprawne. Pamietacie jak za rządów SLD i PO było dwu cyfrowe bezrobocie? Chcecie aby to wróciło? Mało tego członkowie koalicji europejskiej popierają ACTA 2. Na ludzi od Korwina też radzę uważać bo są prorosyjscy. Tu mówią że są za wolnym rynkiem, a z kolei popierają Putina, który z kolei popiera Maduro skrajnego komuniste z Wenezueli. Dziwna mieszanka
G
Gość
Kapitalna logia, zapraszamy partie, która w sondażach są nad progiem. Żenada... Mamy 6komitetów, które mają listy w całym kraju. A tutaj jakaś paranoja, po 2osoby z tych samych komitetów, za to brak Lewicy Razem i Konfederacji. To jest cała wasza demokracja. Jak widać fajnie się krzyczy i skacze, że niby broni się demokracji, jak przychodzi co do czego, to okazuje się, że to były tylko puste słowa. Żenada.
a
adamk
niezaproszenie np. Konfederacji jest to czyste polityczne świństwo... powinienem napisać skurwysyństwo, ale to byłaby chyba mowa nienawiści, tak?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska