https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne. Jak zostać członkiem obwodowej komisji

Grzegorz Skowron
Komitety rejestrują kandydatów na posłów i senatorów, a chcący dorobić sobie przy wyborach już powinni myśleć o tym, jak zapewnić sobie miejsce w obwodowej komisji wyborczej, która będzie przeprowadzać wybory, a później liczyć głosy. A pracując przy wyborach można zarobić kilkaset złotych.

Obwodowe komisje wyborcze muszą być powołane do 23 września, ale kandydatów do nich można zgłaszać tylko do 13 września.

Gdzie się zgłosić?

Krajowe Biuro Wyborcze przypomina też, że wyborca, który chce zaangażować się w pracę obwodowej komisji wyborczej w związku z wyborami do Sejmu i Senatu, powinien zgłosić się do właściwego komitetu wyborczego lub urzędu gminy.

Warto pamiętać, że kandydat na członka obwodowej komisji wyborczej musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i może zostać zgłoszony do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje.

Samo zgłoszenie nie gwarantuje pracy przy wyborach. Jeśli chętnych będzie więcej niż miejsc w komisjach, składy komisji zostaną wybrane w drodze losowania.

PKW ostrzega

Krajowe Biuro Wyborcze zaleca ostrożność w udostępnianiu danych osobowych nieznanym podmiotom. W internecie pojawiły się bowiem strony zbierające takie dane.

„W związku z licznymi pytaniami ze strony wyborców informujemy, że PKW ani KBW nie udziela patronatu stronom internetowym, zbierającym dane osobowe kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Chodzi o serwisy, takie jak na przykład https://komisjepraca.pl „ - czytamy w ostrzeżeniu opublikowanym przez PKW i KBW.

Ile można zarobić

O wysokości diet dla przewodniczących, zastępców przewodniczących oraz członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP, w wyborach Prezydenta RP oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała przed majowymi eurowyborami.

Wtedy z 200 do 500 złotych PKW podniosła diety dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych. Zastępcy przewodniczących dostaną 400 złotych (wcześniej: 180 zł), a członkowie tych komisji - 350 zł (wcześniej: 160 zł).

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czlonek
za nich jusci mysla inni, a jak nad urnami zakombinuja to i zarobek znaczny bedzie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska