– Obecne władze Krakowa z niewiadomych powodów opierają się trendowi otwierania miasta na rzekę – zauważa Łukasz Gibała. – To dla mnie niezrozumiałe. Jeśli uda mi się przekonać mieszkańców do mojej wizji Krakowa i zwyciężę w najbliższych wyborach, nie tylko wydłużymy i zmodernizujemy Bulwary Wiślane, ale też na całej długości wyposażymy w elementy małej architektury, takie jak oświetlenie, dodatkowe ławki, leżaki, stoliki do szachów czy place zabaw dla dzieci. Dzięki temu Krakowianie zyskają zupełnie nowe, atrakcyjne miejsce rekreacji i odpoczynku nad rzeką, która już zbyt długo była w tej kwestii zaniedbywana – przekonuje Gibała.
O tym, jak mogą wyglądać odnowione Bulwary w wizji Gibały, można się przekonać samemu podczas wirtualnego spaceru po nich. Wszyscy mieszkańcy Krakowa w pogodne dni robocze, od 1 do 12 października w godzinach 12-18, mogą odwiedzić namiot przy Moście Dębnickim od strony Jubilata i bezpłatnie skorzystać ze specjalnych gogli, za pomocą których „przeniosą się” do wirtualnego świata.
– Jesteśmy zdania, że nie wolno niszczyć Bulwarów nieprzemyślanymi pomnikami, jak chce to robić Jacek Majchrowski, albo otwieraniem możliwości zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, czym skutkować będą propozycje kandydatki PiS – komentuje Łukasz Maślona, ekspert Gibały w zakresie zieleni i czystego powietrza, a także kandydat do Rady Miasta Krakowa.
Maślona zwraca uwagę na fakt, że zaprezentowana w ubiegłym tygodniu przez Małgorzatę Wasserman koncepcja zmiany Bulwarów Wiślanych, jego zdaniem wydumana i nierealistyczna, będzie wymagała nowelizowania planów zagospodarowania przestrzennego. A to wiąże się z ryzykiem ich zmian w taki sposób, żeby „przy okazji” umożliwić deweloperom zabudowę terenów nad Wisłą. – Na to nie ma naszej zgody. Bulwary muszą pozostać zielone i mają służyć przede wszystkim mieszkańcom – argumentuje Łukasz Maślona.
W pierwszej edycji wirtualnych spacerów Łukasz Gibała prezentował mieszkańcom Nowej Huty odnowioną Aleję Róż, a podczas kolejnej - wizualizację Rynku Krowoderskiego, który w przypadku wygranych przez Gibałę wyborów zostanie utworzony u zbiegu ul. Królewskiej z al. Kijowską.
Program rewitalizacji za 40 mln zł
- przedłużenie Bulwarów na zachód do Bodzowa i na wschód do Lasku Łęgowskiego, po obu stronach Wisły; oznacza to, że docelowa łączna długość Bulwarów wyniesie 30 km (obecna długość Bulwarów: 6,5 km);
- poszerzenie Bulwarów do 8 metrów (obecna średnia szerokość Bulwarów: 4,5 m);
- wymianę nawierzchni na całej długości istniejących Bulwarów;
- umiejscowienie na całej długości nowych Bulwarów ławek i latarni (co 100 m – co oznacza 300 ławek i latarni; dla uproszczenia w wyliczeniach uwzględniamy pełną ich liczbę, mimo że Bulwary są już częściowo oświetlone);
- stworzenie co 3 km punktów z infrastrukturą rekreacyjną; będą to naprzemiennie dwa rodzaje punktów: siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa (5 miejsc) tory do boule i stoliki do szachów (5 miejsc).
Łukasz Gibała powyższy zakres rewitalizacji oszacował na ponad 40 mln zł.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
