- Walory, które daje rzeka Wisła, są przez Kraków źle wykorzystywane. Chciałabym uczynić z nich atrakcję i atut miasta. Stąd moja propozycja, by na poważnie odwrócić Kraków do Wisły - powiedziała Małgorzata Wassermann, podkreślając, że tereny wzdłuż rzeki powinny służyć mieszkańcom, a nie prywatnym inwestorom.
Wassermann przypomina, że plany zagospodarowania Bulwarów Wiślanych zakładają powstanie w kilku punktach 8-10 ogólnodostępnych plaż i nowoczesnych basenów, z punktami gastronomicznymi, strefą relaksu, placem zabaw i stolikami do gry w szachy. Pierwszy kompleks miałby powstać już w przyszłym roku. Ale na razie nic się w tym kierunku nie dzieje.
- Bulwary w wydaniu Jacka Majchrowskiego są nudne, martwe i niebezpieczne - bo niedoświetlone. Możemy mieć żal do prezydenta, że przez te 16 lat tak niewiele zrobił z terenami nad Wisłą. Małgorzata Wassermann zagospodaruje to miejsce w skuteczny sposób - będzie ono służyć turystom i mieszkańcom - mówił podczas konferencji Mariusz Kękuś, radny PiS i jedna z "jedynek" wyborczych do Rady Miasta.
Kolejnym pomysłem Małgorzaty Wassermann jest... marina dla jachtów niedaleko Mostu Kotlarskiego. - Kraków stać na to, by mieć piękną marinę, która nie tylko w sposób użyteczny zagospodaruje teren, ale też będzie atrakcją turystyczną - przekonuje.
Podkreśliła, że przystań będzie się składała z dwóch części. W pierwszej mieściłyby się siedziby policji wodnej i WOPR, zaś w drugiej - komercyjnej - szkółki żeglarskie, warsztaty szkutnicze i sklepy wodniackie. Jak dodaje, stowarzyszenie skupiające właścicieli barek od kilku lat dysponuje koncepcją budowy przystani.
Inny pomysł kandydatki PiS to wykorzystanie terenów zalewowych znajdujących się nieopodal Krakowskiego Yacht Klubu, gdzie Małgorzata Wassermann chce otworzyć wystawę innowacyjną budynków energooszczędnych. Projekt zakłada również powstanie dużych parkingów przykrytych "zielonym" stropodachem. To właśnie na nim prezentowane będą wzorcowe budynki energooszczędne w różnych wariantach technologiczno-materiałowych i instalacyjnych.
- To będzie wielki prestiż, przyciągniemy najlepszych na świecie architektów i konstruktorów. A że wykorzystamy do tego leżące odłogiem tereny zalewowe, tym lepiej dla miasta. Chcę, by już w 2020 r. w Krakowie odbył się konkurs Solar Decathlon - mówi Wassermann.
Jak przekonuje Małgorzata Wassermann, jej pomysły na Wisłę wpisują się w założenia projektu "odwrócenia" miasta do rzeki, który z sukcesem realizowany jest w największych stolicach europejskich, m.in. w Paryżu, Pradze, Brukseli, Rzymie i Berlinie.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Zmiany w ordynacji wyborczej